Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sněhurka a stovka krkaslíků

Velké přehlídky oblohy nám ukazují stále častěji, jak mocný nástroj mají astronomové v ruce. Sloan Digital Sky Survey (SDSS) například obohatila naše galaktické okolí o celkem osm malých trpasličích galaxií. Mnozí astronomové se domnívají, že v temných hlubinách vesmíru je ale podobných duchů mnohem víc.

Sloan Survey patří bezesporu mezi jeden z nejambicioznějších přehlídkových projektů vůbec. Pomocí 2,5m dalekohledu v Novém Mexiku, ohromně velké CCD kamery s ohromně velkým zorným polem (tři krát tři úplňky) pozorují postupně veškerou dostupnou oblohu. S jasným cílem: pokrýt téměř čtvrtinu oblohy nejen přesnými snímky, ale sestavit také prostorovou mapu z těchto dat. Detail to bude věru podrobný – v rámci jediného pozorování dokáže SDSS pořídit spektra asi šesti stovek galaxií.

Ilustrační foto...
Dvě nové trpasličí galaxie. Barva hvězdy odpovídá jejímu spektrálnímu typu. Porovnáním hvězd podobných charakteristik dostali Zucker s Belokurovem portéty nových satelitů.

Data jsou postupně zveřejňována a jejich zpracování se věnují stovky týmů po celém světě. Jednomu z nich se podařilo objevit čtyři nové trapasličí galaxie, které obíhají kolem té naší. V. Belokurov a D. Zucker (Cambridge University, England) si všimli zhustků hvězd v souhvězdí Honících psů, Vlasech Bereniky, Herkulovi a Lvu. Existenci nových galaxií vzápětí potvrdily velké pozemské dalekohledy. Vzhledem k tomu, že nové galaxie jsou celkem chudé na hvězdy (pár milionů) rozeseté v prostoru ohraničeném několika stovkami světelných let, je jejich celková plošná jasnost velmi malá. Pošramocený tvar pak svědčí o probíhající gravitační interakci, během které naše galaxie vítězí.

Ilustrační foto...
Kombinovaný radio/optický snímek trpasličí galaxie UGC 5288. Jasný objekt v centru je snímek ve viditelném světle, nachová bublina je obří oblak vodíku pomocí radioteleskopu VLA.(Van Zee, NOAO, NRAO/AUI/NSF)

Celý výzkum je velmi zajímavý pro kosmology, naše odhady celkového počtu takových objektů se zdají značně podceněné. Lze čekat, že podobných trpasličích galaxií v budoucnu objevíme mnohem víc – v temnotě se zatím může skrývat klidně i (sto)padesát dalších kandidátů. Přesná a detailní pozorování SDSS ukazují také velmi mnoho z kuchyně galaktických srážek, navíc doslova za galaktickými humny.

redakce

| Zdroj: Sky & Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Za ISS jasnější!
Ilustrační foto...
Pekelná dílna na Ió
Ilustrační foto...
Jak by nás viděli mimozemšťané?
Ilustrační foto...
Ruská kosmická loď Sojuz TMA-10 přistála s v
Ilustrační foto...
Sibiřská cesta za Sluncem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691