Už jste přemýšleli kam letos vyrazíte v létě na dovolenou? Pokud se čirou náhodou chystáte na nějaký z měsíců planety Saturn, máme pro vás pomůcku, která se jistě bude hodit.
NASA zveřejnil mapy Saturnových měsíců. Tyto mapy byly sestaveny na základě pozorování sondou Cassini. Všechny mapy a některé fotografie jsou po kliknutí k dispozici ve větším rozlišení!


Kombinací mnoha fotografií vznikla tato mapa největšího Saturnova měsíce Titan. Rozlišení fotografie je 2 km / pixel. Některé oblasti Titanu doposud nebyly dobře zmapovány, to by se mělo zlepšit již v únoru letošního roku při jednom z mnoha přeletů sondy Cassini nad povrchem měsíce. Nejhorší situace je v oblasti severního pólu Titanu. Zdejší regiony má sonda zmapovat lépe v příštím letech. Měsíc Titan objevil Christiaan Huygens v roce 1655. Po objeviteli bylo taktéž nazváno pouzdro, které v lednu 2005 na povrchu Titanu přistálo. Průměr Titanu je asi 5150 km. Svou mateřskou planetu oběhne za necelých 16 dní. Nad mapou je popis pojmenovaných oblastí. Další informace: Titan na stránkách IAN.

Další z map nám představuje povrch měsíce Tethys. Měsíc objevil v roce 1684 G. D. Cassini. Průměr Tethys je asi okolo 1060 km. Jeden oběh okolo Saturnu trvá měsíci méně než dva dny.

Saturnův měsíc Mimas objevil W. Herschel roku 1789. Jeho průměr je okolo 400 km a Saturn oběhne za necelý den.

Jeden ze známějších měsíců Saturnu – Enceladus. Objeven byl W. Herschelem roku 1789 a jeho průměr je okolo 505 km. Saturn oběhne za 1,3 dny. Zvláštností je velmi vysoké albedo (99%). Téměř všechno světlo se tak od jeho povrchu odrazí. I přes malé rozměry má Enceladus hojnou geologickou aktivitu, což patrně souvisí se slapovými silami mateřské planety. Také byla detekována řídká atmosféra. Související články: Záhadný Enceladus, Je na Enceladu voda?

Další mapa zachycuje měsíc Dione. O objev tělesa se roku 1684 zasloužil G. D. Cassini. Průměr tělesa je asi 1120 km a oběžná doba 2,7 dne.

Na poslední mapě vám představíme měsíc Rhea. Objeven byl roku 1672 G. D. Cassinim a jeho průměr je 1528 km. Saturn oběhne Rhea za 4,5 dne.
Fotografie na cestu
Měsíc Enceladus „nad“ prstenci Saturnu. Fotografii pořídila sonda Cassini 22.března 2006 ve vzdálenosti asi 1,303 milionů km od měsíce.
Měsíc Enceladus z blízka
Saturnův měsíc Hyperion na fotografii, která vznikla kombinací snímků v ultrafialové, zelené a infračervné části spektra. Příčina barevného rozdílu povrchu zatím není zcela objasněna. Jednou z možností je rozdílné chemické složení, nebo různá velikost zrn, tvořících zledovatělý povrch měsíce. Hyperion má průměr asi 280 km. Fotografie pořídila sonda Cassini 23.února 2006 ve vzdálenosti 1,3 až 1 milion km.
Měsíc Dione a Saturnovy prstence