Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vědci vytvořili mapu temné hmoty

Mezinárodní tým vědců pomocí Hubblova kosmického dalekohledu (HST) vytvořil trojrozměrnou mapu, která zachycuje rozložení tmavé (skryté) hmoty ve vesmíru. Tento historický úspěch je důležitým mezníkem v kosmologii a upevňuje současné teorie o struktuře vesmíru.

Pro astronomy bylo toto mapování podobné, jako kdyby jste pozorovali město v noci a snímky ukazovaly jen pouliční lampy. Uvidíte některé části města, ale většina z něj zůstane ve tmě. Podobně my vidíme planety, hvězdy a galaxie, ale to je jen část vesmíru. To co vidíme je jen šestina celkové hmoty vesmíru. Zbytek je skrytá hmota, kterou nevidíme, neodráží ani nevysílá žádné světlo. Víme, že existuje, ale nevidíme ji.

Ilustrační foto...

Zkoumaná oblast v souhvězdí Panny a srovnání s úhlovou velikostí Měsíce v úplňku.

Zveřejněná 3D mapa ukazuje vlákna temné hmoty ve velkém měřítku. Je to jako dívat se poprvé na předměstí onoho města. Významné tepny a křižovatky jsou odhaleny a postupně se rýsují čtvrti.

Mapa byla sestavena na základě jednoho tisíce hodin pozorování HST mezinárodním týmem 70 astronomů. Skupinu vede Nick Scoville. Průzkum probíhal na dostatečné části oblohy, odpovídající zhruba devíti měsíčním úplňkům (1,6 čtverečních stupňů). Pozorovaná byla zřetelná vlákna temné hmoty. Kromě HST byly využity spektra z dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře, japonského Subaru a Canada-France-Hawaii telescopes. Mapa zachycuje uvolněnou síť vláken, křižovatku v masivních strukturách, kde jsou umístěny shluky galaxií.

Ilustrační foto...

Rozložení temné hmoty ve vesmíru

Ilustrační foto...

Rozložení temné hmoty ve vesmíru a výzkum HST

Mapa se táhne na půli cesty směrem k počátkům vesmíru a ukazuje taktéž jak se temná hmota v poslední době rozrůstá a stále více se gravitačně hroutí. Mapování temné hmoty v prostoru a času je základním kamenem porozumění formování galaxií a objasnění skryté energie.

„Naše mapa potvrzuje standardní teorie strukturního formování“, říká Richard Massey, jeden z autorů studie. „Pro dosažení tohoto výsledu, jsme využili gravitační čočky, kterými se již dříve mapoval výskyt temné hmoty v galaktickém shluku, říká Jean-Paul Kneib z Observatoire Midi-Pyrénées. Gravitační čočka je hmotný objekt (např. hvězda)m který svou gravitací zakřivuje světlo vzdáleného objektu.

Ilustrační foto...

Dvě fotografie ve falešných barvách ukazují distribuci normální hmoty (vlevo) a skryté hmoty (vpravo). Jas shluků odpovídá hustotě hmoty.

Galaxie byly pozorovány ve viditelném světle pomocí HST a dalekohledu Subaru. Horký plyn v hustých galaktických shlucích byly pozorovány v rentgenové části spektra pomocí evropské družice XMM-Newton. Galaxie jsou uvnitř tmavé hmoty, která funguje jako „stavební lešení“. Tyto struktury se mohou vyskytnout až v délce 80 milionů světelných let. Výzkum nazvaný COSMOS se zaměřil na shluk galaxií v souhvězdí Panny.

„Už víme, kde temná hmota ve vesmíru je, teď ještě musíme zjistit, co to je“, říkají vědci. Tak jim držme palce!

Petr Kubala

| Zdroj: ESA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tam za řekou je Argentina
Ilustrační foto...
Co je to planeta?
Ilustrační foto...
Léto na konci vesmíru
Ilustrační foto...
Nová hvězdárna Zlín
Ilustrační foto...
První fotografie ze sondy Kaguya
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691