Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kolik bylo smrticích zásahů?

Nad příčinou vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let vedou vášnivé a bouřlivé diskuse vědci již mnoho let. Jednou z nejuznávanějších teorií je dopad meteoritu o velikosti 10 – 20 km do oblasti dnešního mexického poloostrova Yucatán.

Následky kolize byly katastrofální – devastace rozsáhlého území v okolí kráteru a celosvětové požáry byly jen slabým odvarem toho nejhoršího. Obrovské množství prachu, které se dostalo do atmosféry, zastínilo na dlouhou dobu Slunce na celé zemi. Teploty rychle poklesly a navíc byla tma. Tyto podmínky většina druhů neměla šanci přežít.

Ilustrační foto...

Teorii o jediném meteoritu ovšem stále nechtějí někteří vědci uvěřit. Proto se často objevovaly odborné články o tom, že kráter v Mexiku nemusí být jediný. Kráter na poloostrově Yucatán na východním pobřeží Mexika pochopitelně nenajdete. Eroze za 65 milionů let zapracovala a tak kráter leží pod vrstvou sedimentů a jedinou šancí na jeho odhalení jsou geofyzikální měření ze země, letadla a moře a potom pochopitelně geologické vrty. Kráter je znám pod názvem Chicxulub, což je název jedné z vesnic ležící „nad kráterem“.

Nové studie hovoří o tom, že Chicxulub byl skutečně jediným velkým kráterem té doby a meteorit, který ho před 65 miliony lety vyhloubil, stál u konce veleještěrů. Vědci z University of Missouri pátrali po důkazech dalšího velkého impaktu z té doby, ale nenašli vůbec nic. Nic co by nasvědčovalo, že se naše Země tehdy potkala ještě z nějakým dalším tělesem.

Ilustrační foto...

Kliknutím na obrázek spustíte animaci. Ta ukazuje rozšíření obrovských požárů na Zemi po dopadu meteoritu do oblasti dnešního poloostrova Yucatán. Požáry způsobovaly dopadající žhavé horniny vzniklé dopadem. Požáry se šířily tak, jak se postupně Země otáčela kolem své osy – tedy směrem na západ. Čas uvedený dole v levém rohu je v hodinách.

Vědci studovali sedlinu v Atlantickém oceánu asi 4 500 km od Chicxulubu. Geologické nálezy ukazují, že naše planeta si v té době prošla tsunami, sesuvy půdy apod. Načasování těchto událostí je v souladu z odhadnutým stářím kráteru Chicxulub a vyhynutím dinosaurů. Žádné další podobné události ale ve vzorcích nalezeny nebyly, což je jasný důkaz toho, že Chicxulub bude jediným pozůstatkem smrtícího zásahu.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com; igeofcu.unam.mx; lpl.arizona.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hypernova na vlastní oči
Ilustrační foto...
Setkala se Venuše s Jupiterem
Ilustrační foto...
Bizarní svět binární planetky
Ilustrační foto...
Tak zase o kus dál
Ilustrační foto...
Stopy astronomie I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691