Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

ASTRO@BRNO.2006

Minulý víkend se konalo na brněnské hvězdárně vskutku historické setkání čtenářů Instantních astronomických novin společně s členy Amatérské prohlídky oblohy. Takovou koncentraci nadšených astronomů naše hvězdárna už dlouho nezažila. Těm z vás, kteří jste z různých důvodů (pracovní povinnosti či pobyt na jiné polozeměkouli) nemohli dorazit, přinášíme krátké ohlédnutí, okořeněné těmi nejvypečenějšími fotografiemi a citáty z přednášek.

Ilustrační foto...

Temná energie činí nyní 73% procent Vesmíru a bude hůř!

V pátek večer jsem vyfasoval pikslu plnou peněz (bohužel jen k zapůjčení), prezenční listinu a dvě krabice plné nezbytností k rozdání všem příchozím. A skutečně brzy na to se hvězdárna začala plnit účastníky. Občas se u prezence dělaly fronty, takže tímto se omlouvám všem, které jsem v tom shonu zapomněl oficiálně přivítat na hvězdárně a informovat o tom, kde jsou záchody. Doufám, že tím neutrpěli žádnou psychickou ani fyzickou újmu.

Ilustrační foto...

Pravděpodobnost střetu Slunce s bílým trpaslíkem odpovídá zhruba tomu, jako byste 71krát za sebou vyhráli první pořadí ve Sportce. Já nevím, jestli se tady v této místnosti nachází někdo, kdo vyhrál třikrát. Věřím tomu, že některým z vás se to nepovedlo ani dvakrát.

Ilustrační foto...

V šest se rozjelo v planetáriu vskutku akční představení Tomáše Tyce Dobrodružná fyzika. Vyměnil jsem prezenční listinu za foťák a pokusil se zachytit aspoň zlomek toho dobrodružství, které se v sále odehrálo. Ostatně posuďte sami -- planetáriem létaly balóny, rakety, kouřové signály, laserové paprsky, řetízky, pódium se střídavě halilo do dýmu vypařujícího se dusíku a střídavě do oblaku vybuchujícího střelného prachu. Komenského „škola hrou“ dostala v podání Tomáše Tyce vskutku nový rozměr.

Ilustrační foto...

Jednou se Zwickeyho novináři ptali, proč kolegům z Wilsonovy observatoře říká sféričtí bastardi a on bez zaváhání odpověděl: „Protože vypadají jako bastardi úplně ze všech stran.“

Na obloze mezitím došlo k poměrně nevídané události (alespoň v měřítku historie setkání APO a nocí bez CCD) -- na chvíli se vyjasnilo a návštěvníkům byl umožněn alespoň krátký pohled do dalekohledů včetně univerzitní šedesátky. Pohled skrz šedesáticentimetrové zrcadlo na M57 a M15 se přeci jen -- alespoň nám, klukům z vesnice, vyzbrojeným toliko malým triedrem -- nenaskýtá každý den.

Ilustrační foto...

Jednotlivé části akrečního materiálu začínají o sebe třít. Na zemi si tenhle jev můžeme přiblížit v nějaké plechovce s olejem, kdybychom ji roztáčeli, jiný takový případ je, když vás někdo táhne po koberci nebo když se spustíte po tyči. Spálíte si ruce… nebo na tom koberci teda něco jiného…

Lukáš Král pak povykládal, jak měřil družice v Číně, a to nejen z odborné stránky, ale i z mnohdy pikantního pohledu Čecha na pobyt v exotické zemi. První večer byl ukončen efektním pořadem Smrt na dosah ruky a pochopitelně kuloárními diskuzemi. Osobní setkání s tolika lidmi podobně postiženými astronomií má přeci jen i v digitálním 21. století své neocenitelné kouzlo.

Ilustrační foto...

Pro odstranění šumu dokonce vysídlili holuby, kteří v té anténě měli hnízdo, poslali je v kleci do laboratoře a pak je vypustili… Oni se zase usídlili v té anténě zpátky, takhle prý zarotovali holubi mezi Bellovými laboratořemi a anténou třikrát a pak je zastřelili, ale nicméně to nepomohlo, ten šum tam byl dále.

Sobotní program odstartoval Petr Kulhánek z FEL ČVUT přednáškou o temné hmotě, temné energii a moderní kosmologii vůbec. Povídání na atraktivní téma bylo alespoň podle mě tak dobře podané, že nakonec snad ani nevadilo, že se poněkud protáhlo.

Ilustrační foto...

MK: „Teď, jak jste si určitě přečetli v programu, vám bude Filip Hroch povídat o Mrtvých oázách Vesmíru, což je, předpokládám, povídání o proměnných hvězdách…“
FH: „…“
MK: „Ale nevím, jestli jsem to… náhodou něco…“
FH: „…“
Hlas davu: „Je to v abstraktu!“
MK: „Já jsem si ho nepřečetl, tak to se omlouvám… ale to nevadí, my tam ten abstrakt máme v programu?“
RN: „Je na IAN!“
MK: „Ale já IAN nečtu… Promiň, to byl vtip.“

Ilustrační foto...

Provedli jsme kobercový nálet na okolní restaurace a po dobrém obědě jsme absolvovali koňskou dávku přednášek od Zdeňka Mikuláška, Petra Scheiricha a po večeři Filipa Hrocha. To vše prokládáno nezbytnou dávkou kafe a jiných podpůrných látek. Tady bych si dovolil snad jedinou drobnou výtku k organizaci semináře, na kafe a čaj se stály dlouhé fronty u automatu a padly na to malé, avšak těžce vydřené studentské peníze. Na druhou stranu chápu, že zorganizovat plynulou dodávku nápojů pro 80--90 lidí je úkol pro nadlidi. Přesto doufám, že příště v sobě organizátoři tuto nadlidskou sílu objeví a povznesou tak komfort víkendového semináře na vyšší level.

Ilustrační foto...

Ten obraz se trochu mění a je vidět, jako bychom tu měli nějaký střed a z toho se něco utrhlo… tady se utrhly dvě věci… a vůbec je to celý takový záhadný… no prostě kvazary.

Večer se opět skládal z pořadů v planetáriu a kuloárních diskuzí. Ty se protáhly do velmi pozdních (nebo brzkých?) hodin, čímž se potvrdilo nepsané pravidlo, že nedělní přednáška je pro zombíky. Nicméně Jan Hollan z brněnské hvězdárny se svého úkolu zhostil statečně a jeho přednáška o světelném znečištění oblohy byla opravdu vyčerpávající.

Ilustrační foto...

Dva obři se setkají, navzájem se oholí a zůstanou dva oholení trpaslíci.

Tím se program semináře naplnil. Nezbylo než se rozloučit se všemi účastníky a těšit se na další víkendové setkání. Doufám, že se s vámi brzy shledáme, já osobně to hodnotím jako velmi vydařenou akci a věřím, že nebyla zdaleka poslední.

Ilustrační foto...

P.S.: Další fotografie naleznete na FOTNÍČKU.

Pavel Karas

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jinoplanetnické představy
Ilustrační foto...
Co ukrývá jádro galaxie?
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXXI
Ilustrační foto...
Přistáli lidé na Měsíci?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 55
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691