Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dalekohled pro hledání exoplanet COROT odstartoval!

Lovec exoplanet – kosmický dalekohled s mezinárodní účastí COROT odstartoval do vesmíru z kosmodromu Bajkonur.

O dalekohledu COROT jsme vás již informovali zde:

COROT se připravuje ke startu

Evropa začne hledat exoplanety z vesmíru


COROT (COnvection, ROtation & planetary Transits) je kosmický dalekohled určený především k hledání exoplanet. Druhým úkolem bude výzkum hvězdné seismologie. A jak bude COROT hledat planety u cizích hvězd? Princip je velmi jednoduchý. Pokud je oběžná dráha vzdálené planety dobře naorientovaná k Zemi, nastává občas přechod planety přes hvězdu. V tu chvíli jasnost hvězdy poklesne a to se dá dnes velmi dobře měřit i malými přístroji na Zemi. Na základě měření se dá sestavit světelná křivka poklesu jasnosti dané hvězdy a z ní určit parametry planety (hmotnost, periodu oběhu, velkou poloosu dráhy).

Ilustrační foto...

Start rakety Sojuz s dalekohledem COROT

Ilustrační foto...

Start rakety Sojuz s dalekohledem COROTZáznam online přenosu:

16:13 - COROT se odpojil od Fregatu a byl tak naveden na polární oběžnou dráhu kolem Země ve výšce okolo 900 km. Krátce po 17.hodině se má ozvat řídícímu středisku a potvrdit úspěšné navedení na oběžnou dráhu.

16:12 - odpojení druhého stupně Fregatu

15:46 - pokračuje navádění na mírně eliptickou oběžnou dráhu kolem Země ve výšce 896 až 915 km

15:34 - první stupeň Fregatu vypnut

15:32 - odpojení třetího stupně rakety Sojuz

Shodou okolností kosmický dalekohled COROT, který je poprvé v historii určen speciálně k hledání exoplanet, odstartoval do vesmíru právě dnes - 27.prosince. Co je na tom tak zvláštního? Přesně před 435 lety se narodil Johannes Kepler - astronom, který svými třemi zákony a Keplerovou větou dal pohybům planet řád. Jeho zákony se budou používat i při určování oběžných parametrů exoplanet, objevených dalekohledem COROT.

15:23:38 – zážeh motorů a start!! Nosná raketa Sojuz opouští startovací zařízení kosmodromu Bajkonur. Začíná nová éra astronomie – začíná hledání exoplanet z vesmíru.

Ilustrační foto...

Raketa Sojuz s dalekohledem COROT před startem na kosmodromu Bajkonur

15:22 - jedna minuta do startu

15:18 - obslužná věž již byla odkloněna krátce před 15.hodinou

15:12 - za pár minut má odstartovat z kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz s urychlovacím stupněm Fregat. Cílem je vynést na oběžnou dráhu kolem Země ve výšce asi 896 - 915 km kosmický dalekohled COROT, který je určen ke hledání planet u cizích hvězd.


Petr Kubala

| Zdroj: CNES IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jsou ve vesmíru vidět hvězdy?
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Zeptali jsme se Jiřího Grygara
Ilustrační foto...
Instantní galerie 15 - bouřky
Ilustrační foto...
Exploze na Sea Launch
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691