Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

COROT se připravuje ke startu

Na kosmodromu Bajkonur se vše připravuje ke středečnímu startu mezinárodního kosmického dalekohledu COROT, který bude pátrat po exoplanetách u vzdálených hvězd.

Ilustrační foto...

Kosmický dalekohled COROT – pro zvětšení klikněte na obrázek

O projektu COROT jsme vás již informovali. V současné době vstupují přípravy na start do závěrečné fáze. Podle plánu má nosná raketa Sojuz 2-1b/Fregat s kosmickým dalekohledem COROT odstartovat do vesmíru z kosmodromu Bajkonur 27.prosince 15:24 našeho času.

COROT (COnvection, ROtation & planetary Transits) je kosmický dalekohled určený především k hledání exoplanet. Druhým úkolem bude výzkum hvězdné seismologie. A jak bude COROT hledat planety u cizích hvězd? Princip je velmi jednoduchý. Pokud je oběžná dráha vzdálené planety dobře naorientovaná k Zemi, nastává občas přechod planety přes hvězdu. V tu chvíli jasnost hvězdy poklesne a to se dá dnes velmi dobře měřit i malými přístroji na Zemi. Na základě měření se dá sestavit světelná křivka poklesu jasnosti dané hvězdy a z ní určit parametry planety (hmotnost, periodu oběhu, velkou poloosu dráhy).

Ilustrační foto...

Přechod planety přes disk hvězdy a pozorovaný pokles jasnosti hvězdy

Samotný dalekohled obsahuje primární zrcadlo o velikosti 30 cm v průměru. Na palubě pak budou 4 CCD kamery. Přístroje teleskopu bodu schopny zkoumat nejen pokles jasnosti hvězdy, ale také hvězdnou seismologii. Délka mise je naplánována na dva a půl roku. Během mise bude zkoumáno na 120 000 hvězd. Většina objevených planet bude ovšem spadat do kategorie horkých Jupiterů – tedy obřích plynných planet obíhajících kolem svých hvězd velmi blízko. Technika teleskopu COROT totiž neumožňuje objevit planety s podobnými planetami jako má Země. Na detekci podobných planet si musíme ještě nějakou dobu počkat.

Ilustrační foto...

COROT při testech

Dalším úkolem COROTu je výzkum hvězdné seismologie. Teleskop bude schopen zjistit jak se daná hvězda „třese“. Na základě měření budou moci astronomové určit hmotnost, věk a chemické složení hvězdy.

COROT vyrábí a bude provozovat Francie společně s dalšími státy: Rakouskem, Belgií, Brazílii, Německem, Španělskem. Projekt také podporuje Evropská kosmická agentura (ESA).


Předpokládaný průběh startu (SEČ):
  • 15:23 – start
  • 15:32 – odpojení třetího stupně rakety Sojuz
  • 15:34 – vypnutí motoru prvního stupně urychlovacího stupně Fregat
  • 16:12 – vypnutí motoru druhého stupně urychlovacího stupně Fregat
  • 16:13 – odpojení COROTu od urychlovacího stupně
  • 17:11 – potvrzení úspěšného navedení na oběžnou dráhu systémem pozemního systému Arianespace/Starsem CEO

Start rakety Sojuz 2-1b/Fregat s dalekohledem COROT můžete v přímém přenosu sledovat na stránkách CNES ve středu 27.prosince od 14:55 našeho času a také na stránkách IAN od 15:10.

Doporučené odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: ESA, exoplanet.eu  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Zachraňme noc
Ilustrační foto...
Nově objevené těleso za Neptunem
Ilustrační foto...
O svícení 15
Ilustrační foto...
Tekuté nitro rudé planety
Ilustrační foto...
Z archivu: J. A. G.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691