Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní galerie 20 – to nejlepší z MRO I

NASA postupně zveřejňuje další a další snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). To, že fotografie budou mimořádně kvalitní a s velkým rozlišením, jsme čekali, ale to co nyní vypouští NASA na světlo světa vyráží přímo dech! MRO zahájil primární část své mise a my se máme rozhodně na co těšit!

University of Arizona, která pracuje s vysokorozlišovací kamerou HiRISE obdržela od svého zařízení během prvního měsíce již více než 100 fotografií. Primární mise sondy MRO začala 7.listopadu. Vědci neskrývají nadšení a detailní snímky označují jako fantastické. Fotografie jsou pořizovány z výšky 250 až 316 km nad povrchem Marsu. Vědci nyní především vybírají cíle, na které se kamera HiRISE zaměří, analyzují její možnosti a rozhodují se, který útvar vyfotografují stereofonně (černobíle) a který barevně. Vědecký tým má tolik práce, že pracuje 12 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zde vám nabízíme to nejlepší, co zatím MRO na Zemi poslal, všechny snímky (kromě prvního) je možno kliknutím zvětšit na lepší rozlišení.

Další fotografie najdete průběžně zde. Fotografie pořízené před začátkem primární mise pak zde.

Ilustrační foto...

Fotografie zachycuje kráter Eagle, který vznikl dopadem meteoritu. Na snímku je vidět přistávací modul (lander). Z něj sjel na povrch Marsu rover Opportunity.

Ilustrační foto...

Fotografie vznikla kombinací několika snímků pořízených přes infračervený, červený a modrozelený filtr a zobrazuje vrstvené depozity v kráteru Becquerel. Rozlišení se pohybuje od 28,4 cm/pixel do 113,6 cm/pixel.

Ilustrační foto...

Oblast Medusae Fossae ve středních šířkách Marsu. Na fotografii jsou patrné silně erodované oblasti, hřebeny známe jako skalní převisy. Vítr se zde opravdu vyřádil a vytvořil pozoruhodné rysy.

Ilustrační foto...

Další fotografie oblasti na severní polokouli jen 10,2°severně od rovníku. Na severní polokouli je v tuto dobu léto. Slunce při pořízení snímku bylo západně asi 39° nad obzorem.

Ilustrační foto...

Západní okraj kráteru Gratteri, který se nachází v oblasti Memnonia Fossae. Tento kráter má průměr 6,9 km.

Ilustrační foto...

Severní část oblasti Valles Marineris – největšího kaňonu sluneční soustavy. Výška zobrazené části je 9500 metrů. Kdysi zde zřejmě tekla láva nebo mohl být region poznamenán dávným dopadem meteoritu.

Ilustrační foto...

Patrně velmi mladý kráter Ada nacházející se na jižní hranici regionu Meridiani Planum. Jeho průměr je asi 2 kilometry. Již na první pohled je patrné, že kráter je trochu podivný. Jako by to byly dva krátery v jednom. To je skutečně jedna z teorií vzniku tohoto útvaru. Druhou možností jsou sesuvy půdy. Nicméně „vnitřek“ je poněkud tmavší, což by naznačovalo, že se jedná o dvě různá skalní podloží.

Ilustrační foto...

Část kráteru Eberswalde v regionu Margaritifer Sinus. To co zde vidíme je nejspíše delta dávné řeky. Fotografii pořídil MRO 8.listopadu. Centrální část snímku je barevná a byla pořízena přes červený a modrozelený filtr.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com; hiroc.lpl.arizona.edu/images IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí - díl
Ilustrační foto...
Hvězdné nebe digitálním okem III
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-11 odstartoval k ISS
Ilustrační foto...
Podivné komety a planetky
Ilustrační foto...
Legendární kostlivci hvězdárenských skříní
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691