Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astrologové, ufologové a jiní šarlatáni I

Jsou všude...zapnete televizi, otevřete noviny - všude se na vás vyvalí horoskopy od předních českých astrologů, zaručeně pravé léčitelské praktiky jistého „odborníka“, nebo další svědectví o kruzích v obilí. V našem článku se zaměříme na šarlatány, pavědce a další existence, kteří se více či méně pletou do astronomie, které ani za mák nerozumějí. I když praktiky některých dalších jejích kolegů – například léčitelů, kteří vás v mžiku zbaví nemoci zaručeně léčivou vodou ze svého zaručeně léčivého vodovodního kohoutku, či vám odeženou jakési špatné pole zázračným kyvadélkem, jsou také více než zajímavé.

Co mají tito lidé společného? Především to, že vydělávají na naivitě a neznalosti normálních lidí a mnohdy jsou i velmi nebezpeční. Jsou známy případy, kdy léčitel nenávratně poškodil zdraví svého klienta, nebo dokonce zavinil jeho smrt! I přesto tito jedinci dostávají velký prostor v médiích. Například komerční televize snad už ani neumějí informovat ve zpravodajských relacích o astronomickém úkazu, aniž by nezazněl názor fundovaného astrologa.

Astrologie

Mnoho lidí si stále plete pojmy astronom a astrolog, i když rozdíl je naprosto markantní. Astronom se zabývá seriózním vědeckým výzkumem a při své práci používá kriticky způsob myšlení. Naproti tomu astrolog je člověk, který má mnohdy o vesmíru menší znalosti než žák základní školy. Astrologovou náplní práce je sestavování horoskopů a podobných nesmyslů, ve kterých využívá údajný vliv postavení těles sluneční soustavy na osudy pozemšťana.

Ilustrační foto...

Všechna tělesa sluneční soustavy sice mají vliv na Zemi, ale tento vliv je pouze v rámci gravitačních sil. Na člověka pak mohou mít přímý či nepřímý vliv různé astronomické či meteorologické úkazy. Například je již běžně dokázáno, že v zimním období, kdy jsou kratší dny a obvykle i zatažená obloha, jsou lidé náchylnější k únavě, depresi apod. Stejně tak je předmětem seriózních vědeckých debat vliv měsíčního úplňku na spánek apod. V minulosti byly některým úkazům na obloze (zatmění, návraty komet apod.) přikládány zvláštní významy, obvykle zvěstování špatných zpráv. Dnes již samozřejmě víme o tom, že tyto úkazy přicházejí a zase odcházejí a nic závratného pro život na Zemi neznamenají.

Žádný vliv ať už přímý nebo nepřímý nebeských těles na osud a vývoj života člověka pochopitelně prokázán nikdy nebyl a nikdy nebude. To s čím argumentují astrologové, vychází z naších znalostí o vesmíru ve středověku. Ve srovnání z dnešním názorem na vesmír tyto dávné a primitivní názory nemohou obstát. Přesto astrologie stále přetrvává a to narozdíl od podobných praktik jakými byl hon na čarodějnice apod. Důvod? Ten je více než jednoduchý – byznys. I když je to neuvěřitelné, na této planetě se najde stále obrovské množství lidí, kteří jsou ochotni zaplatit nemalé finanční sumy za bezcenný kus papíru potištěný jakýmsi horoskopem. Pak je tady samozřejmě i druhá skupina lidí a to jsou samotní astrologové, kteří na těchto méně vzdělaných jedincích vydělávají obrovské mění. Nakonec je tu třetí tábor a to jsou novináři, kteří těmto šarlatánům věnují obrovský prostor ve sdělovacích prostředcích. A v neposlední řadě je na vině i stát, který by měl podobné šarlatány jednoduše postavit mimo zákon stejně, jako ostatní podvodníky, kteří parazitují na dnešní společnosti a nelegálním způsobem se obohacují na úkor druhých.

Bohužel sdělovací prostředky nejsou jediné, které tyto šarlatány podporují. Podobně se chovají také knihovny, školy a další veřejné instituce, jenž pod vidinou zisku a bůhví čeho ještě pořádají přednášky těchto „odborníků“ a to vše z daní českých občanů.

Za vše může hovořit má osobní zkušenost, kdy jsem se dozvěděl o konání přednášky jistého českého astrologa na půdě Třinecké knihovny. Napsal jsem e-mail ředitelce knihovny s tím, zda si myslím že dělá správně, když na půdě knihovny, která má dbát na rozvoj kritického myšlení a vzdělání, dává prostor podobným existencím. Co myslíte, jaká byla odpověď? Žádná!!! Řeknete si, že můj e-mail nemusel dojít, nebo někam obrazně řečeno zapadl. To jsem si sice také myslel, nebo spíše chtěl myslet. Z mého přesvědčení mě po delším čase vyvedlo náhodné brouzdání po internetu, kdy jsem svůj email našel na webu onoho astrologa, který se s ním ještě chlubil!

Astrologie vznikla společně s astronomií již 4000 let před naším letopočtem. Později se obě disciplíny rozešly. Astronomie dala lidstvu kalendář, souřadnice, poznání blízkého i vzdáleného vesmíru a mnoho dalšího. Astrologie nedala za celých několik tisíc let lidstvu vůbec nic a v současné moderní době, kdy běžně posíláme kosmické sondy ke vzdáleným planetám, pro ní už není místo.

Někteří astrologové a lidé s nimi sympatizující se mylně domnívají, že věda (astronomie) musí dokázat, že se oni mýlí v tom, když tvrdí, že poloha planet, Slunce a Měsíce ovlivňuje osud lidí a společnosti. A právě tímto přístupem se astrologie liší od vědy. Ve vědě to totiž funguje přesně obráceně – pokud máte nějakou domněnku, musíte jí také dokázat a to kritickým způsobem myšlení – pozorováním či experimentem. Kdyby tomu tak nebylo, pak by se celá věda zhroutila pod závalem nejrůznějších spekulací a blábolu.

Na závěr jedna perlička: jisté nejmenované české noviny označily našeho předního astronoma Dr. Jiřího Grygara jako "astrologa"! Odkaz zde.


Pokud se chcete i vy osobně zapojit do nelehkého boje s šarlatány a pavědci, můžete se stát členem Českého klubu skeptiků Sisyfos. Podrobnosti získáte na adrese www.sysifos.cz.


Příště: Ufologie

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Demonstrátoři ve ValMezu
Ilustrační foto...
Sága kosmického teleskopu IV
Ilustrační foto...
Kosmický výtah
Ilustrační foto...
O svícení 62
Ilustrační foto...
Hvězdárna Žebrák a Astropraktikum
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691