Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Obloha v prosinci

Na sklonku roku 2006 je večerní obloha na nápadná tělesa sluneční soustavy poněkud skoupá. Po západu Slunce lze totiž sledovat pouze dvě planety – Uran a Neptun, k jejich vyhledání však potřebujete větší dalekohled a dobrou astronomickou mapu. Přesto všechno je na co se dívat. Nad jihovýchodním obzorem totiž po celý prosinec najdete jedno z nejzajímavějších souhvězdí pozemské oblohy – Býka s dvojicí nápadných otevřených hvězdokup.

Souhvězdí Býka patří mezi vůbec nejstarší souhvězdí. Jeho historie sahá až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Je však docela možné, že lidé „nakreslili“ býka mezi hvězdy ještě dříve. Nasvědčuje tomu celá řada nejrůznějších archeologických nálezů, například kresby zanechané jeskynními lidmi z doby kamenné. Podíváte-li se na nejjasnější hvězdu souhvězdí, naoranžovělého Aldebarana, zahlédnete v jeho těsné blízkosti skupinu hvězd přezdívanou Hyády.

Hyády, které se zrodily před 800 miliony let, patří mezi otevřené hvězdokupy, což jsou skupiny desítek až stovek hvězd, jež vznikly přibližně ve stejné době z jednoho oblaku plynu a prachu. Jejich stáří je tedy shodné, liší se však hmotnostmi: Některé tamní stálice jsou malé a relativně slabé, zatímco jiné jsou velmi hmotné a neobyčejně zářivé. Centrum Hyád tvoří hvězdy seskupené do nápadného písmene „V“. V loveckém triedru jich spatříte několik desítek, mnohé s naoranžovělým odstínem. Hvězdokupa leží asi padesát světelných roků daleko, a je proto jedním z nejbližších objektů tohoto druhu. Jasný Aldebaran k ní ale nepatří. Nachází se pouze v poloviční vzdálenosti a na Hyády se promítá pouze náhodou.

Ilustrační foto...

Hvězdokupa Plejády. Zdroj: astrophotography.aa6g.org Pro zvětšení klikněte na obrázek!

Nedaleko Hyád narazíte na další krásnou hvězdokupu – Plejády. Leží třikrát dál než Hyády, proto jsou na pozemské obloze úhlově menší. Bez dalekohledu uvidíte sedm hvězd a malý dalekohled přidá dalších dvacet jiskřivě bílých stálic vtěsnaných do oblasti o průměru čtyř měsíčních úplňků. Bude to skutečně pěkná podívaná!

Zmínka o Plejádách je součástí Starého zákona a sledovali je i severoameričtí indiáni. V antickém středomoří jejich východ za svítání oznamoval začátek období vhodného pro mořeplavby, naopak jejich západ před východem Slunce období setby pšenice. Aztékové považovali Plejády za „tržiště“, Řekové za „sedm sester“, australské kmeny za „sedm hudebníků“, hinduisté za „opatrovnice Šivy“ a původní venezuelští indiáni za „nebeskou ženu“. Tolkienova knížka Hobit dokonce prozrazuje, že Plejády jsou už od temnověku známé jako Remmirath (Spletené hvězdy), a jejich japonský název Subaru dal jméno známé značce automobilů.

Některé z hvězd Plejád dokonce mají i vlastní jména. Nejjasnější se říká Alkyóne, podle dcery vládce větrů. Dvě nápadné hvězdy u východního okraje jsou Atlas a Pléione. Na astronomických fotografiích jsou navíc kolem stálic patrné světle modré mlhoviny. Jedná se o oblaka plynu a prachu, kterými zářivá skupina Plejád náhodou prolétá.

Ilustrační foto...

Popis hvězd v Plejádách

Zatímco na večerní obloze bude v prosinci těles sluneční soustavy poskrovnu, na ranní obloze se dočkáme skutečného planetárního „reje“. Jako první planeta vychází ještě před půlnocí Saturn. Nachází se v souhvězdí Lva a je pozorovatelná po celou noc.

To nejzajímavější se ale bude dít až nad ránem, krátce před východem Slunce. Za svítání se totiž nízko nad obzorem objeví trojice planet: Nejnápadnější bude Jupiter, o něco slabší Merkur a naoranžovělý Mars. Všechny tři planety si budou úhlově nejblíže v neděli 10. prosince. V tento den se vejdou do zorného pole menšího dalekohledu, seskupí se totiž do oblasti o průměru jenom 1,1 stupně. Tedy o něco více než dva kotouče Měsíce. Jediné, co může kromě nepříznivého počasí pozorování, je nízká výška celého seskupení nad obzorem. Určitě se proto tento den vydejte na nějaký vyšší kopec s dobrým výhledem do dálky. Planety budou pozorovatelné nejdříve hodinu před východem Slunce, velmi nízko nad východojihovýchodem.

Ilustrační foto...

Celooblohová mapka je nastavena na 1. prosince 2006 na 21 hodin středoevropského času (15. prosince tedy platí pro 20 hodin a 31. prosince pro 19 hodin středoevropského času). Měsíc v mapce nenajdete, každou noc má totiž jinou polohu, vždy se ale nachází poblíž tzv. ekliptiky, která je v mapce vyznačena čárkovanou čarou. Pro zvětšení klikněte na obrázek!

Ilustrační foto...

Obdélníkový výřez zobrazuje výhled na trojici nápadných planet, jejichž těsné přiblížení lze sledovat 10. prosince 2006 nízko nad jihovýchodním obzorem, krátce před východem Slunce. Pro zvětšení klikněte na obrázek!

Pokud vám nebude 10. prosince přát štěstí, nezoufejte. Merkur se sice úhlově přibližuje ke Slunci, takže se jeho viditelnost v průběhu první poloviny prosince zhorší, avšak výhled na Jupiter a Mars se naopak zlepšuje. Při hledání všech těles vám navíc pomůže Měsíc. V pondělí 4. prosince jej najdete u Plejád, v neděli 10. a v pondělí 11. prosince navštíví Saturn a v pondělí 18. prosince jej zahlédnete poblíž Jupiteru.

V pátek 22. prosince v 1 hodinu a 21 minut našeho času vstoupí Slunce do znamení Kozoroha. Nastane tak zimní slunovrat a začne astronomická zima. Jako symbolická „vánoční hvězda“ a rozloučení s odcházejícím rokem 2006 se v těchto dnech objeví nízko nad jihozápadním obzorem jako Večernice, tedy planeta Venuše. Pozorovatelná bude jenom krátce po západu Slunce. Ale to vůbec nevadí. Období její nejlepší viditelnosti teprve přijde, ale to už se bude psát rok 2007.


Jiří Dušek

| Zdroj: Hvězdný posel IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
inAstroPoradna: Jak zjisit letopočet z pozorován
Ilustrační foto...
První komerční civilní kosmodrom
Ilustrační foto...
Dějiny Miru
Ilustrační foto...
Těžká Dora
Ilustrační foto...
Jules Verne se spojil s ISS
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691