Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíční kameny v Čechách - díl II. (minerály)

Nechce se mi to ani věřit, ale od uveřejnění prvního dílu mnou dříve zamýšleného seriálu o měsíčních meteoritech už uběhly celé dva roky. Od té doby má práce na lunárních kamenech postoupila o něco kupředu a snad v brzké době dospěje ke zdárnému konci (obhajoba diplomové práce). Proto teď druhou část Měsíčních kamenů opráším a doufám, že její pokračování uveřejním o něco dřív, než za další dva roky :-)

Možná už jste někdy sledovali geologa při práci v terénu: Jakmile několika dobře mířenými údery geologickým kladívkem vyprostí ze skály kus horniny, bere si na pomoc malou lupu a dobře svůj úlovek prohlíží. Tento zdánlivě podivný sled úkonů má své opodstatnění. Geolog se totiž pomocí lupy snaží alespoň přibližně zjistit minerální složení horniny, které může ledacos prozradit o původu studovaného vzorku. Pouhá lupa ovšem k serióznímu studiu hornin už dnes zdaleka nestačí. Pokud bychom mezi obyčejné vzorky pozemských hornin přimíchali i kus horniny z Měsíce, je dost pravděpodobné, že by jej geolog vyzbrojený pouze lupou snadno přehlédl. Na řadu tak musí přijít celá řada analytických metod, které pomohou zjistit přesné minerální a chemické složení studovaných vzorků. Jaké minerály tedy můžeme v měsíčních kamenech očekávat?

Ilustrační foto...
S geologickým kladívkem a s lupou se chtě nechtě museli naučit zacházet i tito dva pánové: Edwin Aldrin a Neil Armstrong. Tou dobou ještě oba pánové netušili, že po nich bude pojmenován zcela nový minerál.

Hned v úvodu bychom si měli nalít čistého vína a přiznat, že nerostů je na povrchu našeho souputníka mnohem méně než na Zemi. Zatímco z pozemských hornin je popsáno více než 3 000 minerálů, z Měsíce jich je známo jen okolo jednoho sta. Výrazně menší počet minerálů objevených v měsíčních horninách je docela pochopitelný, když si uvědomíme, že na Měsíci chybí těkavé prvky, voda a zvětrávací procesy, které na Zemi umožňují vznik tak rozmanitých minerálních druhů.

Ilustrační foto...

Moc přívětivě to tady nevypadá, ale pro mineralogy je to ráj. I když je na Měsíci mnohem menší počet minerálních druhů než na Zemi, jsou zde nerosty skvěle zachovalé. I stovky milionů roků staré minerály mají na Měsíci díky nepřítomnosti vody a vzduchu velmi čerstvý vzhled. Foto: NASA/Apollo 17.

Mezi nejhojnější minerály měsíčních hornin patří plagioklasy, klinopyroxeny, ortopyroxeny, olivíny, ilmenity a spinelidy. Jsou to tedy takové minerály, které jsou na Zemi typické spíše pro tmavé čedičové lávy a jejich hlubinné ekvivalenty – gabra. Vůbec nejnápadnějším znakem měsíční mineralogie je naprostá absence minerálů s obsahem vody (jako např. jílové minerály, slídy, amfiboly). Ve vzorcích měsíčních hornin dopravených do pozemských laboratoří v rámci mise Apollo byly však nalezeny i takové minerály, které geologové dříve ze Země neznali. Zde je jejich stručný přehled:

Armalcolit - (Fe,Mg)Ti2O5 - Minerál ze skupiny oxidů objevený v roce 1970 ve vzorcích z místa přistání Apolla 11. Nachází se v titanem bohatých a rychle chladnoucích měsíčních bazaltech. Jeho název vychází z počátečních písmen členů posádky Apolla 11: Neil A. ARMstrong, Edwin E. "Buzz" ALdrin, a Michael COLlins.

Tranquillityit
- Fe8(Zr,Y)2Ti3Si3O - Další minerál, který byl objeven ve vzorcích z Apolla 11. Jeho název vychází z místa přistání v Moři klidu - Mare Tranquillitatis.

Pyroxferroit - CaFe6(SiO3)7 - Jedná se o minerál ze skupiny pyroxenů, který před objevem ve vzorcích z Apolla 11 synteticky připravil Donald H. Lindsley (1967). Tento minerál byl objeven také v dole Isanago v Japonsku a dalších lokalitách.

Hapkeit - Fe2Si - Až pětatřicet let po přistání prvního člověka na Měsíci byl objeven dosud neznámý měsíční minerál. Nový nerost dostal název hapkeit a je pojmenován po B. Hapkeovi - profesorovi geologie a astronomie z Cornellovy univerzity v New Yorku. Dr. Hapke už v roce 1973 předpověděl proces vzniku tohoto nového minerálu. Povrch Měsíce a dalších těles bez atmosféry tvoří směs rozdrcených hornin označovanou jako regolit, která se formuje opakovanými impakty. Teplo vznikající při dopadech rozehřívá přítomné kovy, které se následně znovu usazují. Tento proces stojí i za zrodem hapkeitu. Nově objevený minerál je tedy produktem tzv. kosmické eroze, která způsobuje, že svrchní část měsíčního povrchu postupem času tmavne.

Ilustrační foto...

Snímek pořízený za pomocí elektronového mikroskopu znázorňuje rozmístění nového minerálu hapkeitu. Snímek: Proceedings of the National Academy of Sciences.

Výskyt minerálů, které jsme dříve ze Země neznali, není zdaleka jediným znakem, podle kterého můžeme poznat měsíční původ zkoumaných hornin. Pravým "podpisem" měsíčních minerálů je totiž specifické chemické složení, které zjistíte až po té, co z kousku měsíční horniny necháte připravit nábrus a ten podrobíte celou řadou složitých analytických metod. Je pochopitelné, že vzhledem k unikátnosti a malému množství vzorků měsíčních hornin musí geologové využít nedestruktivních metod. V geologické praxi se totiž běžně používá metod, při kterých je hornina doslova rozemleta na kaši a po všech analýzách smutně končí v odpadu. To si u vzorků z Měsíce pochopitelně nemůžeme dovolit! Moderní nedestruktivní analýzy jsou proto založeny především na metodách elektronové mikroskopie a mikroanalýzy, při kterých lze opakovaně analyzovat vzorek o celkové ploše jen několika desítek milimetrů čtverečních.

(pokračování někdy příště)

Související:

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-123: Endeavour – průběžné zpravodajství
Ilustrační foto...
Stoupat jak dým,
Ilustrační foto...
Jedno hodně kulaté výročí
Ilustrační foto...
Záhada Merkuru vyřešena?
Ilustrační foto...
Kalliopé a její drobný nápadník
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691