Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tisícročná haluška - díl první

V sobotu 15. července 2000 ve večerních hodinách byl v Centru volného času DOMINO v Košicích zahájen XVII. ročník spanilé jízdy astronomů-cyklistů od hvězdárny ke hvězdárně -- Ebicykl.

Ilustrační foto...Název EBICYKL znamená doslova Expedice na bicyklech a přeneseně připomíná pomocné kružnice -- epicykly v Ptolemaiově geocentrickém modelu sluneční soustavy. Název letošního ročníku vystihuje jednak pohostinnost východoslovenských hvězdářů, kteří krmí vyhladovělé ebicyklisty po skončení náročných etap vyhlášenými slovenskými lahůdkami a jednak okolnost, že letošní Ebicykl je posledním ve druhém tisíciletí.
Na start Tisícročné halušky do Košic se sjelo 44 účastníků z Čech, Moravy i Slovenska různého věku i povolání, s nemalým zastoupením paní a dívek. V následujícím týdnu ujedou na 500 km na trasách mezi Košicemi, Vihorlatem, Slovenským rájem a Vysokými Tatrami, přičemž mimo jiné navštíví sedm profesionálních i osvětových astronomických zařízení.

Jiří Grygar

Ilustrační foto...Vo štvrtok ráno som zaniesla bicykel, aby bol zaslaný do Košic, ako spešnina. Dostala som prísľub, že švagriná ho bude môcť vybrať večer najneskôr v piatok ráno... No na Slovensku je to tak, že milý bycikel sa dostal na colnicu v Košiciach namiesto hlavnej stanice. Vydali nám ho zároveň s fúrikom, (kolečkom, táčkami), ktoré tiež s nevysvetlitelných dôvodov boli na colnici.
Do Košic jsme dojeli již v 11 hodin, po 11. hodinové cestě autem z Borovan (680 km). Etapa do Klačkova (Čaklova) začala deštěm a tak nejhorší zážitky byly ne při jízdě do kopce, ale s kopce, kdy jsem to nemohl ubrzdit. Ke gejzíru v Herlanech dojela naše borovanská sekce ve čtyřech lidech, můj syn Bohumír, dcera Michaela a kamarád Vláďa Plachý, budoucí student konzervatoře, málem pozdě. Já osobně jsem dojel po trápení do kopce asi tak 1min.! po jeho výtrysku, byl v době mého dojezdu asi metr vysoký. Naštěstí jsem si při jízdě do kopce, kdy jsem zůstal sám, řekl, že prostě musím dojet a odpočívat budu potom, vyplatilo se! Mohl jsem tak nafotit gejzír v několika výškových stádiích.

Kratoška Bohumír

Faktor, který jednoznačně určuje zážitky všech ebiciklistů je počasí. Není to až tak častý jev, že prší bez přestávky 24 hod (a zřejmě ještě déle). Myslím, že svůj velký podíl na tom má Dušan Krcha, který včera velmi sebejistě sliboval pěkné počasí. Zanedlouho po tom začalo pršet a dosud nepřestalo. Dušane, co s tím uděláš?

Pavel

Dnešní Ebickyklová etapa byla poznamenána prudkým deštěm, který však nikomu nezkazil náladu. Nejzajímavější mi dnes připadl Herlanský gejzír. Někteří Ebicyklisté si dokonce do cyklistických lahví načepovali jeho minerální vodu, o jejímž chemickém složení nikdo z nás neměl ani tušení. Je prý kyselá -- já jsem se ji ochutnat neodvážila. Kdosi mi ale poradil, že může fungovat jako báječný hnací motor.

Jana

Jako nováček letošního ebicyklu jsem absolutně nevěděl do čeho jdu. Po startu jsem pochopil, že to bude jízda za deště. Proto ještě v Košicích jsem si sehnal navíc k mojí výbavě igelitové sáčky na moje botasky. Nic mi to nebylo platné, stejně jsem dojel s čvachtajícíma nohama. Uspokojilo mne jen to, že jsem si myslel že přijíždím poslední, ale přijel jsem jako první. Najel jsem 57,8 km, čas jízdy 3 hodiny 48 minut, cestovní průměr 15,1 km/hod, maximální rychlost 49,5 km/hod. Nyní suším vše a budu provádět opatření proti čvachtajícím nohám v botaskách na zítřejší etapu.

Jaromír

Dušan měl ale přeci jen pravdu, skutečně a podle jeho předpovědi chvílemi už přestávalo pršet, ale začala průtrž. Hlavně při cestě z Herlan. Faktor, který tak jako počasí má velký vliv na náladu v peletonu, je také kvalita (nekvalita) restaurací po cestě. Dnes jsme zažili velmi pozoruhodný projev té nekvalitní stránky, polévka prostě došla a ostatní mají smůlu, prohlásila obsluha vyrušena ze spánku v jedné z restauraci. Polní Hejtman tak dostal jídlo až za neuvěřitelné 2 hodiny.
Ta část vozové hradby, která působila jako dnešní "sběrač mrtvol" měla napilno, do cíle přivezla jedno vyvrknuté koleno a třikrát zalepenou a přesto stále děravou duši. Na tak krátkou cestu je to patrně důsledek mimořádné sluneční aktivity, ozónové díry, nepřímého vlivu korpuskulárních částic, nebo jen zkřehlých prstů ebicyklisty.

Zdeněk (Tarantule)

Nedeľa 16. 7.2000 20:23:10:
Ilustrační foto...15. 7.2000: Košice sa mi veľmi páčili: najviac krypta Rákoczyho pod dómom sv. Alžbety a unikátny je aj dóm sv. Alžbety hlavne sa mi páčili farebné sklá v oknách, ako aj maľby v dóme ... Zaujímavá je aj úzkorozchodná električka v Košiciach. Aj CVČ v Košíciach, ktoré nás ubytovalo, nám v planetáriu ukázalo ich výborný program v planetáriu o kométach.
16. 7.2000: Predpoveď zo soboty 15. 7.2000 Dušana Krchu že v nedeľu 16. 7.2000 bude pekne, vyšla úplne: pekne ale vytrvalo pršalo od rána do 18 hodiny, ale nemôžeme sa sťažovať, lebo po príchode na SPŠ v Čaklove prestalo pršať. Z mokrých bôt, ponožiek a rifiel sa mi podarilo niekoľkokrát vyžmýkať pár deci teplej vody. Ale najdôležitejšie gejzír v Herľanoch sme stihli, začal o 12:52 a trval do 12:24 (32 min.) a maximálne tryskal do výšky 30 m, bolo to nádherné.

Ľuboslav Dobrovoda

Dnešná nedeľná trasa mi zostane dlho uchovaná v pamäti. Poviem prečo. V pomerne hustom daždi, po lesnej ceste, na krajoch tej úzkej cesty kopa popadaného lístia -- a za volantom začínajúci šofér -- náš syn Dušan... Hernajz. Sedela som vedľa neho, žuvala som zúfalo žuvačku, oči mi vyleteli na stopky, v krku som mala úzko a v žalúdku ťažko. Ale: V ZDRAVÍ SME PREŽILI A SME TU. HURÁ !!!

Eva Krchová

redakce

| Zdroj: (Přímý přenos z Ebicyklu pokračuje příště) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vyhlášení soutěže HOP
Ilustrační foto...
Americký a ruský pohled na bezpečnost se značn
Ilustrační foto...
Let raketoplánu II (záznam on-line přenosu)
Ilustrační foto...
Několik vět: Antonín Vítek
Ilustrační foto...
Shoemaker-NEAR dosáhne extáze!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691