Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Danka Korčáková

Poslali jsme několik otázek Dance Korčákové, která byla odhalena na fotografii z návštěvy české delegace na hoře Paranal.

Ilustrační foto... 1. Prosáklo, že jsi byla nedávno na malém výletě, nechceš nám k tomu něco říct?
Přidala jsem se k exkurzi na observatoř Paranal v Chile. Byla to náhoda. Tou dobou jsem totiž byla na univerzitě ve Valparaísu. Paranal je v současné době nejmodernější observatoří ESO (European Southern Observatory). Hlavními přístroji jsou čtyři 8.2m dalekohledy, které jsou propojeny tunelem pro interferometry. Pro interferometriije možné použít také tři pojízdné 2m dalekohledy, které lze nastavit do několika možných pozic. Dalekohledy neslouží pouze pro interferometrii, ale na každém z UT (Unit Telescope = 8.2m) jsou další přístroje.

2. Jak na Tebe působila jedna z nejlepších světových ,,hvězdáren''? Nepřipadala jsi si trochu jako Alenka za zrcadlem?
To ano. Bylo to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá. Kopule těch velkých dalekohledů není zas až tak velká. Skoro srovnatelná s tou naší od dvoumetru. Jenom dalekohled je tam jaksi namačkaný. A to jak do šířky, tak do délky. Po celé kopuli vedou klimatizační trubky, protože se přes den v kopuli udržuje teplota, která se předpokládá večer. Takže když se mě vedoucí techniků zeptal, co na to říkám, nebyla jsem ze sebe schopná vydat nic jiného než "big". Uznávám, nic moc. Ale on se jen pousmál se slovy:"Je to sice otřelá fráze, ale nedá se na to opravdu nic jiného říct, než 'very large'. To jméno opravdu sedí." Trošku mě to uklidnilo, asi takhle reagují všichni.

Jako Alenka v říši divů jsem si tam nepřipadala jen k vůli dalekohledům, ale celému okolí. Poušť Atakama je nádherná. A to i přes to, že tam vůbec nic neroste. Nebo možná právě proto. Každý kopec má jinou barvu. Různé odstíny šedé mě ani tak moc nepřekvapily, ale že budou hory růžové, žluté, zelené, některé trochu do červena a občas se objeví bílý pás soli to jsem teda nečekala. Místy krajina vypadá jako ze snímků z Měsíce, o pár kilometrů dál máte pocit, že se projíždíte po Marsu.

3. Koukala ses taky na hvězdičky? Jaký bylo mhv?
Na oblohu jsem se stihla podívat. Měla jsem sebou i triedr. Akorát byl trošku problém s Měsícem, který byl skoro v úplňku. Přesto jsem viděla Velké Magellanovo mračno a NGC 104, což je velmi jasná kulová hvězdokupa. Kochání se hvězdnou oblohou ale asi zrovna nepatří k činnostem, které by vám byly v blízkosti VLT dovoleny. Buď jste pozorovatel, a máte práci, nebo jste astronom, a máte práci. Můžete být také astronom co má zrovna chvíli volno. Ani v tomto případě nepřichází v úvahu lehnutí si na karimatkuněkde poblíž VLT a nebo noční fotografování kopulí při svitu Měsíce. Celou dobu, co jste na vrcholu vás někdo musí hlídat. Dodržují to opravdu pořádně. Naštěstí dole u ubytoven už vás nikdo nehlídá.

4. Kdo má šanci se dostat k dalekohledům jako pozorovatel?
Dostat se k VLT dalekohledům jako pozorovatel není zrovna nejsnazší. Prvním předpokladem je, že musíte mít doktorát z astrofyziky. Také byste měli mít zkušenosti s prací alespoň na středních dalekohledech. Na druhou stranu, s těmi zkušenostmi to asi zas takmoc nepřehání. Většina pozorovatelů byli mladí lidé po ukončení postgraduálního studia.

5. Máš už nějaký projekt, který bys ráda k dalekohledům na Cerro Paranal prosadila :) ?
Samozřejmě nápady mám, ale Paranal je ještě v nedohlednu. Žádosti o pozorovací čas jsou velmi přísně posuzovány. Musíte mít nejen přehled o přístrojích a jejich možnostech (například dalekohledy si navzájem stíní), ale také zkušenosti s psaním takovýchto žádostí. Rozhodně vám neprojde žádný experiment. Musíte dokázat, že pozorování nelze uskutečnit nikde jinde a že z toho bude zaručeně pozitivní výsledek. Samozřejmostí je, že žádost musí být po formální stránce bez chyb. Vyplnit všechny kolonky správně bývá někdy nadlidský úkol. Chci začít s něčím menším. V březnu plánuji se svými kolegy požádat o pozorovací čas na spektrografu FEROS, který je v současné době umístěn na 2.2m dalekohledu.

6. Dá se tam zajet v rámci dovolené (například) a nechat se provézt v hodinách pro veřejnost?
Jestli by vás vzali do kopule to nevím. Do tunelu k interferometru asi vůbec ne. Tam jsme se nedostali ani my. U vstupní brány je malé muzeum, kde vodí návštěvy a školní exkurze. Plánují prý v blízké době toto muzeum rozšířit. Každopádně i kdyby se vám nepovedlo dostat se do kopule, tak i ta poušť stojí za to.

dík za rozhovor

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s vesmírem 11
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 19
Ilustrační foto...
STS-118: Endeavour – souhrnné informace
Ilustrační foto...
Blíží se jasná kometa?
Ilustrační foto...
Hvězdokupy klíčem k pochopení galaxií
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691