Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

V čem se bude měřit na Měsíci?

Pouze USA, Libérie a Myanmar používají přednostně libry a míle namísto kilogramů a kilometrů. Většina světa už dnes používá metrické jednotky a na povrchu našeho souputníka se budou používat taktéž.

Ilustrační foto...

Červenou barvou jsou znázorněny země, užívající anglické jednotky. Šedou barvou pak země používající metrický systém.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl, že bude při všech misích a operacích na Měsíci používat metrický systém. USA se přitom chystají na návrat člověka na Měsíc do roku 2020 a dokonce chtějí na povrchu vybudovat stálou základnu. Rozhodnutí vzešlo na schůzce NASA s dalšími 13 kosmickými agenturami. Zástupci organizací diskutovali o možnostech spolupráce a koordinace při výzkumu Měsíce. Schůzky zástupců kosmických agentur Austrálie, Kanady, Číny, Evropy, Francie, Indie, Velké Británie, Itálie, Ukrajiny, Ruska, Jižní Koreje, Japonska a USA začaly už v dubnu 2006. „Samozřejmě je tady konkurence a národní pýcha, které vše komplikují. Ale chceme najít oblasti, kde se naše cíle překrývají a spolupráce bude výhodná pro každého“, říká Jeff Volosin z NASA.

Právě dohoda o používání metrického systému je správným krokem a usnadní například větší kompatibilitu mezi sondami a zařízeními jednotlivých států a agentur. Nebude potřeba řešit zda 15 milimetrová matice pasuje na 5/8 palcový šroub. Všechna data budou v kompatibilních jednotkách a to jak ta vědecká, tak i provozní. Zapomeňte na úsloví, že terénní vozidlo je míli od okraje měsíčního kráteru! Od teď budou údaje výhradně v metrech a kilometrech.

Ilustrační foto...

Kresba: astronauti NASA pracují na povrchu Měsíce. Pro zvětšení klikněte na obráezek.

Přestože se NASA snaží používat metrický systém od roku 1990, anglické jednotky jsou stále využívány v americkém leteckém průmyslu. Proto některé mise stále používají anglické jednotky, u některých se údaje uvádějí v obou variantách. Důsledkem „jednotkového chaosu“ byla ztráta sondy Mars Climate Orbiter v roce 1999, kdy dodavatel používal anglické jednotky a NASA metrické. Sonda pak byla u Marsu natolik zmatená, že shořela v atmosféře.

Člověk se kolem roku 2020 vrátí na povrch Měsíce. Už to ale nebude v zápalu boje o prvenství za každou cenu a se studenou válkou za zády. Člověk se vrací na Měsíc v době kosmické spolupráce a zdravé konkurence.

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V ohnisku: Začínáme
Ilustrační foto...
Instatní pozorovatelna 80
Ilustrační foto...
Venuše se potká s Jupiterem
Ilustrační foto...
Kosmický bungee jumping
Ilustrační foto...
Japonská „dumání“
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691