Pouze USA, Libérie a Myanmar používají přednostně libry a míle namísto kilogramů a kilometrů. Většina světa už dnes používá metrické jednotky a na povrchu našeho souputníka se budou používat taktéž.
Červenou barvou jsou znázorněny země, užívající anglické jednotky. Šedou barvou pak země používající metrický systém. Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl, že bude při všech misích a operacích na Měsíci používat metrický systém. USA se přitom chystají na návrat člověka na Měsíc do roku 2020 a dokonce chtějí na povrchu vybudovat stálou základnu. Rozhodnutí vzešlo na schůzce NASA s dalšími 13 kosmickými agenturami. Zástupci organizací diskutovali o možnostech spolupráce a koordinace při výzkumu Měsíce. Schůzky zástupců kosmických agentur Austrálie, Kanady, Číny, Evropy, Francie, Indie, Velké Británie, Itálie, Ukrajiny, Ruska, Jižní Koreje, Japonska a USA začaly už v dubnu 2006. „Samozřejmě je tady konkurence a národní pýcha, které vše komplikují. Ale chceme najít oblasti, kde se naše cíle překrývají a spolupráce bude výhodná pro každého“, říká Jeff Volosin z NASA.
Právě dohoda o používání metrického systému je správným krokem a usnadní například větší kompatibilitu mezi sondami a zařízeními jednotlivých států a agentur. Nebude potřeba řešit zda 15 milimetrová matice pasuje na 5/8 palcový šroub. Všechna data budou v kompatibilních jednotkách a to jak ta vědecká, tak i provozní. Zapomeňte na úsloví, že terénní vozidlo je míli od okraje měsíčního kráteru! Od teď budou údaje výhradně v metrech a kilometrech.
Kresba: astronauti NASA pracují na povrchu Měsíce. Pro zvětšení klikněte na obráezek. Přestože se NASA snaží používat metrický systém od roku 1990, anglické jednotky jsou stále využívány v americkém leteckém průmyslu. Proto některé mise stále používají anglické jednotky, u některých se údaje uvádějí v obou variantách. Důsledkem „jednotkového chaosu“ byla ztráta sondy Mars Climate Orbiter v roce 1999, kdy dodavatel používal anglické jednotky a NASA metrické. Sonda pak byla u Marsu natolik zmatená, že shořela v atmosféře.
Člověk se kolem roku 2020 vrátí na povrch Měsíce. Už to ale nebude v zápalu boje o prvenství za každou cenu a se studenou válkou za zády. Člověk se vrací na Měsíc v době kosmické spolupráce a zdravé konkurence.