Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars Global Surveyor (1996 – 2006)

Žádný jiný lidský výtvor nezkoumal rudou planetu tak dlouho a nezjistil o ní tolik informací jako Mars Global Surveyor. Dne 4.listopadu 2006 se sonda z oběžné dráhy Marsu ozvala zřejmě naposledy. Téměř přesně deset let po startu končí legendární mise legendární sondy.

Ilustrační foto...

Jedna z posledních zveřejněných fotografií ze sondy MGS zachycuje Aureum Chaos. Materiál se v této oblasti skládá z rozfoukaného písku a drobných zrníček. Fotografovaná oblast je 7,7 x 3 km velká a byla pořízená 14.července 2006. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Sonda MGS odstartovala 7. listopadu 1996 pomocí nosné rakety Delta II. Mělo se jednat o relativně levnou sondu určenou k detailnímu výzkumu Marsu, která byla postavena poměrně rychle. Vývoj a stavba sondy trvaly jen něco málo přes dva roky! MGS vstoupil na protáhlou eliptickou dráhu, nacházející se ve výšce 258 až 54 021 km nad povrchem Marsu, dne 12.září 1997. Na stabilní oběžnou dráhu s menší výstředností se měla sonda dostat brzděním o atmosféru (manévr aerobraking). Stejný způsob nedávno využila i sonda MRO. S manévrem to technici tehdy trochu přehnali. Sonda o atmosféru brzdila tak moc, že došlo k menšímu poškození jednoho ze slunečních panelů, který byl zřejmě částečně poškozen už při startu. Brzdicí manévr byl na několik dní pozastaven a posléze realizován po menších krocích. MGS postupně přecházel na stabilnější dráhu. Aerobraking byl několikrát přerušen především z důvodů čekání na lepší pozici Marsu vůči Slunci. Primární mise začala počátkem roku 1999, kdy se MGS dostal na dráhu ve výšce 369 až 438 km s dobou oběhu přibližně 2 hodiny. Původní plán hovořil o výzkumu po dobu dvou pozemských let. Kvůli dobrým technickým i vědeckým výsledkům byla mise sondy celkem čtyřikrát prodloužena.

Ilustrační foto...

Erodované oblasti na severu Marsu.

Vědecké vybavení

 • MOC (Mars Orbiter Camera) – kamera sloužící k pořizování fotografií povrchu. Rozlišení kamery bylo až 1,4 m/pixel.
 • Mars Orbiter Laser Altimeter – laserový výškoměr k měření povrchových útvarů a také k měření výšky oblaků.
 • Thermal Emission Spectrometer – termální spektrometr, který měřil teplo vyzařované z povrchu Marsu, čímž zkoumal atmosféru a složení minerálu na povrchu.
 • Magnetomer/Electron Reflectometer – magnetometr určený k výzkumu magnetických vlastností planety.
 • Radio Science – zařízení k analýze radiového signálu, přijímaného ze sondy na Zemi. Na základě tohoto experimentu byl přesně určen tvar planety a struktura atmosféry.

Z dalšího zařízení lze ještě zmínit Mars Relay, které umožňovalo spojení sond, pracujících na povrchu (Spirit, Opportunity) se Zemí. Z obou roverů bylo 96% dat odesláno na Zemi právě prostřednictvím sond MGS a Mars Odyssey. Zbytek dat byl poslán přímo.

Ilustrační foto...

Začátek jara na severní polokouli a podzimu na té jižní. Fotografie byla sestavena na základě snímků z kamery MOC.

Ilustrační foto...

Úzký kanál na východním okraji vulkánu Hadriaca Patera. Kanál kdysi vytvořila pravděpodobně láva, nikoliv voda.

V květnu 2005 pořídil MGS fotografii jiné kosmické sondy - Mars Odyssey, jenž je na oběžné dráze Marsu od října 2001. Obě sondy obíhají Mars po téměř stejných kruhových drahách a tak se k sobě čas od času přiblíží. Vzhledem k riziku kolize obou sond je dráha MO o něco vyšší. MGS pořídil snímky Mars Odyssey ze vzdálenosti 135 až 15 km. Více ve Stručně z kosmonautiky IX.

Největší objevy a úspěchy sondy MGS

 • MOC detekovala velké trhliny na mnoha svazích, které nemají žádné nebo jen minimum impaktních kráterů. To znamená, že tyto trhliny jsou geologicky relativně mladé. Vědci je interpretují jako důkaz působení tekuté vody.
 • MOC objevila vějířovité oblasti tvořené směsí zakřivených rýh. Podle teorie je příčinou těchto rýh dávná přítomnost řek na povrchu rudé planety.
 • Termální spektrometr pracující v infračervené oblasti objevil značné koncentrace minerálů, které obvykle vznikají za působení vlhka. Takovým minerálem je například jemně zrnitý hematit. Tyto oblasti byly později vybrány jako místi přistání vozítka Opportunity.
 • Na základě měření laserového výškoměru byla vytvořena doposud nejkvalitnější topografická mapa Marsu. Přístroj rovněž objevil velké výškové rozdíly v erodovaných nebo zavalených kráterech, které zůstaly skryty předchozím pozorováním a zmapoval kaňony poblíž polárních ledových čepiček.
 • Magnetometr detekoval pozůstatky magnetického pole. Podle teorie měl Mars kdysi dávno globální magnetické pole, velmi podobné tomu pozemskému.
 • Rekordní délka životnosti sondy Mars Global Surveyor umožnila sledovat dlouhodobé změny opakování ročních období Marsu. Zjistilo se, že za tři marsovská léta došlo ke znatelnému zmenšení jižní polární čepičky. To znamená, že Mars s největší pravděpodobností podstupuje klimatické proměny.

Vědci budou data ze sondy Mars Global Surveyor analyzovat ještě řadu let. Stále ještě existuje teoretická šance, že se podaří se sondou navázat spojení. Tato šance je ale mimořádně malá. MGS má ovšem důstojného nástupce. Před pár dny začala primární mise sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Doufejme, že mise této sondy bude alespoň z části tak úspěšná a dlouhá, jako byla mise sondy MGS...

Ilustrační foto...

Velký impaktní kráter o průměru asi 3,5 km, který se nachází severovýchodně od hory Olympus Mons.

Ilustrační foto...

Jeden ze dvou marsovských měsíců Deimos na snímku ze sondy MGS.

Související

Mars Global Surveyor – smutný konec legendy

Mars Global Surveyor má problémy


MGS na stránkách IAN

Další snímky ze sondy MGS

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com; sondasespaciales.com; xtec.es; wikipedia.org IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Americký a ruský pohled na bezpečnost se značn
Ilustrační foto...
Katastrofa Challengeru
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 52
Ilustrační foto...
Jak Spacewatch o planetku přišel
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vstříc novým světům
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691