Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sojuz-Apollo po 25 letech

Ano, už je to dvacet pět roků, co ve vesmírném prostoru došlo k příjemnému, ale krátkému oteplení studené války. Na oběžné dráze si tehdy podali ruce tři američtí astronauti a dva sovětští kosmonauti.

Ilustrační foto...Myšlenka kosmického setkání tehdejších supervelmocí, veřejně deklarujících mírové využití okolního prostoru, nebyla nová, objevila se již někdy v polovině šedesátých let. Zelenou však dostala až po dohodě tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona a sovětského premiéra Alexeje Kosygina o vývoji společného záchranného systému a jeho zkoušce podepsané v květnu 1972.

Projekt, v angličtině oficiálně označovaný Apollo-Soyuz Test Project (ASTP), v ruštině Experimentalnyj Poljot Apollon-Sojuz (EPAS), se stal prvním kosmickým letem organizovaným dvěma různými a vlastně stáke nepřátelskými státy. K jeho uskutečnění bylo nezbytné přepracovat celou řadu systémů obou lodí i příslušných pozemních služeb. Kromě jazykové bariery tu byly rozdíly v jednotkách měření, v konstrukcích spojovacích systémů, či dokonce v tlaku a složení atmosféry v obou kabinách.

Sověti na rendezvous vyslali Sojuz, vlajkovou kosmickou loď používanou od roku 1967. Jako obvykle byla složena ze tří částí, orbitální, sestupné, přístrojové a pro let nebyla výrazněji modifikována.

Za americkou stranu se do vesmíru -- naposledy -- vydala loď Apollo, bez měsíční sekce, ale zato s novým přechodovým modulem. Ten měl tvar válce o délce tři metry a průměru metr a půl metru, na jednom konci s novým spojovacím systém, na druhém s klasickým systémem Apollo. Obsahoval vědeckou aparaturu a mimo jiné i stlačený plyn pro změnu atmosféry při přestupech kosmonautů. Sojuz byl totiž vyplněn vzduchem o atmosférickém tlaku, kdežto Apollo využívalo řidší atmosféru s čistého kyslíku.

Setkání začalo 15. července 1975 startem Sojuzu s Alexejem Leonovem a kolegou Valerijem Kubasovem ve 13 hodin 20 minut středoevropského času. O sedm hodin později, když rovina dráhy Sojuzu 19 přecházela mys Canaveral, odlétlo i Apollo s trojicí Thomas Stafford, Vance Brand a Donald Slayton. Po krátkém stíhání se obě lodi spojili 17. července, krátce po 17. hodiny středoevropského času. (Mimochodem ve stejné době pobývali na základně Saljut 4 další dva Rusové: Klimuk a Sevasťjanov, kteří se Sojuzem 19 také několikrát navázali rádiové spojení.)

Ilustrační foto...Obě strany přitom do vesmíru poslali skutečná esa: Otevřeným průlezem si totiž jako první podal ruku ruský plukovník Leonov, jenž v roce 1965 jako první vystoupil do volného kosmického prostoru, a americký generál Slayton. Ten se zúčastnil výpravy Gemini VI, která uskutečnila první setkání na oběžné dráze, Gemini IX a v květnu 1969 i Apolla 10, jež se k Měsíci poprvé vydalo i s lunárním modulem. (QuickTime, 2,5 MB, zdroj Space.Com)

Poté následovali další členové posádky a takové "politické" záležitosti jako výměna oficiálních poselství, podpisování dokumentů či rozhovor s americkým prezidentem Fordem.

Další dva dny společného letu vyplnilo několik více či méně důležitých experimentů, vzájemné vystřídání kosmonautů/astronautů, televizní reportáže a podobně.

Posádka Sojuzu poté zahájila přípravy na návrat, v Kazachstánu přistála 21. července kolem poledne středoevropského času. Apollo zatím pokračovalo v samostatném letu, během kterého se prováděly pokusy s elektrickou pecí. Nakonec ale i tato loď zamířila domů. Kužel velitelské sekce dosedl nedaleko Havajských ostrovů v noci 24. července. Během sestupu díky závadě vnikl do kabiny jedovatý oxid dusičitý, ale zdraví astronautů nebylo nijak poškozeno.

Přestože, se ihned poté hovořilo o zopakování celého letu, nakonec se setkání Sojuz-Apollo II neuskutečnilo. Roli sehrál nedostatek peněz a samozřejmě neochota opakovat předchozí dobře zvládnutý experiment.

Ilustrační foto...Naskýtá se samozřejmě otázka, proč se vlastně tato výprava uskutečnila? Zlí jazykové tvrdí, že posloužila jenom k průmyslové špionáži ze strany Sovětů. "Řada lidí hovoří o mnohem zaostalejší technice," komentoval tyto líbivé zvěsti Glynn Lunney z Johnsonova střediska kosmických letů, jeden z přímých zúčastněných v projektu. "Osobně jsem ji ale považoval za velmi dobře navrženou a vyrobenou. Ačkoli bylo zřejmé, že jsme měli výrazně rozvinutější počítačový průmysl."

Pravým odkazem se tak zdá komentář současného ředitele NASA Dana Goldina. "Účast na této výpravě vyžadovala více než jenom technologické znalosti. Nezbytná byla i dávka kuráže, diplomacie, vytrvalosti a dobrého humoru -- tedy něčeho, co bude nezbytné i pro Mezinárodní kosmickou stanici."

Před čtvrt stoletím se podařilo prorazit barieru vzájemné nedůvěry -- mezi kosmickým letci i mezi odborníky z tehdy zapovězených míst. Na odkaz projektu o dvacet roků později navázala řada setkání ruské stanice Mir s americkým raketoplánem. Pravým vrcholem pak bude multinárodní základna, která v těchto chvílích vzniká nad našimi hlavami.

Čas jde kupředu. Lidé odcházejí, generální tajemníci i prezidenti přicházejí, mění se uspořádání sil ve světě, jeden režim střídá druhý. Setkání Sojuzu s Apollem však i nadále zůstává významným milníkem v dějinách pozemské kosmonautiky a příjemným oteplením studené války.

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Geologická historie Marsu
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky IV
Ilustrační foto...
O svícení 3
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 2
Ilustrační foto...
Astronomové našli místo pro druhou Zemi
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691