Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

100 let od narození S.P.Koroljova

12. ledna 2007 tomu bude již sto let, co se narodil letecký, ale hlavně raketový konstruktér Sergej Pavlovič Koroljov.

Pochmurné dětství

Narodil se na Ukrajině v městečku Žitomiro jako syn Marie Moskalenkové a Pavla Jakovleče Koroljova. Manželství jeho rodičů však kvůli sňatku z donucení netrvalo dlouho a mladičkého Sergeje vychovávali jeho prarodiče v Něžinu. Právě tady ho fascinoval kluzák Fedora Utočkina. V devíti letech se spolu se svou matkou odstěhoval za elektrotechnikem Balaninem do Oděsy. Tam trávil spoustu času na základně s hydroplány, kde vypomáhal. Za odměnu ho piloti brali na některé lety. V té době už byl očarován letectvím. A v sedmnácti letech sestrojil svůj první kluzák K-5, kterých byla později celá řada.

Ilustrační foto...

12.4.1961 na Bajkonuru dává pokyn ke startu rakety Sojuz s Jurijem Gagarinem na palubě.

Studium

V roce 1921 nastoupil na odbornou školu, kde získal výuční list zedníka-pokrývače. Významný byl rok 1924, kdy začal studovat letectví na Polytechnickém institutu v Kyjevě a následně rok 1926, kdy započal studium na Fakultě mechaniky Baumanovy vysoké školy technické v Moskvě. V průběhu studia se intenzivně zabýval konstrukcí kluzáků a je pravděpodobné, že se setkal s otcem kosmonautiky E. K. Ciolkovským a navštívil některou z jeho přednášek o letech do vesmíru. Na konci roku 1930 složil školní práci na téma lehkého letounu pod vedením slavného Tupoleva. V únoru příštího roku byl promován přímo na leteckého inženýra.

Před válkou

Po studiích se připojil ke skupině nadšenců, která se nazývala GIRD a oženil se. V moskevském GIRDu mohl své nadání plně úplatnit a rozvíjet. Stal se technickým vedoucím. Práce na různých experimentálních raketách šly z počátku velice zdlouhavě. I přesto za celou existenci vznikla řada zajímavých exemplářů. Později byl GIRD spojen s GLD a tento celek pojmenován jako RNII. S. P. Koroljov zpočátku zastával funkci zástupce vedoucího, ale spory s nadřízeným ho srazily až na post řádového inženýra. Dobře odváděnou prací se opět začal šplhat nahoru. Tehdy se mu vedlo poměrně dobře. Měl dobře placenou práci, která ho bavila, domov, manželku a dceru.

Ilustrační foto...

Na Kapustin Jaru v roce 1953.

Nic netrvá věčně

Přišel rok 1938 a s ním i stále častější politické čistky. Sergej Koroljov a řada dalších byla souzena. Byl na základě nepravdivého udání obviněn ze špatného finančního hospodaření. Po mučení byl donucen podepsat přiznání. Byl tedy odsouzen k deseti letům žaláře, na několik let mu vzali občanská práva a konfiskovali mu majetek. To nejhorší teprve přišlo. Byl poslán do snad nejhoršího gulagu na poloostrov Kolyma, kde naštěstí strávil „pouze“ necelý půlrok. Poté byl na žádost přátel a díky poptávce po schopných konstruktérech vzat do speciálního vězení a pracoval pod Tupolevem na různých bombardérech. Ukázalo se, že je užitečný a tak byl zbaven rozsudku.

Po válce

Vysocí činitelé Sovětského svazu si uvědomovali, že lidmi jako je Koroljov a další nemohou plýtvat. Sám odjel ihned po válce do Německa, aby zjistil co nejvíce o raketě V-2, která se nechvalně proslavila „bombardováním“ Londýna a dalších evropských měst. Poté se vrací domů a to už jako velice vážený odborník a dostává za úkol stavět vojenské rakety s co největším doletem. V rámci těchto vývojů vznikla řada raket R-1 (vlastně kopie V-2) až legendární R-7 („Semjorka“), která se v mnoha modifikacích používá dodnes a používat se bude asi ještě hodně dlouho.

Ilustrační foto...

S pokusným psíkem pro raketový let (1954).

Kosmická éra

R-7 nebyla pro vojáky vzhledem k dlouhé přípravě k vypuštění příliš vhodný nosič, avšak měl natolik velkou nosnost, že se dal použít jako nosič pro družici. To si S. P. Koroljov uvědomil a navrhl, že v rámci zkušebních startů v době Mezinárodního geofyzikálního roku by mohl vypustit družici. Ten slavný den ukazoval kalendář 4.října 1957 a první družice světa - Sputnik - kroužila okolo naší planety, čímž Sovětský svaz zaskočil celý svět. Brzy na to se za pomocí stejné (nebo upravené) rakety vypustilo mnoho dalších objektů, které se svými prvenstvími nesmazatelně zapsaly do historie. Kupříkladu první živý tvor, první sonda k Měsíci, první člověk, první výstup do volného prostoru a mnoho dalších. V proudu těchto událostí si dvě největší světové velmoci uvědomily, že by se mohly pokusit o let na jiné těleso – Měsíc. Tím se odstartovaly obrovské závody o to, kdo tam přistane jako první. Bohužel Koroljov se této etapy nedožil. Jeho původní návrh na lunární superraketu N-1 nebyl příliš šťastný a ani snad být nemohl. Velká konkurence mezi konstruktéry a absence silných motorů do 1. i 2. stupně nosiče udělalo své. Sergej Koroljov měl rozpory s konstruktérem raketových motorů Gluškem a to především kvůli rozdílnému názoru na použité pohonné směsi. N-1 byla zhruba stejně vysoká jako americký Saturn V, ale v prvním stupni měla 30 motorů, což bylo jak dnes již víme nevhodné řešení. Příliš silné vibrace nosiče, problémy se stabilizací a řízením letu, vysoká pravděpodobnost poruchy a také absence testování stupňů jako celku. Nakonec po jeho smrti odstartovala čtyřikrát a ani jednou úspěšně. Jisté je, že to Sovětský svaz definitivně vyřadilo ze závodu o Měsíc.

Ilustrační foto...

Jurij Gagarin a S. P. Koroljov.

Nečekaný konec

V lednu 1966 šel na plánovanou operaci polypu v konečníku. Nic zvláštního a on sám nečekal, co ho v následujících hodinách potká. Nastaly velké potíže s krvácením a lékař se rozhodl učinit zákrok. Lékaři však nalezli v jeho těle velký nádor, který se jim podařilo vyoperovat. Slabé srdce však nevydrželo a tak Sergej Pavlovič Koroljov umírá 14. ledna 1966 naprosto nečekaně.

Závěrem

S.P. Koroljov se nesmazatelně zapsal do historie. Bohužel za svého vlastního života se uznání veřejnosti nedočkal. Zemřel nečekaně a po jeho smrti se v Rusku nenašel nikdo, kdo by ho mohl plnohodnotně zastoupit.

Michal Polák

| Zdroj: wikipedia, NASA, kosmos-news.kosmo.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Život u červených trpaslíků?
Ilustrační foto...
HST přinesl důkaz o vzniku planet
Ilustrační foto...
Discovery: další kolo
Ilustrační foto...
Budou polární záře?
Ilustrační foto...
Byl Triton uloven Neptunem?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691