21:30 - Panely se nedaří složit. Další podrobnosti zítra!
Znovu skládání panelů P6
Roztažení a znovu skládání panelů P6
21:10 - panely byly znovu roztaženy a začíná druhý pokus o jejích složení
Dnes začalo stahování panelů slunečních baterií P6, ale manévr musel být po chvíli přerušen, neboť neprobíhal tak, jak bylo naplánováno. Panely se nezačaly ideálně skládat. NASA situaci vyhodnocuje.
Stahování slunečních panelů P6 - takhle to není dobře!
Stahování slunečních panelů P6
Přidali jsme nové fotografie z pondělka!!!
Videoklip – první výstup do kosmu (EVA-1) z 12.prosince
Včerejší výstup do kosmu skončil dnes ve 4:07 SEČ a trval 6 hodin a 36 minut. Dnes bude stažen levoboční panel P6, celý díl P6 bude při některé z dalších misí přesunut a připojen k dovezenému dílu P5.
Takto bude vypadat ISS po dnešním stažení levobočního panelu dílu P6
Takto bude vypadat ISS po dnešním stažení levobočního panelu dílu P6
Posádka má dnes vstávat v 16:17. Včera byla posádka probuzena písní Waterloo od skupiny ABBA, jaká píseň to bude dnes? Uvidíme. Hlavním úkolem dneška je stažení levobočního panelu slunečních baterií. To bude důležité, neboť celý tento díl bude později přemístěn a stane se z něj díl P6, který se připojí na P5 (ten dovezl teď Discovery). Zatahování panelů začne postupně v 19:22 a skončí v 00:17. Posádka pak půjde spát ve čtvrtek v 8:17 našeho času.
V noci na zítřek proběhne první výstup do kosmu. Začátek je naplánován na 21:43 našeho času. Robert Curbeam a Christer Fuglesang dokončí připojení části nosníku P5 k části P4. Konec výstupu se očekává před 4. hodinou ranní.
NASA zaznamenala náraz neznámého objektu (asi mikrometeoroid) do levého křídla raketoplánu. Objekt ovšem neměl takovou hmotnost, aby tepelný štít Discovery poškodil. NASA přesto nic nepodceňuje a dané místo prozkoumala. Dosavadní závěry neukazují žádné poškození.
Dnes bude dokončeno připojení modulu P5 k ISS a proběhne první výstup do kosmu. Začátek výstupu je naplánován na 21:43 a konec na 3:52. Podrobnosti během dne!
Pohled z pilotní kabiny Discovery do nákladového prostoru. Pěkně je na snímku vidět kanadská mechanická ruka a zařízení, kterým se Discovery připojila k ISS (vpředu). Pro zvětšení klikněte na obrázek.
Discovery při pohledu z ISS. Pro zvětšení klikněte na obrázek!
Discovery při pohledu z ISS. Pro zvětšení klikněte na obrázek!
Discovery se spojil z ISS
Manévr při kterém posádka ISS kamerami sledovala tepelný štít Discovery
K oficiálnímu spojení Discovery s ISS došlo s mírným zpožděním podle plánu ve 23:12.
Plán na dnešní noc (časy jsou pouze orientační):
22:05 – 22:13 – otočka raketoplánu při které posádka ISS kamerami nafilmuje tepelný štít Discovery.
22:28 – vzdálenost 90 metrů
22:35 – západ Slunce
22:36 – vzdálenost 60 metrů
22:51 – vzdálenost 15 metrů
23:05 – spojení Discovery s ISS, kontrola hermetičnosti.
23:10 – východ Slunce
0:17 – otevření průlezu a setkání posádek
1:32 – přenesení a upevnění křesla v lodi Sojuz (oficiální výměna Williams za Reitera v Expedici 14)
2:17 – uchopení části nosníku P5 mechanickou rukou Discovery
2:32 – vyzdvižení P5 z nákladového prostoru
3:32 – předání dílu P5 mechanické ruce ISS
Přípravy na první výstup do kosmu (EVA-1)
8:47 – posádka Discovery jde spát
Anatomie celé ISS po dokončení – pro zvětšení klikněte na obrázek! Zdroj: space.com
Posádka má dnes vstávat v 16:17. Hlavním úkolem dneška je přílet a spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí. Ke spojení má dojít přibližně ve 23:05. Předtím by měl raketoplán učinit tradiční manévr, kdy se otočí kolem dokola a posádka ISS bude kamerami snímat tepelný štít, aby se zjistilo, zda není poškozen. Manévr má proběhnout kolem 22:15. Po půlnoci našeho času dojde k otevření přechodového průlezu a k setkání posádek. Podle plánu k tomu má dojít v 00:20, ale vždy dochází k určitému zpoždění. Současně s tím bude modul P5 vyzdvižen z nákladového prostoru Discovery pomocí mechanického manipulátoru. Poté si modul převezme staniční manipulátor a přiblíží ho k části nosníku P4. Vše proběhne zhruba od 2:00 do 3:30 ve výšce 360 km nad zemským povrchem při rychlosti 8 km/s !
Go baby, go! go! Start raketoplánu Discovery ozářil sobotní večerní nabe nad Floridou. Pro zvětšení klikněte na obrázek! Zdroj: kecy.roumen.cz
Go baby, go! go! Start raketoplánu Discovery ozářil sobotní večerní nabe nad Floridou. Pro zvětšení klikněte na obrázek! Zdroj: kecy.roumen.cz
16:50 – řídící středisko vzbudilo posádku Discovery tradičně písní. Dnes to byla „Here Comes The Sun“ od Beatles. Název písně „Teď přijde Slunce“ je symbolický, neboť Discovery při startu rozzářila večerní nebe nad Mysem Canaveral jako slunce. Dobré ráno Discovery!
Posádka Discovery teď spí. Budíček je naplánován na 16:47 tradičně písničkou.
Přestože meteorologové předpovídali jen 30% šanci na dobré počasí, Discovery nakonec odstartoval v noci na dnešek ve 2:47 SEČ. Kosmický koráb nyní směřuje k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). K ní dorazí v pondělí ve 23:08. Dnešním úkolem je prověrka tepelného štítu a náběžných hran Discovery pomocí OBSS – dlouhé mechanické ruky vybavené kamerou a laserem. Proběhnout také mají korekční manévry pro let k ISS.
Fotografie startu – pro zvětšení klikněte na obrázek!
Fotografie startu – pro zvětšení klikněte na obrázek!
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...