Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Úpické hvězdy

Rozhovor s Jiřím Duškem, hlavním vedoucím Expedice Úpice 2000.

Ilustrační foto...Dozvěděli jsme se, že na přelomu července a srpna pořádáte na Hvězdárně v Úpici zajímavý astronomický tábor. Mohl byste ho našim čtenářům ve stručnosti představit?

Samozřejmě, velmi rád. Jde o čtrnáctidenní akci pro středoškoláky a vysokoškoláky, kteří se rádi dívají na oblohu. Zajímavé je, že se na expedici, tuším již 42. v pořadí, sejdou jak úplní začátečníci tak i velmi dobří pozorovatelé. Ti všichni se pak pod vedením zkušených instruktorů dívají na vesmír. Ve dne i v noci.

Jaký program má takový tábor?

Především hodně nabitý. Prakticky po celý den se konají nejrůznější tzv. "know how" přednášky, kde se posluchači dozví, jak se dívat na proměnné hvězdy, na meteory, Slunce... jak si vést pozorovací deník, jak oblohu fotografovat... Kromě toho běží řada nejrůznějších "přednáškových cyklů". Například astronomicko-fyzikální experimenty "Na vlastní oči", či letošní novinka "Receptář", ve kterém si budou účastníci vyrábět nejrůznější zařízení. Navíc k nám stejně jako letos zavítá i několik zvaných "osobností" -- profesionálních astronomů.

Ilustrační foto...Hlavní náplní ale zůstává pozorování noční oblohy, ne?

Jak jinak, na pozorování klademe největší důraz. Nechceme být jakousi "letní školou", kde se přednáší rozsáhlé (a domnívám se i značně nesrozumitelné) teorie černých děr, či odvozují komplikované vzorce jaderných reakcí. Na úpické expedici je základem všeho pozorování. To je dokonce -- bez pardonu -- pro každého povinné. Pokud je totiž jasno, pozoruje se nejméně do půl třetí ráno (většina nadšenců pak vydrží až do svítání), pokud nám náhodou vadí mraky, pak se drží alespoň do půlnoci pohotovost.

Jsem zástupce astronomického "bulváru"... Prozraďte mi prosím nějakou zajímavost...

Nevím... No, jednou takovou seriozní zajímavostí je skutečnost, že na táboře nedělíme tzv. expedičníky na začátečníky a pokročilé. Všichni účastníci jsou promícháni, takže o ty zatím "méně" nadané se nestarají jenom vedoucí, ale též další pozorovatelé. Výjimečné je i to, že se snažíme, aby každý z nich měl k dispozici jeden dalekohled. Byť je to vzhledem k celkovém počtu lidí někdy velmi obtížné.

Letošní novinkou je také zřízení "elektronické" skupiny, která se bude věnovat zaznamenávaní noční oblohy všemi dostupnými detektory. K dispozici by totiž měla být i CCD kamera zapůjčená ostravskou hvězdárnou.

Samozřejmě, že "pikantností" je více, ale další už prozrazovat nesmím. Ať jsou všichni expedičníci napjatí do poslední chvíle. Kdoví kolik z nich si čte vaše noviny.

Ilustrační foto...Teď mne napadla jedna taková kacířská otázka. Proč se tento tábor pokaždé koná právě na hvězdárně v podkrkonošské Úpici? To nejsou k dispozici jiná, lepší místa?

To víte, že jsou. Dokonce jsme o tom už několikrát uvažovali. Vždyť v Úpici není ani výjimečně temná obloha, i sem už totiž dospělo světelné znečištění, ani zde není nijak často jasno. Spíše naopak. Po zkušenostech z minulých roků se totiž chystáme na průtrže mračen a v záloze máme celou řadu nejrůznějších "rozptýlení".

Přesto všechno se nemíníme stěhovat. Důvodem je skvělé zázemí, dnes zprostředkované především paní ředitelkou Evou Markovou. Bez ní by to opravdu nešlo. Za posledních deset roků se totiž Expedice zásadním způsobem změnila. Na sklonku osmdesátých let se zde scházelo nejvýše třicet lidí s nepříliš zajímavým programem, kteří bydleli v několika málo stanech a na přednášky se scházeli v hangáru. Netekla teplá voda, jídlo vozilo z městečka, k dispozici byly jenom suché záchody.

Dnes zde stojí nová budova s velkým přednáškovým sálem, splachovacími záchody a sprchami. Moderní kuchyňka. Hangár sice postavíme i letos, ale teď už jako ohromný stan pro vedoucí a starší expedičníky. Mimochodem těch letos přijede kolem pětašedesáti -- což je absolutní rekord!

Napíšete nám z Expedice nějakou reportáž pro IAN?

Jak by ne. Dokonce bych řekl, že víc než jednu. Vždyť se téhle akce zúčastní téměř polovina redakce Instantních astronomických novin. Čtenáři se tak mohou určitě těšit na pravidelné zprávy, okořeněné řadou zajímavostí.Na co se letos nejvíc těšíte? Co byste expedici přál vy osobně?

Upřímně řečeno především jasnou oblohu. Protože teprve pak dostane expedice šanci splnit svůj cíl. No a taky dobré expedičníky, kteří nebudou dělat příliš veliké vylomeniny.

I já vám přeji pěkné počasí. Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek.

redakce

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Planeta Země
Ilustrační foto...
Nova v galaxii M 31 objevena K. Hornochem!!!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 88
Ilustrační foto...
Astronomové povídají, astronomové poslouchají
Ilustrační foto...
Tunguzská katastrofa 100 let poté II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691