Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kometa je vidět i přes den

Překoná kometa rekord roku 1965? Sledujte to na vlastní oči!

Kometa McNaught předčila všechna očekávání a stala se třetím nejjasnějším nebeským tělesem po Slunci a Měsíci. Již během soboty si ji mnozí lidé po celém světě za jasného počasí prohlíželi po celý den i bez dalekohledu, pokud se vhodně schovali do stínu, aby jim výhled nerušilo Slunce (viz např. www.spaceweather.com).

Ilustrační foto...

Nyní během neděle se možná ještě zjasní. Pokud se u vás oblačnost alespoň protrhá, můžete ji zahlédnout i vy. Střídání neprůsvitných mraků a modrého nebe je dokonce výhodné: pokud je slunce zrovna schované a pěkně modrý kousek nebe začíná hned vlevo od něj, komety si v takto vymezené oblasti asi všimnete.

Ke slunci je blízko, jen šest stupňů vlevo od něj (na šířku tří prstů na natažené paži), ve 13 h to bude přesně vodorovně. Během odpoledne, jak se budou spolu se sluncem sklánět k jihozápadu, bude kometa trochu výše než slunce, při západu téměř o dva stupně. Ohon ovšem sahá dál nahoru, po západu slunce může být vidět dlouhý až několik stupňů.

Ilustrační foto...

Pohodlnější a bezpečnější než spoléhat na zaclonění slunce mrakem je sednout si pohodlně do křesla, které postavíte do stínu vrhaného levým rohem nějaké budovy. Hned vlevo od vás ale musí stín končit, aby zeď nezakrývala i výhled na kometu. Vaše oči by při pozorování měly být ke kraji stínu asi dvanáctkrát blíže, než je vzdálenost hrany, která ten stín vrhá. Pak bude kometa těsně vlevo od od budovy. Z takového zastíněného stanoviště si kometu můžete prohlížet i nějakým dalekohledem, tak uvidíte i její detaily. Musíte se ale občas posunout, aby se se vám za budovu neschovala i kometa.

Díky ohromnému zjasnění komety lze očekávat, že ji přes den bude možné pozorovat i v pondělí a v úterý. To již ale nebude od slunce vodorovně vlevo, ale vlevo dolů. Pokud jde ale o azimut, bude to v poledne stále jen šest stupňů, takže výše uvedený návod bude stále platit (když jej zpřesníme, stačí aby okraj stínu byl desetkrát blíž k vám než předmět, který jej vrhá, bude-li to ale jen devětkrát, bude schovaná i kometa...). Místo rohu budovy může pro zastínění slunce posloužit i okraj okna, pokud sedíte dostatečně daleko od něj.

Jan Hollan

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zatmění Slunce dne 29.března 2006
Ilustrační foto...
Instantní galerie 32 – výstup posádky ISS do
Ilustrační foto...
V ohnisku: Novy a supernovy
Ilustrační foto...
Další úlovek bratří Rutanů ze Scaled Composi
Ilustrační foto...
Kometa na dubnové obloze
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691