Představte si, že místo našeho Slunce bychom měli na obloze relativně chladného červeného trpaslíka. Bizardní představa viďte? Právě z myšlenkou života u červených trpaslíků si už nějaký čas pohrávají vědci.
Červený trpaslík je hvězda chladnější než Slunce s povrchovou teplotou menší než asi 3500 K (pro srovnání Slunce má povrchovou teplotu asi 6000 K). Díky pomalému spalování vodíku je jejich životní pouť velmi dlouhá, takže od velkého třesku ještě neuplynulo tolik času, aby nějaký červený trpaslík opustil hlavní posloupnost. Navíc tyto hvězdy vyzařují jen málo světla, takže jsou špatně pozorovatelné. Vždyť pouhým okem žádného červeného trpaslíka nespatříte a to i přesto, že tvoří 75% všech hvězd Galaxie.

Obyvatelná zóna (oblast okolo hvězdy ve které jsou přijatelné podmínky pro výskyt vody v kapalném skupenství na povrchu planety) je u červených trpaslíků velmi úzká – jen 2% až 20% šířky obyvatelné zóny obklopující Slunce. Tato oblast je u červeného trpaslíka navíc tak blízko, že případná planeta bude mít nutně vázanou rotaci, podobně jako náš Měsíc. To znamená, že ke své hvězdě bude neustále natočená stejná polokoule takové planety. Jinými slovy - na jedné polokouli bude věčný den a na druhé věčná noc.
Noční strana by byla natolik chladná, že atmosféra by nechala vymrznout celý povrch planety. Nebo ne? Možná ne, vědci se domnívají, že cirkulace „tlusté“ atmosféry by udržovala přijatelnou teplotu na celé planetě. Navíc „tlustá“ atmosféra by povrch chránila před škodlivým ultrafialovým a rentgenovým zářením.
Dřívější studie ovšem naznačují, že v obyvatelných zónách, obklopující červené trpaslíky, prostě a jednoduše planety s pevným povrchem vzniknout nemohou. Více v článku zde.
Kde je tedy pravda a jak je to s možností života u červených trpaslíků? Na jednu z nejfantastičtějších otázek současné astrofyziky zřejmě odpoví až další studie a také možná první nalezené planety obíhající tyto hvězdy. Planety zemského typu zatím nejsme schopni detekovat, i když naše technika se neustále zlepšuje. Minulý týden odstartoval do vesmíru první kosmický dalekohled určený ke hledání exoplanet COROT. Planety zemského typu v jeho dosahu však patrně nebudou. V roce 2008 se do vesmíru vydá dalekohled Kepler a ten by již planety vhodné pro život najít mohl. Budou tyto planety i u červených trpaslíků?