Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tak trochu jiné Brno

Brzy už tomu budou tři roky, co se v brněnském planetáriu začal promítat můj pořad o geologické minulosti města Brna. Teprve když jsem včera pracoval na jeho nové verzi pro vylepšený systém našeho planetária, uvědomil jsem si, že k tomuto hodinovému pásmu obrazu, mluveného slova a hudby, mám docela osobní vztah.

Ne snad proto, že se pořad stal hitem našeho planetária i televizní stanice TVb1 a že jsem nad jeho tvorbou strávil půlroku života, ale proto, že téměř všechna místa zmíněná v pořadu jsem několikrát navštívil – ať už sám, nebo v doprovodu přátel, kolegů a spolužáků.

Ilustrační foto...
Konečného náměstí v Brně před X00 000 000 roky. Render: P. Gabzdyl.

Vzpomínám, jak jsem se kvůli hrstce fotografií škrábal v několika lomech, jak jsem strávil celý večer kvůli snímkům tramvají míhajících se před Červeným kostelem nebo jak jsem jedno mrazivé odpoledne pobíhal s Jirkou Duškem po Červeném kopci. Leona Miše, který nerad chodí dlouhé trasy, jsem pro změnu během nedělního odpoledne protáhl po několika jeskyních a závrtech Moravského krasu, Lenku Švardalovou jsem přemluvil, aby se v centru Brna škrábala po skalních výběžcích a Petra Gadase přiměl k tomu, aby mě naučil hledat žraločí zuby ve vápencích.

Ilustrační foto...
Náměstí Míru v Brně před X0 000 000 roky. Render: P. Gabzdyl.

Během tvorby pořadu "Kde se vzalo Brno?" jsem navíc jako havířovský emigrant začal pomalu poznávat Brno. Nemám teď na mysli názvy ulic, náměstí a trasy šalin, ve kterých mám galimatyjáš ještě dnes. Mluvím o těch nejbytelnějších a nejstálejších základech Brna, které nejsou postaveny z cihel nebo betonu, ale ze skal i stovky milionů roků starých. V tomto ohledu je Brno pestrou geologickou kronikou, jejíž stránky jsou sice občas trochu nečitelné, ale za to vypovídají o dávno zaniklých oceánech nebo o sopkách chrlících žhavou lávu. Tyhle těžko uvěřitelné dějiny Brna psané bez účasti člověka na nás vykukují z pod ulic a domů téměř na každém kroku, stačí si jich jen všimnout.

Ilustrační foto...
Křižovatka Údolní a Úvozu před X 000 000 roky. Render: P. Gabzdyl.

O šutrologické atraktivitě Brna svědčí i má nedávná procházka po Stránské skále: Když jsem seděl v trávě a sledoval brněnské panorama, zeptala se mě má přítelkyně, jak vlastně všechny ty okolní vápencové skály vznikly. Trochu zjednodušeně jsem ji vysvětlil, že všechno tady mají na svědomí vlastně schránky odumřelých obyvatel dávno zaniklých moří. V tom se na mě nevěřícně podívala a sáhla po prvním kamínku, který se ji v trávě namanul. "Tak to mi chceš tvrdit, že třeba tohle je z nějakého mořského živočicha?" Prohlédl jsem si kamínek, který držela v ruce a klidně odpověděl: "Ano". Z bílého vápence v její dlani totiž trčela krásně vytvarovaná schránka amonita.

Videoukázky z pořadu si můžete stáhnout na webu Kde se vzalo Brno?.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Měsíční deník IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sonda Phoenix – různé pohledy
Ilustrační foto...
Upgrade Hubbla
Ilustrační foto...
Kto objavil Perseidy ?
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru II
Ilustrační foto...
STS 121 Discovery - průběh letu (10.-11.červenc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691