Rozcestník: STS-116 na stránkách IAN * Plán letu a online přenosy * Předstartovní operace * Úkoly a cíle mise * Posádka * Odkazy

Neděle 10.prosince: 30% procentní šance na dobré počasí se během noci přeměnila na 70% šanci, předpovědi meteorologů se tak nenaplnily a Discovery ve 2:47 SEČ odstartoval na druhý pokus na misi STS-116. Další informace v průběžném zpravodajství.
Sobota 9.prosince (18:56) - NASA rozhodl, že se v noci na zítřek pokusí o start raketoplánu Discovery. Start je naplánován na 2:47 SEČ!
Sobota 9.prosince (17:30): NASA zatím nezačal s plněním ET a zvažuje odklad startu. Nádrže se musí začít plnit nejpozději v 18:30 našeho času. Ve stejnou dobu se také sejde vedení NASA a rozhodne co dál. Pravděpodobnost startu v noci na zítřek je minimální. Počasí vypadá špatně – jen 30% šance na start.
Sobota 9.prosince - krátce před 11. hodinou našeho času začalo opět odpočítávání do startu Discovery v čase T-11 hodin. Discovery má odstartovat ve 2:47 našeho času, ale počasí moc dobře nevypadá.
Pátek 8.prosince - Nový termín pokusu o start raketoplánu Discovery (STS-116) je neděle ve 2:47 našeho času (tedy v noci ze soboty na neděli). Vzhledem k tomu, že předpověď počasí je ještě horší než byla dnes, nechápeme, co tím NASA sleduje.
Pátek 8.prosince - NASA z důvodů nízké oblačnosti odložila start raketoplánu Discovery. Pracovníci zastavili odpočítávání v čase T-5 minut a čekali do posledních sekund startovacího okna – marně. Podrobnosti v záznamu našeho online přenosu.
7.prosince (21:00) – počasí dává jen 40% šanci na start. Odpočítávání přesto pokračuje. Držte palce, třeba to vyjde! Byl by to téměř historický úspěch – na poprvé startují jen Rusové :-)
6.prosince: Přípravy ke startu zatím poznamenalo několik menších problémů, které NASA v současné době řeší. Především došlo ke krátkému přepětí na vypuštěcím zařízení. Také počasí už nevypadá tak dobře - 40% šance na start!
5.prosince: Podle astro.zeto.czest.pl je pravděpodobnost dobrého počasí v pátek 80%. V další dny pak mnohem méně. Díky korekci dráhy ISS Progressem se změnil čas startu Discovery, ale jen o 2 sekundy.
5.prosince: Dnes v 5 ráno našeho času začalo odpočítávání do startu raketoplánu Discovery v čase T-43 hodin. Progress v noci na dnešek na podruhé úspěšně vytáhl ISS na vyšší oběžnou dráhu!
Odpočítávání ke startu má na Mysu Canaveral začít v úterý v 5 ráno našeho času v T-43 hodin. To ovšem neznamená, že raketoplán odstartuje o 43 hodin později! Toto odpočítávání slouží k uskutečnění předstartovních operací a mnohokrát se zastavuje. Nejdéle se hodiny zastaví dokonce až na půldne!
Na přelomu listopadu a prosince přišla první komplikace mise STS-116.
Ruská nákladní loď Progress 23 měla vyzvednout Mezinárodní kosmickou stanici na vyšší oběžnou dráhu. Manévr měl trvat 18 minut a 22 sekund, ale motory Progressu vypnuly už po několika desítkách sekund. Později se ukázalo, že příčinou byl software. Ten totiž tak trochu pozapomněl, že se stanice rozrostla o další část (nosník se slunečními panely) a že tudíž těžiště celého komplexu leží někde jinde. Původní zpráva o tom, že neuskutečněný manévr ohrozí start Discovery se nepotvrdila. Raketoplán tak může odstartovat.
Přípravy Discovery ke startu v montážní hale VAB a přeprava na startovací rampu – více v samostatném článku zde.
Discovery na startovací rampě. Pro zvětšení klikněte na obrázek.
