Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak to bude s viditelností komety?

Rekordne jasnou kometou se vecer tesne po zapadu Slunce kochali uz od uterka lide vsude v severnich mirnych sirkach, pokud meli dobry vyhled na vzdaleny obzor, za ktery Slunce zapadlo.

Predtim byla lepe videt rano za svitani, nyni je to vecer, hned jak se Slunce schova a dale az do peti hodin: pokud tim smerem byl hodne pruzracny vzduch, byla kometa nakonec napadna i na prvni pohled, jen vedet, kam se podivat.

Ilustrační foto...

Dnes vecer je hledani zvlaste jednoduche, kometa je presne nad Sluncem. Jak se Slunce schova za obzor (tak kolem ctvrt na pet), uz je mozne kometu zacit vyhlizet, a to prave sedm stupnu nad Sluncem. To je rekneme tak daleko, jako kdyz natahneme pravou pazi, natazene (ale ne roztazene) prsty namirime vlevo a malickem jakoby zakryjeme Slunce (doopravdy by uz melo byt schovane, aby nas neoslnovalo). Nad ukazovackem bude kometa. Videt bude ale v tu chvili jen dalekohledy, bez nich az pozdeji, kdyz obloha vice ztmavne. Nejlepe tak kolem trictvrte na pet (na zapade Ceska az predpatou).

K pozorovani staci, aby byl nad jihozapadnim obzorem (presneji, tricet stupnu vlevo od zapadu) pruh ciste oblohy vysoky nekolik stupnu. Je potreba si zapamatovat, kde presne slunce zapadalo. Kazdych dvacet minut je o pet stupnu vice vpravo a o ctyri stupne nize, a kometa nad nim take. Patecni vecer je na spatreni komety stejne vhodny jako minule dva vecery; kometa je sice na obloze jeste nize, ale zase je jasnejsi. Zitra, v sobotu, uz bez dalehohledu asi videt nebude - oproti dnesku se uz nezjasni a bude po zapadu slunce o dva stupne nize nez dnes (a o tri stupne doleva). V nedeli nebude mozna z nasi zemepisne sirky videt uz ani dalekohledem. V tropech ale jeste ano, to ji budou mit rovnou nad Sluncemvecer zase oni. Pristi tyden uz ma kometa slabnout, takze Australane se uz asi tak velkolepym ukazem vecer kochat nebudou.

Viditelnost komety bude dnes zalezet hlavne na pocasi. Musi byt k dispozici nejen skulina v mracich, ale take hodne pruzracny vzduch (na ten jsme meli ve stredu stesti). Pak muze byt pekne videt i jeji ohon.

Jan Hollan

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl druhý
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl třetí
Ilustrační foto...
Hvězdné nebe digitálním okem I
Ilustrační foto...
Instantní galerie 33
Ilustrační foto...
Dosvit gama záblesku GRB080430
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691