Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-116: Discovery – průběh letu 19.12.-22.12.

Odlet od ISS * Kontrola tepelného štítu OBSS * Vypuštění minidružic * Přípravy na přistání


Pátek – 22.prosince

19:37 - za pár minut začíná náš online přenos z přistání!.

Ilustrační foto...

Počasí na Floridě v 19:00.

18:49 - (2 hodiny do deorbit): probíhají finální přípravy pro přistání. Discovery už má zavřené dveře nákladového prostoru, připravují se počítače, všechny tři možná místa přistání mají přirozeně nejvyšší pohotovost. Počasí na Floridě zatím celkem dobré!

18:00 - posádka začíná uzavírat dveře nákladového prostoru

Jak vypadá taková závěrečná fáze přistání? Zde se můžete podívat.

16:30 - Přípravy na přistání pokračují. Definitivní rozhodnutí o místě a času přistání zřejmě padne na poslední chvíli. NASA čeká jak se jak se počasí v místech přistání vyvine. Náš online přenos začíná za 3 hodiny v 19:30!

13:20 - posádka Discovery je vzhůru – začínají přípravy na přistání.

Posádka stává ve 13:17. Dnešním hlavník úkolem je dokončit přípravy na přistání a přistát na Zemi. Počasí ovšem nevypadá dobře ani na KSC (Kennedy Space Center) ani v Kalifornii na Edwardsově letecké základně. Pokud nedojde ke zlepšení počasí je možno odložit přistání na dnešek v noci, případně až na sobotu. Krajní variantou je přistání v Novém Mexiku. Zatím stále platí zážeh motorů ve 20:49 a přistání ve 21:56. Náš online přenos z přistání začíná již od 19:30 !

Ilustrační foto...

Jeden z důvodů proč NASA nechce přistávat na základně v Novém Mexiku – je to jako přistát na pískovišti.

Ilustrační foto...

Minidružice ANDE vypuštěné z nákladového prostoru raketoplánu

Ilustrační foto...

Pohled na Zemi z paluby Discovery a minidružice ANDE vypuštěné z nákladového prostoru raketoplánu

Ilustrační foto...

Že na obrázku nic nevidíte?? Klikněte na něj pro zvětšení a podívejte se pozorně! Na fotografii pořízené z paluby Discovery je zachycena polární záře nad Švédskem. Právě ze Švédska je jeden ze členů posádky Christer Fuglesang.

Čtvrtek – 21.prosince

NASA stále řeší problémy s počasím. Předpověď počasí pro pátek není dobrá ani pro Floridu ani pro Kalifornii. Florida nedovoluje přistání ani v sobotu. Pokud se počasí neumoudří, je možnost odložit přistání na sobotu, nejhůře přistát na základně v Novém Mexiku. Pokud by ovšem Discovery přistál zde, musel by být domů na Floridu přepraven na hřbetě letadla a to je velmi nákladné. Navíc NASA má v Novém Mexiku jen minimum technického vybavení pro raketoplány, takže by se Discovery na Floridu vrátil až někdy v únoru!!

Na stránkách NASA je video z vypuštění družic ANDE.

Posádka dnes vstává ve 13:17. Dnešním hlavním úkolem jsou přípravy na zítřejší přistání. V 19:19 budou vypuštěny z nákladového prostoru dvě minidružice ANDE. O půlhodiny později se od družic raketoplán vzdálí drobným úhybným manévrem. Ve 20:12 se pak celá posádka zúčastní tiskové konference. Discovery má přistát v pátek krátce před 22.hodinou, jenomže s počasím to na Floridě nevypadá moc dobře. V záloze je odklad přistání na sobotu, nebo přistání na některé ze záložních základen v Kalifornii či Novém Mexiku. Odtud by ovšem musel být Discovery přepraven na hřbetě speciálního letounu a to je nejen drahé, ale také zdlouhavé.


Středa – 20.prosince

Pěkné fotografie ze čtvrtého výstupu do kosmu na stránkách NASA.

Ilustrační foto...

NASA řeší problém s přistáním raketoplánu. Předpověď na pátek nevěstí pro Floridu nic dobrého a ani počasí na záložní základně v Kalifornii nevypadá nyní zrovna růžově. Pokud se počasí neumoudří, je možný odklad přistání na sobotu, nebo přistání v Novém Mexiku.

Dnes posádka vstává ve 13:47. Proběhne kontrola tepelného štítu pomocí OBSS. V noci na čtvrtek v 1:06 budou vypuštěny dvě minidružice MEPSI a ve 2:37 budou vypuštěny minidružice RAFT-1 a MARSCom.


Úterý – 19.prosince

Ilustrační foto...

Mezinárodní kosmická stanice při pohledu z raketoplánu Discovery – pro zvětšení klikněte na obrázek

Ilustrační foto...

Mezinárodní kosmická stanice při pohledu z raketoplánu Discovery

Ilustrační foto...

23:10 - Discovery se odpojil od ISS a míří domů. Nyní čeká raketoplán inspekční oblet ISS. Přistát má v pátek večer.

22:55 - Vše připraveno k odpojení!

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Loučení obou posádek

20:25 - Obě posádky se rozloučily a nyní uzavírají průlezy.

Přidali jsme nové fotky z třetího výstupu do kosmu do sobotního průběhu letu zde !!

Dnešním hlavním úkolem je dokončit přenášení nákladu mezi raketoplánem a ISS a připravit vše na odlet Discovery od ISS. Posádka bude probuzena už ve 14:47. Ve 20:07 proběhne rozloučení obou posádek a uzavření průlezu. Discovery se pak ve 23:09 od ISS odpojí a po tradičním inspekčním obletu zamíří domů, přistát má v pátek večer našeho času.


Plán odletu od ISS

  • 20:07 – rozloučení posádek, uzavření průlezu, kontrola hermetičnosti
  • 23:09 - Odpojení Discovery od ISS
  • 23:52 – 1. separační manévr, inspekční oblet okolo ISS
  • 00:06 – 2. separační manévr
  • 00:52 – 3. separační manévr, definitivní odlet od ISS

Ilustrační foto...

Thomas Reiter: já vám zazpívám

Ilustrační foto...

Krásný pohled na Zemi

Astronautům se nakonec s dosti velkými obtížemi podařilo složit levoboční část slunečního panelu P6. Problémy byly především s jedním uvolněným vodicím lankem. Ve 2:38 výstup skončil. Trval 6 hodin a 38 minut.Zpravodajství z předešlého průběhu letu najdete zde!

Petr Kubala

| Zdroj: viz odkazy  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 13
Ilustrační foto...
Eros jako na dlani
Ilustrační foto...
Sedmá nova Kamila Hornocha
Ilustrační foto...
Zlaté století astronomie - díl druhý
Ilustrační foto...
Noc s úplným zatměním
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691