Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Stanislav Štefl

Na Nový rok se naše země stala členem Evropské jižní observatoře (ESO). Několik otázek jsme proto položili Dr. Stanislavu Šteflovi, který je prozatím jediným Čechem, pracujícím v ESO.

Jak to vypadá se vstupem CR do ESO? Hovořilo se o 1.lednu 2007, ale pak přicházely zprávy o tom, že se to nestihne? (otázky byly zaslány před 1.lednem – pozn. redakce)

Jak již všichni vaší čtenáři vědí, před Vánoci došlo k překvapivému, ale v tomto případě velmi pozitivnímu obratu a 22. prosince byla podepsána smlouva mezi ESO a vládou České republiky. Tomuto okamžiku předcházelo několik měsíců, kdy přijetí České republiky bylo schválené radou ESO (ESO Council - nejvyšší astro-politický organ ESO), ale akceschopnost české strany byla poněkud ochromena politickou situaci v zemi. Naštěstí paní ministryně Kopicová našla odvahu smlouvu s ESO podepsat i jako ministryně dočasné vlády.

Ilustrační foto...

Soustava dalekohledů VLT na Cerro Paranal v Chile - – pro zvětšení klikněte na obrázek

Češti vědci mají po vstupu do ESO přístup k nejlepší astronomické technice světa. Kolik Čechů by podle vás mohlo během několika let pracovat přímo pro ESO? Předpokládám, že nepůjde jen o vědecké pracovníky?

Z členství v organizaci neplyne automaticky nárok na nějaký počet vědeckých pracovníků v ESO ani na pozorovací čas na špičkových přístrojích, které ESO nabízí. Zájemci o práci v ESO budou muset absolvovat přísné konkurzy a uplatnit se v silné konkurenci odborníků z dalších členských zemí a z celého světa. Stejně tak navrhované vědecké programy se vyhodnocují dvakrát za rok a rozhodujícím faktorem je jejích vědecká kvalita. Vstup do ESO je jistě velice důležitý moment pro českou astronomii, ale české astronomy teď čeká další úkol, aby se co nejdříve naučili formulovat žádosti o vědecké projekty a k pozorovací technice ESO získali skutečně přístup. Přestože návrhy projektu českých astronomu v uplynulých letech umožňoval program Astronet, čeští astronomové se v návrzích projektů hodnocených v ESO dosud objevují velmi výjimečně.

Počet Čechů v ESO během několika let si netroufám odhadovat, ale věřím, že za 1-2 roky již nebudu v ESO jediným Čechem. Observatoře ESO, především Paranal, jsou známe vysokou efektivitou pozorování a značně se liší od většiny pozemních observatoří ve světě. Uplatňují se zde metody organizace pozorování z Hubblova vesmírného dalekohledu a jiných observatoří na oběžné dráze. Úspěšné zapojení do kolektivu observatoře Paranal tedy vyžaduje od většiny astronomů velkou změnu ve způsobu práce i komunikace se svými spolupracovníky. Práce v Chile znamená i velkou změnu pro celou rodinu astronoma a vyžaduje její značnou flexibilitu. Spolu se skutečnosti, že ESO nabízí mnohem více míst pro mladé astronomy (tzv. fellows), to podle mého názoru znamená, že do Chile přijdou z Čech a Moravy – podobně jako z jiných členských zemí - především mladí astronomové. Chtěl bych je povzbudit, aby tuto možnost maximálně využili. ESO je skutečně jednou z nejlepších observatoří světa, práce zde je náročná, ale velice motivující a lze ji chápat jako nejlepší zaklad pro další vědeckou dráhu i v případě, že se po několika letech vrátíte do Čech, nebo se budete ucházet o práci na vědeckých projektech v jiných zemích.

Pracovat v ESO je samozřejmě možné i v centru v Garchingu u Mnichova. Každý zájemce ovšem musí počítat s tím, že konkurence v konkurzu o místo v Garchingu je ještě mnohem tvrdší než o místo v Chile. Nabízených míst je v Garchingu méně. Většina Evropanů pracujících v ESO v Chile jsou astronomové, ale jsou zde i inženýři různých oborů, např. odborníci na software.

Ilustrační foto...

Jeden z dalekohledů VLT na Cerro Paranal v Chile

Nabízí ESO také nějaké možnosti pro studenty VŠ? Studijní pobyty ve svém německém centru nebo dokonce přímo v Chile?

Ano ESO nabízí krátkodobé pracovní pobyty v Chile pro studenty univerzit, pro které ovšem zájemci musí získat vedení někoho z astronomů ESO. Další atraktivní možnosti jsou doktorské práce, při kterých má doktorand jednoho školitele ve své zemi v Evropě a druhého mezi astronomy ESO v Chile a podstatnou dobu doktorandského studia tráví v ESO v Chile.

Doktorand se takto velice dobře seznámí s přístroji ESO a naučí se je ve své budoucí vědecké práci dokonale využívat. Vracím se tady k odpovědi na druhou otázku – čeští astronomové v soutěži o pozorovací čas vstupují do konkurence s astronomy dalších členských zemi, kteří jsou důkladně vychovávaní již od svého univerzitního studia, aby uměli možnosti ESO využívat. Budeme tedy muset tento handicap rychle dohnat.

Ilustrační foto...

Spirální galaxie M83 pořízená dalekohledy VLT – pro zvětšení klikněte na obrázek

Co může česká astronomie ESO nabídnout a naopak, co bude znamenat naše členství v ESO pro českou astronomii?

Věřím, že přínos pro obě strany je značný. Česká astronomie má velkou tradici, popularitu ve veřejnosti a mnoho zanícených mladých zájemců o astronomii. Přijetím nových (především velkých – Velká Británie, Španělsko) zemí pomáhá ESO financovat velké projekty jako ALMA a ELT, které mají doslova astronomické rozpočty.

Členství v ESO umožní českým astronomům nejen přístup k nejlepším astronomickým přístrojům a účast v budoucích fascinujících vědeckých projektech, ale bude znamenat i potřebnou konfrontaci s velice efektivním řízením a hodnocením vědecké práce v ESO. I v této oblasti se můžeme jistě dost učit.

Zanedbatelná pro české firmy jistě není ani možnost získat kontrakty v nejnákladnějších vědeckých projektech, jaké se budou v nejbližších letech v astronomii realizovat. Ty jsou většinou spojeny s vývojem zcela nových technologií a stimulují rozvoj v technických oborech.


Na čem teď konkrétně pracujete v ESO? Chystáte nějaký pozorovací program pro VLTI?

Jako člen týmu VLTI se podílím na pozorováních a zavádění nových součástí VLTI (např. v současné době FINITO - přistroj na „sledováni/vedeni“ interferenčních obrazců, tzv. „fringe tracker“) a jako druhý „instrument scientist“ na údržbě a zdokonalováni interferometru AMBER. Jsem vyškolen i pro práci na přístrojích 8-m dalekohledu č. 2 („UT2 – Kueyen“). Při svých turnusech na Paranalu tedy podle potřeby provádím pozorováni na přístrojích UT2 a interferometrech AMBER a MIDI, které používáme s 8m dalekohledy (UT) nebo mobilními 1,8m dalekohledy (AT) určenými výhradně pro interferometrii. Dále jsem zodpovědný za vedení dvou projektů, které řeší problémy cirkumstelárních disků hvězd Be na základě konzistentního modelováni interferometrických, spektroskopických a polarimetrických pozorováni. V minulem roce jsme provedli úspěšná pozorováni včetně interferometrie a v současné době se zabýváme redukcí a analýzou dat. Právě v uplynulých týdnech jsme s kolegy z ESO a USA připravili projekt na studium horkých hvězd, u kterých pozorujeme silná magnetická pole, které by u nich podle současné teorie stavby hvězd vůbec neměly existovat. Další projekty zahrnující interferometrii a spektroskopii horkých hvězd s mými spolupracovníky připravujeme.

Ilustrační foto...

AMBER - Astronomical Multi-BEam combineR

Související články:

redakce

| Zdroj: Fotografie: ESO IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Barevná družice Ió
Ilustrační foto...
Sluneční neutrina aneb jehly ve stohu sena
Ilustrační foto...
Instantní galerie 30 - noční svítící oblaka
Ilustrační foto...
Jaká byla Kopalova Litomyšl?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 102
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691