Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astrologové, ufologové a jiní šarlatáni II

Pod pojmem UFO si asi každý z nás představí létající talíře, bravurně pilotované zelenými pídimužíky (teď nemyslím členy jisté politické strany) a projevy zaručené mimozemské aktivity na Zemi. Samotný pojem „UFO“ je v tom, ale úplně nevině. Pod anglickou zkratkou UFO (=Unidentified Flying Objects) se skrývá „neidentifikovaný létající objekt“.

Jenomže – tímto objektem může být prakticky cokoliv, co si nedokáže pozorovatel z různých důvodů vysvětlit. UFO můžeme rozdělit do několika skupin:

1. Astronomická a meteorologická UFO – Asi nejběžnější případ. Pozorovatel (laik) vidí na obloze něco, co si nedokáže vysvětlit a to z toho důvodu, že jednoduše nemá patřičné znalosti. Přitom se jedná o úkaz, který je zcela normální a vysvětlit ho dokáže i méně fundovaný astronom amatér. Co všechno lze považovat „za UFO“, spadající do této kategorie se dozvíte níže.

2. Technická UFO – stejná situace jako v případě „astronomického UFO“. Rozdíl je v tom, že tento úkaz nebo objekt nespadá do astronomie či příbuzného oboru.

3. Smyšlená UFO - výmysly a halucinace

4. Pravá UFO – všechny úkazy a objekty, které nedokážeme přesně identifikovat.


Ilustrační foto...

1.Astronomická a meteorologická UFO

Je až k nevíře, co všechno lze považovat za UFO. Tyto případy vznikají z neznalosti základních astronomických úkazů. Nejčastějšími případy jsou:

 • Jasné planety – především pokud se nacházejí blízko obzoru, kde se projeví ve větší míře vliv atmosféry na procházející světlo (hlavně Venuše, Jupiter)
 • Jasné hvězdy – především Sirius nízko nad obzorem
 • Meteory – především jasné meteory (bolidy) a denní bolidy (poměrně vzácný úkaz)
 • Přelety jasných družic – hlavně Mezinárodní kosmická stanice – přelet nízko nad obzorem mezi stromy apod.
 • Halové jevy
 • Odraz světla (reflektory, ohňostroj) o mraky
 • Netypické tvary mraků

2.Technická UFO

 • Letadla – především pokud jsou pozorována pod netypickým úhlem
 • Meteorologické balóny
 • Zánik umělého tělesa v atmosféře – část nosné rakety, družice apod.
 • Fata morgána - optický jev v atmosféře, kdy lze spatřit obraz vzdáleného objektu zrcadlící se v atmosféře díky teplotní inverzi.
 • Kulový blesk
 • Radarové anomálie – případy, kdy především armádní radary zachytí neznámy objekt. Takové situace bývají velmi vážné, neboť se může jednat o nelegální narušení vzdušného prostoru a každý případ musí být prověřen. Mnohdy se ukáže, že zaznamenaný objekt vůbec neexistoval (technické problémy apod.)

3. Smyšlená UFO

Jsou neexistující objekty, které si člověk vymyslel z důvodů zviditelnění se, halucinace, nebo duševní choroby. Nafotit zaručeně pravé UFO není až tak těžké. Stačí k vám tomu dětský talíř na házení a fotoaparát. Tématika UFO je rovněž výnosným obchodem. Vše co k tomu potřebujete je velká fantazie, trocha historických a astronomických údajů a pak to jen všechno smícháte dohromady a máte koktejl nesmyslů, spekulací a báchorek. Nejeden švýcarský hoteliér už takto náramně zbohatl.

4. Pravá UFO

Některé pozorované úkazy či objekty skutečně nejsme schopni vysvětlit. Důvod? Ty jsou hned dva. Tím prvním je nedostatek „kvalitních informací“. Především svědectví o pozorování bývají často nevěrohodná. Jen velmi vzácně spatří UFO astronom amatér či profesionál, což možná souvisí i s tím, že to co laik považuje za UFO, to astronom zná z každodenního pozorování. Právě svědectví laiků jsou nevěrohodná a často velmi skreslená. Například časté odhady o rychlosti a výšce letícího objektu jsou sice úsměvné, ale nepoužitelné. Nikdo a to ani profesionální astronom či letec nedokáže tyto údaje odhadnout. O objektu nelze říct, zda se pohybuje ve výšce 1 km nebo 100 km! Navíc pokud se pozorovatel setká s dalším svědkem UFO, pak se svědectví smíchají a vypadnou údaje, které jsou neúmyslně špatné a přibarvené až přehnané. Také například časové údaje někteří svědci nejsou schopni určit. Nakonec se tak k odborníkovi dostane informace typu: asi ve 12 hodin to bylo, blikalo to, letělo to ve výšce 10 km rychlostí tak 1000 km/h. První údaj je přitom nepřesný, druhý spekulativní a poslední dva naprosto nepoužitelné. A na základě těchto informací prostě obvykle nelze na 100% určit o co se jednalo.

Druhou skupinou pravých UFO jsou skutečně úkazy, které současná věda nechápe. Jasným příkladem mohou být kulové blesky, jejichž původ stále nebyl zcela objasněn. Není však ani jediný důvod, proč tyto úkazy přikládat mimozemské aktivitě. Nejlepším vysvětlením je princip Occamovy břitvy. Ten říká v tomto případě asi to, že není důvod hledat „neuvěřitelná a nepravděpodobná řešení“, když si vystačíme s těmi „pravděpodobnějšími a reálnějšími“.

Pro trochu názornější přirovnání použiji slova jednoho ruského vědce: „Představte si situaci: jsem doma a najednou někdo zazvoní u mých dveří. Jdu proto otevřít a cestou si pomyslím: aha asi soused, nebo pošťák s dopisem. Když to nebude ani jeden z nich, proč by to musela být zrovna britská královna??“ Teorii o mimozemšťanech prostě k vysvětlení nepotřebujeme – je příliš nepravděpodobná. Nicméně – pokud bude předložen jasný a platný důkaz, pak není důvod tuto domněnku neuznat. Zatím ovšem ufologovové žádný pravý důkaz nepředložili. Jediné na co se zmohou je kupit nesmysly, dohady a spekulace, nepodložené jasným důkazem. Tím se ufologie liší od vědy. I když se najdou i seriozní jedinci, kteří se snaží racionálně UFO vysvětlit.


Ilustrační foto...

Co dělat, když uvidíte UFO

Jak jsme již napsali, nelze odhadnout výšku ani rychlost objektu na obloze. Pokud tedy vidíte neznámý objekt, nebo třeba jasný bolid, postupujte takto: v případě, že máte po ruce kameru, nebo fotoaparát, pořiďte záznam, resp. fotografii objektu. Pokud žádný aparát nemáte, podívejte se alespoň na hodinky a zapamatujte si přesný čas úkazu. Další pomocí pro objasnění je zaznamenat trajektorii pohybujícího se objektu a to pomocí úhlů. Ideálně je si zapamatovat, kde objekt začal pohyb (např. asi 10° nad domem) a kde skončil (třeba 40° nad korunou stromů). Případně úhly měřte rovnou od obzoru jako výšku nad obzorem. Nutné je pak si přesně zapamatovat (označit) místo, odkud jste celý úkaz pozorovali. Jak změřit úhel na obloze? K tomu vám mohou posloužit části vašeho těla. Například natažená ruka a sevřená pěst je cca 10°. Poté stačí již jen úkaz nahlásit – ideálně na nejbližší hvězdárně.

Je tam někdo?

Jsme ve vesmíru sami? Existuje život i u jiných hvězd? Jediná správná odpověď na tuto otázku je, že nevíme. Někteří lidé jsou sice o existenci mimozemského života přesvědčení (autor k ním taktéž patří), ale jeden jediný věrohodný důkaz zatím neexistuje. Odpověď na tuto otázku nelze najít hned. Snad jedině, že bychom od nějaké té civilizace zachytili signál. O to se ostatně snaží program SETI. Pravděpodobnější je ale postupovat k zodpovězení otázky po malých krocích – odpověďmi na podotázky:

Existují planety také u ostatních hvězd?

Odpověď zní ano! První planeta u jiné hvězdy byla objevena v roce 1995.


Jsou tyto planety také zemského typu ?

Pravděpodobně ano, ale zatím není v naších technických možnostech takový objekt nalézt. Všechny objevené exoplanety jsou velmi hmotné plynné planety, obíhající kolem svých hvězd velmi blízko a tedy pro život nevhodné. Na případný objev planety pozemského typu, která obíhá okolo „svého slunce“ v zóně života, si musíme ještě pár let počkat.


Existuje na těchto planetách život?

Tady už se dostáváme do říše spekulací. Je sice nepravděpodobné, že by se život vyvinul pouze na jednom místě ve vesmíru, ale...


Je tento život inteligentní?

Naprosto čiré spekulace. Pro zpestření ještě připomeňme citát jednoho vědce: „Ať už život ve vesmíru je, a nebo není, každopádně obě tyto varianty jsou velmi deprimující“.

Jsou tady?

Něco jiného je existence mimozemského života a něco jiného je tvrdit, že nás navštěvují bytosti z jiné planety. Jak jsme si již ukázali, k vysvětlení neobvyklých úkazů jednoduše mimozemšťany nepotřebujeme! Další skupinou případů jsou kruhy v obilí. Ani zde ovšem neexistuje žádný důkaz mimozemského původu. Nejvíce přitažené za vlasy jsou teorie, které předpokládají, že uvnitř našeho Měsíce se nacházejí města plná mimozemšťanů, kteří nás bedlivě sledují apod. Těžko říct, zda se autoři podobných nesmyslů chtějí jen zviditelnit, nebo zda trpí nějakou duševní poruchou. Také známá pitva mimozemšťana se ukázala jako podvrh. Podobné nesmysly tak nepatří do seriozní vědy, ale pouze do oblasti scifi a Hoolywoodských filmů ... a proč ne, kdejaký astronom se na podobný film rád podívá, ale brát to jako realitu...to opravdu ne!

Ilustrační foto...


"Otázka není zda jsme ve vesmíru sami. Ale zda vůbec někdy budeme připraveni tuto odpověď přijmout. Ať už bude jakákoliv."


Pěkné povídání o UFO naleznete na navod.hvezdarna.cz. Kromě samotného UFO tam najdete také informace o zmíněném projektu SETI a kruzích v obilí.

Pokud se chcete i vy osobně zapojit do nelehkého boje s šarlatány a pavědci, můžete se stát členem Českého klubu skeptiků Sisyfos. Podrobnosti získáte na adrese www.sysifos.cz.


Zdroj fotografií: ash.webpark.sk , sartelcom.net , universitas.uio.no

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak vypadá kráter Chicxulub?
Ilustrační foto...
Kdo krmí kosmické sondy?
Ilustrační foto...
Hmatové planetárium se představuje
Ilustrační foto...
Všichni na Jupiter!
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost? -
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691