Nynější start raketoplánu bude prvním nočním startem po nehodě Columbie v roce 2003. NASA totiž po katastrofě nařídila dva starty za denního světla, aby bylo možné zjistit, zda učiněná opatření a úpravy jsou dostačující. Hned první start ukázal, že opatření dostačující nebyla. Z toho důvodů se podmínka nočního startu posunula až do předešlé mise STS-115. Mise STS-116 má čtyři hlavní úkoly. Tím prvním je dopravit a instalovat na ISS další část příčného nosníku. Část ITS-P3/P4 se slunečními panely dopravil již v září Atlantis. Nyní bude dopravena další část s označením ITS-P5. Tento segment je mnohem menší, než P3/P4 a bude sloužit k oddělení části P3/P4 a P6. Část P6 už na ISS je, ale nachází se na jiném místě a později bude přemístěna na správné místo. Část nosníku P5 je jakýmsi technickým řešením problému. Sluneční panely P4 a P6 nesmí být příliš blízko sebe. Aby se tohohle zaručilo, musela by být část P3/P4, kterou dopravil Atlantis, o něco delší. Jenomže to by se nevlezla do nákladového prostoru raketoplánu. Řešením je tak část P5.
Schéma nosníku a umístění jednotlivých částí Druhým úkolem mise STS-116 je dopravit na ISS zásoby nutné k dalšímu rozšíření stanice. K přepravě bude využit modul SpaceHab-SM.
Třetím úkolem mise je dopravit na stanici nového člena posádky. Američanka Sunita Lyn Williams nahradí Němce Thomase Reitera. Ten je na palubě ISS od července, kdy ho tam dopravil Discovery v rámci STS-121.
Čtvrtým úkolem pak budou tradiční výstupy do kosmu. Při misi STS-116 jsou naplánovány celkem tři. Během nich bude pokračovat rozšiřování stanice. STS-116 je jubilejní dvacátou misí raketoplánu k ISS.
Posádka STS-116 z leva: Mark Polansky, William Oefelein, Nicholas Patrick, Robert Curbeam, Christer Fuglesang, Joan Higginbotham a Sunita Williams.Pro zvětšení klikněte na obrázek. - Mark Polansky (*1956) – velitel, 1 let
- William Oefelein (*1965) – pilot, 0 letů
- Robert Curbeam (*1962) – specialista, 2 lety
- Joan Higginbotham (*1964) – specialista, 0 letů
- Nicholas Patrick (*1964) – specialista, 0 letů
- Christer Fuglesang (*1957) – specialista, 0 letů – Švéd, Evropská kosmická agentura
- Sunita Williams (*1965) – členka posádky ISS, 0 letů ; zpět na Zemi poletí nynější člen posádky Thomas Reiter.
Poznámka: v závorce je uveden rok narození, počet startů nezahrnuje současnou misi STS-116.
Posádka STS-116 Discovery Jak je patrné, do vesmíru se tentokrát vydá poměrně nezkušená posádka. Dvakrát do vesmíru letěl pouze Robert Curbeam (v raketoplánu v letech 1997 a 2001). Jednu misi má za sebou velitel Mark Polansky. Pro ostatní členy posádky se bude jednat o premiéru. V posádce je také švédský astronaut Christer Fuglesang. Při návratu od ISS tak na palubě budou hned dva Evropané. Z ISS se totiž bude vracet Němec Thomas Reiter.
Zde vám přinášíme soupis všech článků, které se týkají mise STS-116 a vyšly v IAN:
Plán letu STS-116 (časy jsou pouze orientační a budou se zpřesňovat). Poslední aktualizace letového plánu: 10.prosince, 3:50
- Start: 10.prosince, 2:48
- Přílet k ISS: 11.prosince, 23:08
- První výstup do kosmu (EVA-1): 12.prosince, od 21:43
- Druhý výstup do kosmu (EVA-2): 14.prosince, od 21:13
- Třetí výstup do kosmu (EVA-3): 16.prosince, od 20:43
- Čtvrtý výstup do kosmu (EVA-4): 18.prosince, od 19:47
- Odlet od ISS: 19.prosince, ve 23:09
- Vypuštění minidružice MEPSI: 22.prosince, 1:06
- Vypuštění minidružice RAFT: 21.prosince, 19:19
- Vypuštění dvou minidružic ANDE: 22.prosince, 21:55
- Přistání: 22.prosince, ve 21:55
Plánované online přenosy v IAN:
Začátky online přenosů jsou pouze orientační a závisí na skutečném čase dané události. Poslední aktualizace:
- Online přenos z přistání: 22.prosince, od 19:30
Kromě online přenosů připravujeme také průběžné zpravodajství!