Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-116: Discovery – rekapitulace

Problémy s počasím a špatné odhady meteorologů, nečekané problémy a jejích úspěšné vyřešení, první noční start po nehodě Columbie - taková a další přízviska bude mít již navždy mise STS-116 raketoplánu Discovery. Teď, když už je raketoplán opět v hangáru, se můžeme v klidu ohlédnout za jednou z nejkrásnějších misí kosmického korábu.

STS-116: 20. mise raketoplánu k ISS

Raketoplán Discovery byl 1.listopadu přepraven do montážní haly VAB, kde ho technici připojili ke vnější palivové nádrži (ET) a dvojici motorů SRB. Ve čtvrtek 9.listopadu v 6:29 začal přesun raketoplánu na startovací rampu 39B. První pokus o start proběhl 8.prosince, ale počasí v místě startu příliš šanci na start nedávalo. Nakonec se NASA v čase T-9 minut před startem rozhodla, že bude pokračovat v odpočítávání do času T-5 minut, kdy padne konečné rozhodnutí. Počasí se do konce startovacího okna neumoudřilo a tak NASA start odložila. V neděli 10.prosince byla šance na dobré počasí ještě menší – pouze 30%, přesto se NASA chtěla o start pokusit. Zcela nečekaně se počasí začalo během noci SEČ zlepšovat a to až na 70%. Discovery tak nakonec na druhý pokus odstartoval ve 2:47:35 našeho času k Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Ilustrační foto...

Krásná fotografie z výstupu do kosmu - pro zvětšení klikněte na obrázek.

Ilustrační foto...

Severní polární záře při pohledu z paluby Discovery - pro zvětšení klikněte na obrázek.

Po tradiční kontrole tepelného štítu pomocí mechanické ruky vybavené kamerami a lasery (OBSS) se Discovery 11.prosince ve 23:12 spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí. Po nutné kontrole hermetičnosti byl otevřen průlez a obě posádky se v 0:54 setkaly. Ihned po slavnostním ceremoniálu proběhla oficiální výměna jednoho z členů posádky ISS. Němce Thomase Reitera nahradila Američanka Sunita Williams. Poté začalo vykládání části nosníku s označením P5. Tato malá část má oddělovat další části P3/P4 a P6 se slunečními panely, které již na stanici jsou. Nosník vytáhla z nákladového prostoru Discovery mechanická ruka raketoplánu a poté si ho přebrala mechanická ruka stanice.

Na druhý den v úterý 12.prosince proběhl první výstup do kosmu (EVA-1). Robert Curbeam a Christer Fuglesang měli za úkol především připojení modulu P5 k ISS. Výstup trval 6 hodin a 36 minut. Středa 13.prosince měla být ve znamení rutinního stažení starých panelů P6. Důvod byl jednoduchý – tyto panely budou příští rok přemístěny a připojeny k části P5. Hlavním důvodem stažení levoboční části panelů bylo to, aby se nové panely P3/P4 mohly volně otáčet za Sluncem. Panely bylo nakonec možno stáhnout jen částečně. Při stahováni se panely deformovaly jako špatně se skládající harmonika. NASA proto rozhodla, že stažení pomohou astronauti při některém z výstupu do kosmu. Ve čtvrtek byl v plánu druhý výstup do kosmu. Robert Curbeam a Christer Fuglesang přepojování kabeláže z části P6 na P4, přemístily dva vozíky (CETA-1 a CETA-2) apod. Výstup trval přesně 5 hodin.

Ilustrační foto...

Aktuální vzhled ISS - pro zvětšení klikněte na obrázek.

Ilustrační foto...

ISS z paluby Discovery – v popředí je kosmická loď Sojuz a vzadu nákladní loď Progres - pro zvětšení klikněte na obrázek.

