Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Další sondy k Marsu

NASA vybral k dalšímu studiu několik budoucích projektů pro výzkum Marsu.

V pondělí 8.ledna vybrala NASA dva návrhy kosmických sond k Marsu k další analýze. Tyto mise mají přispět k většímu porozumění atmosféry, klimatu a potenciální obyvatelnosti planety lépe než dosavadní kosmické sondy. NASA také bude financovat americké vědce, podílející se na evropském výzkumu Marsu a vývoj nových technologií, které by mohly přispět ke studiu rudé planety.

Oba projekty nyní dostanou 2 miliony USD na podrobnou studii. Koncem letošního roku pak NASA vybere jeden z návrhů, který bude zrealizován. Sonda má odstartovat v roce 2011 a nesmí stát více jak 475 milionů dolarů. Vybranými projekty jsou:

  • Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN): sonda pro výzkum atmosféry a ionosféry Marsu má přinést odpovědi na otázky, týkající se klimatu a dynamiky vrchní části atmosféry.
  • Great Escape: sonda ke studiu procesů v atmosféře Marsu, struktury atmosféry a k detekci biogenních látek (metanu).

Ilustrační foto...

Sonda Mars Science Laboratory má odstartovat v roce 2009

NASA dále vybrala Dr.Aliana Wanga z Washington University, který se zúčastní evropského projektu výzkumu Marsu ExoMars. Wang dostane přibližně 800 000 dolarů pro chemický, biologický a mineralogický výzkum Marsu. Sonda Evropské kosmické agentury má odstartovat v roce 2013.

K dalšímu studiu byly rovněž vybrány dva návrhy, které mají být americkým příspěvkem na sondě ExoMars. Na vypracování studie dostal každý z projektů 1,5 milionů USD. Projekty jsou:

  • Urey Mars Organic and Oxidant Detector: přístroj bude zjišťovat přítomnost organických látek na povrchu Marsu pomocí tří doplňujících se detekčních systémů.
  • Mars Organic Molecule Analyzer: přístroj k detekování organické látky a studiu prostředí, ve kterém se nacházejí. K tomu bude sloužit hmotový spektrometr a plynový chromatograf.

Ilustrační foto...

Evropská sonda pro výzkum Marsu ExoMars má odstartovat v roce 2013

Nejnovější sondou NASA pro výzkum Marsu bude Phoenix. Její start je naplánován na 3.srpna letošního roku. Na povrchu rudé planety má přistát v roce 2008. Další sondou pak bude v roce 2009 Mars Science Laboratory.

Petr Kubala

| Zdroj: JPL, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 61
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 33
Ilustrační foto...
V ohnisku: Meteory
Ilustrační foto...
Neúspěšná mise Nozomi
Ilustrační foto...
SETI@home: 3 miliony!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691