Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Větší než si dokážete představit

Evropská jižní observatoř (ESO) odsouhlasila stavbu největšího dalekohledu světa, jehož zprovoznění bude znamenat revoluci v astronomii a astrofyzice, srovnatelnou snad jen z prvním pozorováním Galilea.

Rada ESO odsouhlasila vypracování detailní studie stavby Evropského extrémně velkého dalekohledu (European Extremely Large Telescope). Na studii uvolnila ESO plných 57 milionů euro a jejím cílem je připravit do tří let veškeré podklady pro zahájení stavby největšího astronomického přístroje všech dob. Ten bude mít průměr hlavního zrcadla 42 metrů a bude schopen pozorovat ve viditelné a infračervené oblasti spektra. Pro srovnání – největší současné dalekohledy Keck I a Keck II a Gran Telescopio Canarias mají průměr zrcadla „jenom“ 10 metrů.

Ilustrační foto...

Od konce roku 2005 spolupracovala ESO s více než 100 astronomy a astrofyziky z celé Evropy na zhotovení konceptu dalekohledu. V potaz se bral nejen finanční aspekt a výkon, ale také veškerá rizika projektu. European Extremely Large Telescope (EELT) by měl být hotov v roce 2017 a bude stát 800 milionů euro (24 miliard korun). Zrcadlo bude mít průměr 42 metrů a bude sestaveno z 906 šestiúhelníkových segmentů, každý s průměrem 1,45 metrů. Sekundární zrcadlo bude mít průměr větší než 6 metrů. Rušivý vliv zemské atmosféry odstraní adaptivní optika. Třetí zrcadlo o průměru 4,2 metrů nasměruje světlo do systému adaptivní optiky, složeného z dalších dvou zrcadel. Čtvrté zrcadlo o průměru 2,5 metrů bude podepřeno více než 5000 pohyblivými členy, schopnými měnit tvar zrcadla 1000x za sekundu. To odstraní nejen výrobní nepřesnosti, ale třeba i roztažnost vlivem měnící se teploty apod. Nakonec přijde na řadu zrcadlo o průměru 2,7 metrů, které bude provádět konečnou korekci obrazu.

A kde bude EELT stát? To se zatím přesně neví a rozhodnutí o umístění bude prvotním rozhodnutím studie. Místo bude s největší pravděpodobností na jižní polokouli. „Je to začátek nového období pro viditelnou a infračervenou astronomii“, říká Catherine Cesarsky – ředitelka ESO.

ESO sdružuje 11 evropských států, ale již v nadcházejícím roce má přistoupit i Česká republika a Španělsko. Je tak téměř jisté, že na stavbě EELT se bude podílet i Česká republika a to nejen finančně, ale šanci dostanou i čeští astronomové a české firmy.

Petr Kubala

| Zdroj: eso.cl IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Složité počasí Venuše
Ilustrační foto...
Erosův slovník naučný
Ilustrační foto...
Vzkaz od Luboše Kohoutka
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Panna (Virgo), zkr. Vir
Ilustrační foto...
Jak jsem viděl úplné zatmění
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691