Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

New Horizons pořídil první snímky Pluta

První snímky trpasličí planety Pluto pořídila americká sonda New Horizons, která se zároveň připravuje na průlet kolem Jupiteru.

Sonda New Horizons pořídila první snímek trpasličí planety Pluto. Zatím ovšem z hodně velké vzdálenosti, takže Pluto se na snímku jeví pouze jako bodový světelný zdroj, který je k nerozeznání od hvězd v pozadí. Snímky pořídila vsokorozlišovací kamera LORRI (The Long Range Reconnaissance Imager) během navigačního manévru ve dnech 21. až 24. září. Fotografie poté byly uloženy a teprve nedávno odeslány na Zemi. V té době se sonda nacházela 4,2 miliardy kilometrů od Pluta, které bylo na srpnovém sjezdu Mezinárodní astronomické unie (IAU) degradováno z pozice planety. Pluto je na snímku k rozeznání jen tím, že jako objekt sluneční soustavy putuje na hvězdném pozadí. Na snímku je to konkrétně souhvězdím Střelce, nedaleko středu naší Galaxie.

„Nalézt Pluto v tomto hustém hvězdném poli je jako najít jehlu ve kupce sena“, říká Alan Stern – ředitel projektu ze Southwest Research Institute. Sonda využila k nalezení Pluta stejného principu jako jeho objevitel Clyde Tombaugh. Tělesa sluneční soustavy se narozdíl od hvězd pohybují, takže pokud v rozmezí minut (u vzdálenějších objektů v rozmezí hodin a dnů) uděláte několik snímků, které pak porovnáte (ideálně tak, že je dáte na sebe), objekt sluneční soustavy se projeví tím, že se vůči hvězdám (stálicím) pohybuje. Pro přesnost uveďme, že hvězdy se také pohybují a to z různých důvodů, ale tento pohyb je patrný ve větších časových měřítcích.

Kameru LORRI navrhli a postavili v Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL). Jejím úkolem je pořídit detailní snímky zkoumaných objektů. Současné testy mají ověřit připravenost sondy vystopovat některý z objektů Kuiperova pásu. Po průletu okolo Pluta v roce 2015 má totiž New Horizons zamířit až ke dvěma objektům za dráhou planety Neptun. Nejbližším cílem sondy je ale největší planeta sluneční soustavy Jupiter. Kolem něj sonda prolétne 28.února příštího roku v 6:41 SEČ. Vědci si od průletu slibují mimořádně kvalitní snímky Jupiteru. Není divu, už první a do průletu poslední fotografie ukázaly, že se máme rozhodně na co těšit (viz. článek zde).

Ilustrační foto...

Dvě ze šesti fotografií Pluta pořízené koncem září. Snímky jsou ve falešných barvách. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Sonda New Horizons odstartovala do vesmíru 19.ledna 2006. V červenci 2015 proletí New Horizons kolem Pluta. Přístroje se na Pluto a jeho měsíce zaměří již o půlroku dříve. Hlavní část výzkumu začne 12 hodin před největším přiblížením. Přístroje by měly rozlišit povrchové detaily o velikosti až 25 metrů. V letech 2016 až 2020 se New Horizons zaměří na výzkum těles Kuiperova pásu. Očekává se, že by se mohlo jednat o průzkum asi dvou objektů.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: pluto.jhuapl.edu  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Militarizace vesmíru? Ano!
Ilustrační foto...
Anatomie sluneční soustavy
Ilustrační foto...
Instantní galerie 32 – výstup posádky ISS do
Ilustrační foto...
Merkur s Měsícem
Ilustrační foto...
Podivný tanec poblíž Jupitera
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691