Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 21

Rozvoj chvátá nezadržitelnými kroky vpřed a přináší nám i stále novější osvětlení. Na pár ukázek nově zrealizovaného osvětlení se dnes podíváme. Bohužel mě při nich napadají jen tři věty: Je to marný, je to marný, je to marný :-(

Nejprve se podíváme do Petrovic u Karviné, kde je nově osvětlený kostel. Jak vidno, je ho vidno už z dálky:-) Jak si lze z fotografie všimnout, nejsilnější světelný tok dokonce míří mimo!!!

Mému srdíčku to nedalo a pokusil jsem se interpelovat obecní úřad v Petrovicích, nejprve mailem, který je nejspíš nefuknční, a poté i oficiálně poštou. Obecního úřadu jsem se zeptal:

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat, zda osvětlení kostela v Prstné realizovala obec nebo církev. V případě že obec, můžete mi prosím sdělit kdo na to zpracoval projekt?

Odpověď mi dorazila po více než 5 týdnech:

Na základě Vašeho dopisu, doručeného zdejšímu obecnímu úřadu, Vám tímto sděluji, že v části obce Prtstná se nenachází žádný kostel.

Máte-li na mysli kostel v k.ú. Petrovice u Karviné a jeho venkovní nasvětlení, tak tyto práce zajistila zdejší obec v rámci veřejného osvětlení. A vzhledem k tomu, že nasvícení kostla je zajištěno pouze 1 reflektorem, nebylo nutné zajišťovat a zpracovávat žádnou projektovou dokumentaci.

Inu ne vždy se vyplatí šetřit, nemyslíte?

Ilustrační foto...
K těmto fotografiím jeden nejmenovaný kolega vymyslel i černý humor: V naší obci se nachází i pěkný kostel, který především v noci poznate snadno, neboť svítí jako bordel :-)

Ilustrační foto...
Prosím vás, nevíte kde je ten kostel z fotky? Jooo, pane, ten je daleko, tak 120 km. Vidíte tam za tím kopcem to světlo? No... Tak to je ono! :-)

Další „úžasné“ nové osvětlení nám přibylo i v Karviné na ulici Svatopluka Čecha. Je to asi 600m dlouhá ulice převážně rodiných domků a obyvatelé se mohou radovat z nových koulí.

Na důvod umístnění svítidel tvaru koule jsem se ptal odpovědného pracovníka magistrátu města Karviné. Tentokrát došla odpověď téměř obratem:

Svítidla tvaru „koule“ byla poprvé v našem městě plošně instalována v Karviné-Městě a v Karviné-Hranicích v letech 1997-2000. Tato svítidla byla vybrána s ohledem na jejich „anti-vandal“ provedení a s ohledem na menší spotřebu elektrické energie. Nová svítidla mají spotřebu 70 W, přičemž předchozí měla spotřebu 125, 150 i 210 W. Tyto vlastnosti tedy naopak svědčí o jejich ekonomické i ekologické výhodnosti, přednostech. Pokud se týká osvětlení ul. Sv. Čecha , zde jsou kulovitá osvětlovací tělesa zavěšena na výložnících, takže nesvítí přímo do oblohy a míra světelného znečištění je podstatně menší než u těles umisťovaných na dříky. Autorem projektu osvětlení ul. Sv. Čecha je fa Ateliér Eso, s. r.o.

Pro doplnění jsem se ještě informoval v čem spočítá anti-vandal provedení: Anti-vandal provedení spočívá v tom, že většina svítidel "koulí" je vyrobena z polymeru, který nelze rozbít např. hodem kamením apod.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

A to není vše – na stránkách města Karviné se dá s velkou slávou dočíst, že u MěDK bude zbudováno nové parkoviště a na něm i nové osvětlení. Zajímalo nás proto o jaké osvětlení se bude jednat:

Svítidla na budoucím parkovišti vedle MěDK jsou v projektu navržena od fy Hellux (obrázek je přílohou)

Konkrétně tyto svítidla jsou použita i v parku ležící přes ulici. Přes den krásný pohled, v noci aby člověk málem neoslepl…

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Naštěstí se našel i jeden pozitivní příklad nového osvětlení a to osvětlení přechodů. Byly použity přechodové reflektory s bočními clonami, takže oslňováni je opravdu minimálni. K dokonalosti chybí už jen jejich vodorovná instalace, ale i přesto oslňují méně než reflektory s nalepenými paskami. Osvětlení 4 přechodů stálo 250 000Kč.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Další nové osvětlení se objevilo v prostoru nakládacího prostoru obchodu Hruška. Z obrázku je patrné jak nedbale je reflektor směřován a že většina jeho světla míří buď do nebe, nebo na stěnu budovy.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Další nové osvětlení se objevilo i v Bohumíně na ulici Svatopluka Čecha. Zde byly osvětleny jak místní komunikace, tak přechod i sídliště. Zakázku realizovala firma Atelier Archplan Ostrava s.r.o. Silniční lampy byly použiti „bachratci“ kteří jsou nově instalování po většině Bohumína. Jako na většině Bohumína ani zde nemíří zcela kolmo pod sebe. No a ke krytu – teď jsou sice noví, krásní, čistí a do horního poloprostoru toho opravdu moc nevyzáří…

Ilustrační foto...

… ale za pár let může vypadat i takto.

Ilustrační foto...

Dále přechodová lampa – snad to nebude znít jako patriotismus, ale naše karvinská je lepší a v jednom ze staších dílůnajdete i toto svítidlo s pěkně osmaženým krytem, čistě náhodou taky v Bohumíně.

Ilustrační foto...

Sídlištní lampy jsou podobného typu jako ty zmiňované karvinské (ale ne totožné).

Ilustrační foto...

Za zmínku stojí i osvětlení domovů některých obyvatel – zřejmě určitý druh protekce:-)

Ilustrační foto...

Vaše náměty do tohoto seriálu můžete posílat na mail Tma(zavináč)IAN.cz

Minulé díly O svícení

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 18
Ilustrační foto...
Sraz amatérských dalekohledů
Ilustrační foto...
Instantní galerie 34 – galaxie a mlhoviny
Ilustrační foto...
Beagle 2 zarputile mlčí
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - První (ne)smělé
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691