Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Masivní hory na Titanu

Saturnův měsíc Titan je zřejmě skutečným rájem pro horolezce. Sonda Cassini zachytila ohromné a dlouhé hory pokryté organickým materiálem.

Největší hory, které kdy byly nalezeny na Titanu, pokryté vrstvou organického materiálu zachytila kosmická sonda Cassini. „My vidíme masivní horské pásmo, připomínající nám hory v Nevadě v západních Spojených státech“, říká Dr. Bob Brown, člen vědeckého týmu Cassini. Během průletu sondou kolem Titanu 25.října byly získány doposud nejkvalitnější snímky v IR oblasti spektra s rozlišením 400 metrů. Fotografie odhalily velké horské pásmo, duny a usazeniny materiálu, který se podobá sopečnému toku. Tyto data, společně s předešlými radarovými průzkumy sondou Cassini, poskytují nové informace o výšce a složení geologických rysů na Saturnově měsíci.

Ilustrační foto...

Fotografie pořídila sonda Cassini ze vzdálenosti 15 000 km a zachycují oblasti na Titanu, tvořené rozsáhlými horami. Poblíž spodní části pravého snímků je skupina jasných mraků, tvořené asi plynným metanem.

Kdyby byl Titan stejný jako Země, pak by tyto masivní hory ležely někde u Nového Zélandu. Jejích délka je asi 150 km a 30 km široké. Jejích výška je srovnatelná se Sněžkou, dosahují totiž zhruba 1,5 km. „Hory jsou zřejmě tak tvrdé jako skála, složené z ledu z organickou vrstvou“, říká Dr. Larry Soderblom, pracující se sondou Cassini. On dodává: „Zdá se, že jsou tam vrstvy a vrstvy různých potahů organické „barvy“, které vytváří scenérie jako malíř na plátně. Část z tohoto organického materiálu padá z atmosféry jako déšť, prach, nebo v podobě mlhy v údolí. Jedná se s největší pravděpodobností o metan. Hory se zřejmě tvořily při dávné tektonické činnosti, podobně jako oceánské hřebeny na Zemi.

Ilustrační foto...

Radarová mapa Titanu doplněná o pozorování v infračervené oblasti spektra.

Ilustrační foto...

Tento obraz zachycuje radarový pohled na Titan z února 2005, který je proložen snímky v infračervené oblasti spektra ze 7.září a 25. října 2006. Animaci spustíte kliknutím na obrázek!!

Infračervená pozorování a radarová měření se zvlášť velmi obtížně interpretují, ale společně jsou velmi silnou kombinací. Záběry ze sondy také odhalily vějířovitý rys, pravděpodobně zbytek sopečného toku. Radar zobrazil tento útvar a také velký, kruhový útvar, který je zřejmě vulkánem.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Eclipse Híbrido Solar 8-4-2005
Ilustrační foto...
O šišaté hvězdě
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-11 dorazil k ISS, stanici bude velet že
Ilustrační foto...
Čekání na Venuši I
Ilustrační foto...
Blíží se mise k HST
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691