Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Úpické zprávy -- začátek

Nepravidelné zpravodajství z astronomického tábora v podkrkonošském městečku Úpici.

Ilustrační foto...Expedice, již 42. v pořadí, začala vlastně v pátek 21. července, tedy v den posledních příprav. Již od častého rána se po celém areálu hvězdárny ozývaly charakteristické zvuky pilné práce. Vedoucí, posilnění vydatnou snídaní z plesnivých sýrů dva dny po záruce, se jako mravenci rozběhli na různá místa, kde se pokoušeli uplatnili svůj fyzický a duševní potenciál. (A později tu a tam také bojovali o záchodovou mísu...)

Polorozkopaný hydrant volal po dokončení výkopu, kopule funkčního Bečvářova dalekohledu po novém nátěru a důsledném prořezání okolních stromů a planě rostoucích keřů... Bylo třeba vyklidit a vyčistit prostory nového generálního štábu, útočiště a kancelář nás vedoucích. Upřímně řečeno, po té co jsme sem nastěhovali počítače, mnohem víc než astronomické pracoviště připomínala hackerovské doupě počítačových maniaků... Což ale neznamená, že by se mezi námi nějací hackeři vyskytovali :-)

Mezitím se stále a značně netakticky trousili noví expedičníci: okamžitě byli zneužiti a nasazeni jako levná pracovní síla. Dílo tak šlo pěkně od ruky a žíznivé-hladové krky, které nás začaly sužovat, jsme potom v klidu a zaslouženě utišili v místních oázách.

Po takto náročném dni nás nenapadlo nic jiného než si v rámci relaxace udělat hororový video-maratón a shlédnout filmy v pořadí: Osvícení I, II, Záhada Blair Witch a 8 mm. Takže cesta do hajan pak byla oprávněně dlážděna pocitem úzkosti a strachu.

Ilustrační foto...V sobotu 22. července, v "nultý den" expedice, nám pochmurné deštivé ráno ihned patřičně zvedlo náladu. Akční čety začaly pro expedičníky připravovat stany, to aby náhodou nějakého nováčka neranila mrtvice při pohledu na hromadu celtoviny a nepřehledně poházených tyčí. Tu a tam přišla na řadu jehla a niť, kladívko, soustruh a další pro stavění stanů nezbytné pomůcky.

Marek Kolasa s Lukášem Králem navíc začali třídit dalekohledy a dojemně se starali o jejich četné bolístky - rozštelovanou optiku, zpřerážené nohy u stativu, nefunkční vidličky... Upravit se musel i hangár a v neposlední řadě došlo na čištění bazénku, velmi výkonného nástroje pro exemplární trestání expedičních hříšníků. Tato činnost přitom vyžadovala určitý díl statečnosti. Ono vstoupit do mokvavé bažiny a být ozbrojen pouze smetákem není zas tak bezpečné. Zvlášť, když můžete být ohrožen nebezpečnou prvorybou, což je zákeřná larvovitá odrůda vážky.

Mezitím vším jako skřítek pobíhal Leon Miš, pracovitý zaměstnanec hvězdárny (chtělo by se napsat pracovitá myš), který byl vždy ochoten poradit, pomoct či udělat vše, co vám viděl na očích a na jazyku. Právě on se stal jedním z tahounů letošní expedice.

Po řadě menší i větších akcí bylo k večeru vše připraveno ke startu. Prakticky všichni účastníci již dorazili nebo se alespoň omluvili (jejich chyba, chua chua) a večerní táborák mohl začít. Po několika malých neúspěších s jeho zapálením, následovalo klasické představení vedoucích a vášnivý monolog Jiřího Duška, který jemným ale nesmlouvavým způsobem stanovil základní pravidla "hry". V pořadí ji čtyřicátá druhá expedice mohla začít -- a to jak jinak, než deštivě.

Ovšem ještě předtím, než se dostavily hydrometerory, zvládli jsme s nováčky alespoň letmou prohlídku letní oblohy velkými dalekohledy. Do zorného pole se dostala nepříliš výrazná kometa Linear -- stručně řečeno jedno veliké zklamání, kulová hvězdokupa M 13 v Herkulovi a řada další objektů blízkého i vzdáleného vesmíru.

Neděle 23. července: Slunný den u snídaně zahájila druhou částí oficiálního představení Dr. Eva Marková, ředitelka úpické hvězdárny. Představili se totiž samotní expedičníci a na oplátku poznali také některé pracovníky hvězdárny. A aby expedičníkům trochu roztál úsměv na rtech, byli hned po snídani podrobeni roztomilému testíku znalostí. Právě jeho výsledky pak ovlivnily jejich rozdělení do jednotlivých pozorovacích skupin.

Ilustrační foto...To je ale upřímně řečeno činnost velmi odporná, neboť při ní vedoucí doslova nechutně handlují s každým expedičníkem. Dobrým znamením je snad jenom to, že si zatím nikdo nestěžoval.

Odpoledne začal Jirka s úvodními přednáškami, při kterých se nováčci seznámili s úplnými pozorovatelskými základy. Dozvěděli se jaké používat pozorovací pomůcky, jaké vhodné atlasy lze použít k pozorování, jaké dalekohledy atd. Lukáš Král je potom poutavým způsobem seznámil s technickou stránkou problematiky dalekohledů, aby zkrátka věděli jak co vlastně funguje. První várku přednášek pak uzavřel opět Jirka Dušek s přehledem zajímavých úkazů, které si pro nás letošní expediční obloha připravila. Doufejme, že to k něčemu bude.

Navíc jsme po celý den intenzivně bojovali s všudypřítomnými vosami a mravenci, které se právě v tomto okamžiku začali v nekonečné záplavě rojit. Byli úplně všude, na nohách, ve vlasech a tu a tam skončili i v žaludku nejednoho expedičníka!

K večeru si vedoucí přepočítali své svěřence a pomalu si připravili pozorovací stanoviště. Díky velkému počtu účastníků doslova se nedostávalo některých pomůcek jako například stolů. Výsledkem byly malé války mezi jednotlivými skupinami, zlodějské výpravy, kdy ti chudší brali těm bohatším. Ono je to totiž tak, že se letos expedice účastní rekordních 55 expedičníků! Přitom skoro pro každého je připraven dalekohled, místo ve stanu (to šlo ale jenom ztuha) a taky pořádná porce jídla od dvou skvělých kuchařek.

Ilustrační foto...Jenže opět jsme si s námi pohrálo počasí. Ze začátku to vypadalo velmi nadějně, oblačnost jevila známky protrhání a tak byl vyhlášen nástup na pozorování. V tom okamžiku se začala situace velmi rychle měnit a ani zkušeným se nepodařilo najít vyhlédnuté objekty, čistě proto, že se na jejich místě velmi rychle objevil mrak.

Nevím jestli to je obecný příznak každého pondělí, ale doposud to tak bylo, že pondělí je nejhorší den z týdne. Platilo to i o tomto, 24. července. Nebylo co zpracovávat a tak si nováčci nejdříve pod vedením Lukáše Krále slepili baterku, a pak pod vedením Jany Rychlé i Atlasy Coeli. (Z lepení baterky redaktoři IAN pořídili krátký fotoseriál, který se časem objeví i na těchto stránkách.)

Ilustrační foto...Vedoucí si alespoň připravovali své přednášky a všichni expedičníci zkoušeli zachytit na papír Slunce. Skvrn je tam pořád hodně, takže je to jeden z hitů této expedice. Obzvlášť. když naše denní hvězda bouří a posílá nám jednu polární zář za druhou. Jediný komu špatné počasí nevadilo, byla akční meteorologická skupina, která se chystala uspořádat zajímavou výstavní soutěž fotografii meteorologických úkazů. A tak trochu i moje osoba, jelikož se pomocí svého počítače pokouším na radiových vlnách chytat meteory.

Vedoucím, kteří se odpoledne pustili do zušlechťování bazénku modrou a šedou barvou, pod designerovským vedením Jirky Duška, se pak z bazénku podařilo vytvořit schopné dadaistické dílo.

Večer nezklamal a totální deka opět ukázala svoji nevlídnou tvář, ještě že tu byl Marek Kolasa se svou přednáškou o Deep Sky objektech, kterou flexibilně změnil na Deep Sky I a II. Navíc nás mrazí pomyšlení, že v této části Evropy se každý rok dočkáme tak 31 letních dní -- letos jich přitom máme již 29 za sebou… Naše odhodlání však nemůže nic zlomit!

Viktor Votruba

| Zdroj: PS: Kdyby tenkrát chudák Viktor věděl, co ho čeká druhý den, kdy díky bouřce došlo k náhlému výpadku elektrického proudu a tudíž odchodu dat na jeho hard disku do říše fantazie. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 9 – speciál
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2001 -- díl čtvrtý
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - První (ne)smělé
Ilustrační foto...
Kometa Borelly: rock and rolls
Ilustrační foto...
8. Evropské sympozium pro ochranu temného nebe v
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691