Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Návod na použití vesmíru - končíme

Pokud vám nadšení vydrželo až do této chvíle, je na čase podívat se i do nekonečně bohatého vesmíru vzdálených těles. Obydlené planety mimozemských civilizací, hladové černé díry nebo rotující neutronové hvězdy sice nespatříte, do zorného pole vašich jednoduchých přístrojů se ale dostane celá řada jinak zajímavých objektů. Možná i mnohem přitažlivějších... Průvodcem vám může být...

Jiří Dušek, Malý průvodce noční oblohou
Krátký spis o pozorování noční oblohy bez dalekohledu i malým triedrem doplněný řadou jednoduchých mapek. V roce 1998 vydala Hvězdárna Valašské Meziříčí a v prodeji je za zhruba padesát korun.

Jiří Dušek, Pavel Gabzdyl, Jan Hollan, Báječný svět hvězd
Rozsáhlá alternativa našeho stručného návodu. Polovinu knížky tvoří „nebevědná“ příloha (tedy o tom, co vídáme na hvězdném nebi malými dalekohledy), věnující se také Měsíci a planetám. Bohužel knížka je již vyprodaná a lze ji sehnat jenom v knihovnách. Vydala v roce 1996 Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.

Při hledání objektů vzdáleného vesmíru si zpočátku pomáhejte mapami. Nejdříve na obloze identifikujte co nejpřesněji místo, kde se má objekt nacházet, a důkladně si je prohlédněte bez dalekohledu. Představte si také, jak by měla oblast vypadat při pohledu triedrem. Až pak tam namiřte triedr a dobře si uvědomte, které hvězdy jste viděli bez něj a kde má objekt být.

Když ho hned nespatříte, porovnejte oblohu v triedru s podrobnou mapou a najděte přesněji místo, kde objekt leží. Jestliže jej ani pak neuvidíte, použijte větší dalekohled a postup opakujte jako u triedru. Pokaždé si nezapomeňte zaznamenat vzhled objektu ve všech dostupných přístrojích a za různých podmínek. Obsahuje-li přiměřené množství podrobností, pokuste se jej zachytit i kresbou. Zahlédnete-li ho určitým přístrojem, snažte se jej spatřit i přístrojem menším. Všimněte si, že hodně záleží na tom, kam se díváte, či pohybujete-li zrakem. Citlivost lidského oka totiž není rovnoměrná. Jestliže chcete v noci vidět co nejslabší objekty, musíte se dívat mírně nad či pod pozorovaný objekt, případně též vlevo nebo vpravo od něj. Tento způsob se označuje jako tzv. boční pohled.

Můžete-li, studujte též vliv zvětšení. Je možné, že dalekohledem, který nemá dostatečně malé zvětšení, nebude vidět objekt malého jasu, který byl v triedru zřetelný.

rekapitulace:

  • S nabytými zkušenostmi se můžete směle vydat na lov řady vesmírných objektů. V dosahu malých přístrojů totiž leží jak tělesa vzdálená stovky světelných roků, tak i slabé obláčky galaxií, jejíchž světlo na zemi putovalo milionů let!

  

Finále
Došli jste opravdu až sem? Máte za sebou řadu večerů pod hvězdným nebem? Má váš pozorovací deník popsány už desítky stránek? Jestli ano, pak nám dáte za pravdu, že to nebylo nic jednoduchého. Odměnou vám ale budou další toulky noční oblohou. Navíc se můžete směle pustit do odbornějších pozorování a svým dílem tak přispět k poznání skutečného vesmíru. Začněte také uvažovat o koupi většího dalekohledu o průměru objektivu nad deset, patnáct centimetrů. Se svými znalostmi ho skvěle využijete. Pokud jste zvládli práci podle všech dosavadních pokynů, pak vám co nejsrdečněji gratulujeme. Stali jste se skutečnými hvězdáři!

 

Návod na použití vesmíru, dříve Rady pro začínající pozorovatele, vycházel na pokračování v této úpravě poprvé. Elektronickou verzi na podzim tohoto roku doplní i verze papírová, kterou vydá Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Nedílnou součástí je také elektronická příloha rady.astronomy.cz, ve které najdete řadu dalších doplňujících informací. Autoři vám budou velmi vděčni za jakékoli připomínky.

Jiří Dušek, Jan Hollan

| Zdroj: Konec seriálu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kudy letěl bolid aneb kde hledat meteority?
Ilustrační foto...
Kitty Hawk na Marsu
Ilustrační foto...
Robotická spása pro Hubble?
Ilustrační foto...
J. A. G.
Ilustrační foto...
Roseta, Lutetia a Mars
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691