Už je to oficiální – Česká republika se 1.ledna 2007 stane členem Evropské jižní observatoře. I když politická krize v naší zemi způsobila odklad podpisu přístupové smlouvy, vše se nakonec podařilo za pět minut dvanáct podepsat a na Nový rok si tak můžeme připít na novou éru české astronomie.
V pátek 22.prosince byla podepsána dohoda o přistoupení na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy v Praze. Za českou stranu dohodu podepsala ministryně Miroslava Kopicová. Za ESO smlouvu podepsal zástupce generální ředitelky Thomas Wilson. Slavnostní události byli také přítomni předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes, astronom Petr Hadrava a ředitel odboru vnějších vztahů ESO Claus Madsen. Česko se tak zařadí mezi další členské země ESO, kterými jsou Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velké Británie.
Podpis přístupové smlouvyEvropská jižní observatoř byla založena v roce 1962 a své sídlo má v německém městě Garching, ale přístroje se nacházejí v Chile. Nejvýznamnějším přístrojem je interferometr VLT a soustava radioteleskopů ALMA, která se v současnosti staví. ESO minulý týden představila svoje plány na výstavbu největšího dalekohledu všech dob – EELT (European Extremely Large Telescope).
Interferometr VLT Naše členství v ESO bude nejen obrovskou příležitostí pro české astronomy a astrofyziky, ale také pro české firmy. Veškeré zařízení ESO se totiž vyrábí v členských zemích.
Připravujeme:
Česká republika – člen ESO (vyjde 1.ledna o půlnoci SEČ)
Pár vět – rozhovor se Stanislavem Šteflem (český astronom pracující v ESO)
Související články a další informace o ESO: