Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Slunce bouří! Polární záře přicházejí!

Na Slunci došlo v pátek 14. července krátce po obědu našeho času k další mohutné erupci, následované přímo k Zemi mířenou koronární ejekcí o rychlosti kolem 1000 kilometrů za sekundu! Oblak nabitých částic k Zemi dorazil v průběhu sobotní noci a dal za vznik největší geomagnetické bouři v tomto slunečním cyklu.

Ilustrační foto...Odborníci něco takového předpokládali už několik dní -- v pátek, alespoň dle záznamů satelitů NOAA a Sluneční a helioseismické observatoře k tomu i došlo: Zdrojem se stala aktivní oblast natočená přesně k Zemi, uprostřed slunečního disku. Oficiálně je označovaná jako číslo 9077 a nejviditelněji se projevuje coby rozsáhlá skupina slunečních skvrn (viz snímek ve viditelném světle a v ultrafialovém oboru čáry ionizovaného železa).

Celá událost trvala asi čtyřicet minut a vyvrcholila ve 12 hodin 24 minut středoevropského letního času. Podle stanovené stupnice dostala označení X6 -- X znamená, že spadá do nejsilnější možné kategorie, 6 je pak v jemnějším dělení ve "vyšší" oblasti.

Erupce jsou hodnoceny podle rentgenového záření doprovázejícího explozi ve sluneční fotosféře (očima viditelné vrstvě naší domácí hvězdy.) A jenom pro představu, většina z posledních dní dostala "pouze" X1, takže událost z pátečního odpoledne je jednou z největších v tomto slunečním cyklu.

Pokud vás zajímá, odkud se tyto bouřlivé jevy berou, můžeme vám prozradit, že to jsou mimořádně mohutné, krátkodobé jevy s množstvím průvodních efektů. Jejich ohniska se zpravidla nacházejí na rozhraní chromosféry a koróny a dochází zde dojde k náhlému uvolnění energie, nejspíš v důsledku tzv. "magnetického zkratu" -- propojení komplikované magnetické struktury jednodušším způsobem.

Ilustrační foto...

Prudké zahřátí řídkého materiálu spodní části koróny vede k jeho expanzi. Ta se brzy mění doslova k explozi, ke vzniku mohutné rázové vlny. Postupující rázová vlna stlačuje a zahřívá na vysokou teplotu materiál, s nímž se setkává.

Ilustrační foto...Při zvlášť silných slunečních erupcích se uvolňuje výkon až 1023 wattů, což představuje asi 1/4000 zářivého výkonu hvězdy. Při erupci dochází k emisi záření všech vlnových délek, zpravidla ji doprovází i výron nabitých částic do prostoru. Zcela výjimečně může dojít k takovému urychlení nabitých částic, že zde proběhnou i některé jaderné reakce.

"Energetické fotony z uvolněné při vzplanutí dorazily k Zemi asi patnáct minut po explozi," komentoval páteční okamžiky Gary Heckman, meteorolog "kosmického počasí" z NOAA Space Environment Center. Nabité částice, s energií mnohem větší než 100 MeV) dokonce nakrátko zahltily CCD detektor koronografu observatoře SOHO. Výsledkem byl neobvykle zrnitý obraz, jak částice interagovaly z křemíkovým čipem, v pozadí s rozpínající se mléčným halem koronární ejekce. Ostatně se můžete podívat na krátký, velmi ilustrativní videozáznam (mpeg, 290 kB).

Tok nabitých částic byl asi čtyřikrát intenzivnější než jaký byl kdy zaznamenán od startu SOHO v roce 1995 a sondy ACE v roce 1997. Rázová vlna z koronární ejekce dorazila v sobotu kolem 21. hodiny našeho času, kdy detektor na observatořii SOHO registroval sluneční vítr o rychlostí tisíc kilometrů za sekundu.

Ilustrační foto...Analitici oddělení NOAA geomagnetickou bouři bouři klasifikovali jako typu G5, tedy s možností, že způsobí drobné problémy elektronice umělých družic, urychlí opotřebení slunečních panelů a zahltí obrazové detektory. (Podobných jevů se v průběhu jednoho slunečního cyklu dočkáme v průměru desetkrát...) Podobný "poplach" znamená i vážné ohrožení pro kosmonauty na oběžné dráze a dokonce zvyšuje ozáření pasažérů a posádek komerčních letadel létajících ve vyšších zeměpisných šířkách či přes póly. (Jenom pro představu, celková expozice by se v tomto případě mohla rovnat zhruba pěti až 10 rentgenovým snímkům plic.)

Nakonec, díky ochrannému příkrovu magnetického pole a atmosféry, ale k žádné veliké pohromně nedošlo. Drobné problémy hlásila jenom elektrárenská soplečnost v Nové Anglii. Takže jediným viditelným projevem byly polární záře viditelné dokonce kolem zeměpisné šířky 40 stupňů. Zprávy přicházejí z Asie, Evropy i východních částí Severní Ameriky. Z jižní polokoule byl světelné představení pozorováno na Novém Zélandu a v Austrálii. Kdo ví, co bychom spatřili u nás? Tedy kdyby bylo jasno...

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
GTM zahájil zkušební provoz
Ilustrační foto...
JAKÉ BYLO ZATMĚNÍ MĚSÍCE?
Ilustrační foto...
Venuše online
Ilustrační foto...
Třírozměrné obrázky Slunce
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XIV
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691