V pátek 15.prosince byl volný den, proběhly tiskové konference z oběžné dráhy. V sobotu 16.prosince byl na programu třetí výstup do kosmu. Tentokrát se na kosmickou procházku vydali Robert Curbeam a nová členka posádky Sunita "Suni" Williams. Úkolem bylo pokračovat v přepojování kabelů mezi slunečními panely ITS-P3/P4 a neúplně staženými panely P6. Také došlo k přemístění protimeteorických panelů na modul Zvezda. Na konci výstupu zbylo trochu času a tak se astronauti pokusili o stažení neposlušných slunečních panelů. To se jim opět povedlo o malý kousek, ale nikoliv úplně. NASA proto rozhodla, že o jeden den prodlouží pobyt Discovery u ISS a provede se mimořádný výstup do kosmu. V neděli probíhalo přenášení nákladu mezi raketoplánem a stanicí. V pondělí 18.prosince proběhl čtvrtý a mimořádný výstup do otevřeného kosmu. Cíl výstupu byl jediný – dokončit stahování slunečních panelů P6. To se nakonec ukázalo ještě více problematické, než kdokoliv čekal. Astronauti Curbeam a Fuglesang řešili problém s uvolněným vodicím lankem a další obtíže, ale nakonec vše profesionálně zvládli. Výstup trval 6 hodin a 38 minut. V úterý 19.prosince se Discovery ve 23:10 od ISS odpojil a po tradičním obletu ISS zamířil domů. Ve středu byly opět provedena kontrola tepelného štítu pomoci OBSS. Z nákladového prostoru byly taktéž vypuštěny dvě minidružice technického zaměření MEPSI a RAFT.Ve čtvrtek pokračovaly přípravy na přistání a byly vypuštěny dvě minidružice ANDE.

Ilustrační foto...

Družice ANDE na oběžné dráze - pro zvětšení klikněte na obrázek.

V pátek 15.prosince měl Discovery přistát. Jenomže předpověď počasí nevypadala pro KSC na Floridě příliš optimisticky. NASA přitom mohla odložit přistání maximálně do soboty, neboť v neděli by došel Discovery vodík a kyslík v bateriích zajišťující přísun elektrického proudu. Pokud nelze z kosmickým korábem přistát „doma“ na Floridě, volí se obvykle náhradní plocha v Kalifornii. Odtud musí být ovšem raketoplán přepraven domů na hřbetě speciálního letadla a to je nejen zdlouhavé ale také nákladné. Jenomže v pátek byla špatná předpověď i pro Kalifornii. NASA proto zvažovala krajní variantu a to přistání v Novém Mexiku. Zde kosmický koráb dosedl jen jednou v historii v roce 1983. V Novém Mexiku ovšem NASA nemá nejen žádné zázemí, ale také je tam poblíž dráhy velké množství písku. Discovery by byl odtud přepraven domů až za 6 týdnů! Navíc by mohl rovnou na opravu, protože by byl zanesen pískem. Počasí skutečně na poprvé v pátek přistání nedovolovalo a tak NASA manévr odložila a připravila vše pro přistíní v Kalifornii, kde boční vítr jakž takž přistání dovoloval. Jenomže během čekání se počasí v Kalifornii zase zhoršilo, naopak na KSC se začalo zlepšovat.Ve 22:27 se tak zažehly motory OMS a Discovery zahájil sestupný manévr. Přibližně o hodinu později ve 23:32 se kola kosmického korábu dotkla přistávací dráhy na KSC – mise STS-116 skončila.

Ilustrační foto...

Čtvrtý výstup do kosmu - pro zvětšení klikněte na obrázek.

Ilustrační foto...

Čtvrtý výstup do kosmu - pro zvětšení klikněte na obrázek.

Znovu se do vesmíru vydá raketoplán v březnu. Velmi předběžné datum startu raketoplánu Atlantis na misi STS-117 je 16.března. Hlavním úkolem mise je dopravit na ISS část tentokrát druhého nosníku se slunečními panely s označením ITS S3/S4. Celkově hodlá NASA příští rok vyslat do vesmíru svůj kosmický koráb pětkrát (březen, červen, srpen, říjen a prosinec).


Chronologický přehled

Ilustrační foto...

Discovery STS-116 doma před Vánoci - pro zvětšení klikněte na obrázek.

STS-116: Discovery na stránkách IAN


Další fotografie z mise najdete na stránkách NASA a v jednotlivých článcích v IAN.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 39
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 52
Ilustrační foto...
HST přinesl důkaz o vzniku planet
Ilustrační foto...
Znovunalezený Hermes
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXIV
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691