Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Větší než si dokážete představit

Evropská jižní observatoř (ESO) odsouhlasila stavbu největšího dalekohledu světa, jehož zprovoznění bude znamenat revoluci v astronomii a astrofyzice, srovnatelnou snad jen z prvním pozorováním Galilea.

Rada ESO odsouhlasila vypracování detailní studie stavby Evropského extrémně velkého dalekohledu (European Extremely Large Telescope). Na studii uvolnila ESO plných 57 milionů euro a jejím cílem je připravit do tří let veškeré podklady pro zahájení stavby největšího astronomického přístroje všech dob. Ten bude mít průměr hlavního zrcadla 42 metrů a bude schopen pozorovat ve viditelné a infračervené oblasti spektra. Pro srovnání – největší současné dalekohledy Keck I a Keck II a Gran Telescopio Canarias mají průměr zrcadla „jenom“ 10 metrů.

Ilustrační foto...

Od konce roku 2005 spolupracovala ESO s více než 100 astronomy a astrofyziky z celé Evropy na zhotovení konceptu dalekohledu. V potaz se bral nejen finanční aspekt a výkon, ale také veškerá rizika projektu. European Extremely Large Telescope (EELT) by měl být hotov v roce 2017 a bude stát 800 milionů euro (24 miliard korun). Zrcadlo bude mít průměr 42 metrů a bude sestaveno z 906 šestiúhelníkových segmentů, každý s průměrem 1,45 metrů. Sekundární zrcadlo bude mít průměr větší než 6 metrů. Rušivý vliv zemské atmosféry odstraní adaptivní optika. Třetí zrcadlo o průměru 4,2 metrů nasměruje světlo do systému adaptivní optiky, složeného z dalších dvou zrcadel. Čtvrté zrcadlo o průměru 2,5 metrů bude podepřeno více než 5000 pohyblivými členy, schopnými měnit tvar zrcadla 1000x za sekundu. To odstraní nejen výrobní nepřesnosti, ale třeba i roztažnost vlivem měnící se teploty apod. Nakonec přijde na řadu zrcadlo o průměru 2,7 metrů, které bude provádět konečnou korekci obrazu.

A kde bude EELT stát? To se zatím přesně neví a rozhodnutí o umístění bude prvotním rozhodnutím studie. Místo bude s největší pravděpodobností na jižní polokouli. „Je to začátek nového období pro viditelnou a infračervenou astronomii“, říká Catherine Cesarsky – ředitelka ESO.

ESO sdružuje 11 evropských států, ale již v nadcházejícím roce má přistoupit i Česká republika a Španělsko. Je tak téměř jisté, že na stavbě EELT se bude podílet i Česká republika a to nejen finančně, ale šanci dostanou i čeští astronomové a české firmy.

Petr Kubala

| Zdroj: eso.cl IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apači v Ostravě
Ilustrační foto...
O svícení 18
Ilustrační foto...
Tisková konference po startu raketoplánu
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXI
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691