Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars Global Surveyor – smutný konec legendy

NASA se už zřejmě nepodaří navázat kontakt se sondou Mars Global Surveyor, která do vesmíru odstartovala před deseti lety.

Americká sonda Mars Global Surveyor (MGS) zkoumala povrch rudé planety z oběžné dráhy po dobu téměř deseti let. Žádná sonda nikdy předtím nemapovala Mars tak dlouho. „Mars Global Surveyor překonal všechna očekávání," řekl Michael Meyer z NASA. Díky této sondě jsme získali daleko nejvíce informací o Marsu. Tyto informace a fotografie budou vědci analyzovat ještě řadu let. Není divu, vždyť jen počet fotografií dosahuje neuvěřitelné cifry 240 000!

MGS nekomunikuje se Zemí od 2.listopadu. K sondě byl vyslán rutinní povel k natočení slunečních panelů. Sonda ohlásila závadu na jednom z motorů sloužících k natáčení slunečních baterií. Palubní software ihned reagoval jak měl a přepnul kosmické plavidlo na záložní zdroje. V neděli 5.listopadu byl zachycen signál ze sondy MGS po dobu čtyř oběhů. Bohužel řídící středisko nezjistilo žádné podrobnosti. Sonda pravděpodobně přešla do bezpečnostního režimu. NASA se domnívá, že celá sonda se natočila směrem ke Slunci. Tento krizový manévr jí měl dodat dostatek energie k přežití. Bohužel současně došlo k vychýlení antén ze směru k Zemi, takže jakékoliv spojení s MGS je velmi komplikované. Od 5.listopadu NASA se sondou nenavázala spojení a s největší pravděpodobností se to nepodaří už nikdy.

Ilustrační foto...

Jednou z posledních šancí bylo najít sondu pomocí kamery umístěné na jiné sondě, která svůj výzkum u Marsu teprve zahajuje. Zachráncem měla být kamera sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Na fotografií ovšem vědci nenašli vůbec nic. NASA ještě zkusí kontaktovat sondu MGS pomocí některého z roverů z povrchu Marsu.

Mars Global Surveyor odstartoval do vesmíru 7.listopadu 1996 a na oběžnou dráhu kolem Marsu se dostal 11.září 1997. Sonda byla postupně brzděním o atmosféru planety navedena na stabilní oběžnou dráhu. Primární mise začala v dubnu 1999. Původní plán hovořil o výzkumu po dobu dvou pozemských let. Kvůli dobrým technickým i vědeckým výsledkům byla mise sondy celkem čtyřikrát prodloužena.

Do příštího vydání IAN připravujeme rekapitulaci celé mise sondy: Mars Global Surveyor (1996 – 2006).

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Prostějšij Sputnik po 40 letech
Ilustrační foto...
Progress M-60 míří k ISS, NASA rozhodl o Atlant
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce online
Ilustrační foto...
Noc bez CCD II
Ilustrační foto...
Přechod Venuše a mexická expedice
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691