Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Leonidy jsou když ;)

Nechali jsme se trochu inspirovat článkem na serveru space.com a přinášíme vám top 10 faktů nejen o meteorickém roji Leonidy, který jste mohli (či spíše nemohli) pozorovat tento týden...

1. Leonidy zdánlivě vylétávají z jednoho bodu na obloze. Tento bod se nazývá radiant a leží v souhvězdí Lva. Latinským názvem souhvězdí je Leo a odtud i název jednoho ze dvou nejznámějších meteorických rojů – Leonidy.

2. Většina meteorů z roje Leonid jsou malé částice o velikosti zrnek písku nebo nejvýše velikosti hrášku. Tyto malé částice pocházejí z komety Tempel-Tuttle a jsou rozesety po celé její dráze. Tato kometa oběhne Slunce jednou za 33 let. Jednou ročně na konci listopadu Země prolétá proudem těchto částic, vždy v trochu jiném místě. Ty prachové částice, které vstoupí do zemské atmosféry, se ve velkých výškách rozžhaví a my je pozorujeme jako „padající hvězdy“.

Ilustrační foto...

Leonidy v Austrálii v roce 2001

3. Leonidy narozdíl od některých jiných meteoroidů obíhají kolem Slunce v opačném směru než naše planeta. Výsledná rychlost „setkání“ meteoroidů a zemské atmosféry je tak jedna z největších možných rychlostí ve sluneční soustavě - neuvěřitelných 72 km/s! Průměrný meteor z roje Leonid má velikost asi 0,6 milimetrů.

4. První záznamy pozorování Leonid pocházejí z Číny z roku 902 našeho letopočtu. Samotná mateřská kometa Tempel-Tuttle byla objevena až v roce 1866 nezávisle dvěmi astronomy, kterými byli Ernst Tempel a Horace Tuttle.

5. Oběžná dráha komety Tempel-Tuttle neprotíná přímo dráhu Země. Nejrůznější poruchy dráhy způsobují, že pás meteoroidů je široký několik desítek tisíc kilometrů.

Ilustrační foto...

Leonidy v USA v roce 2001

6. Padající hvězdy, létavice, slzy a další názvy nesou meteory. Pochopitelně se v žádném případě nejedná o padající hvězdu. To jen lidé tento úkaz kdysi tak pojmenovali a toto romantické a básnické přirovnání přetrvalo dodnes. Často se ovšem zaměňují další pojmy a to meteoroid, meteor a meteorit. Jaký je mezi nimi rozdíl? V podstatě se jedná o tentýž objekt, jen v trochu odlišném stádiu. Meteoroid je malé těleso o velikosti setin milimetrů až několik metrů, které se potuluje sluneční soustavou. Pokud má smůlu a připlete se do dráhy Země, vstoupí do naší atmosféry ve výšce asi 100 kilometrů nad zemským povrchem obrovskou rychlostí (10 – 72 km/s). Díky tření o atmosféru se prakticky okamžitě vypaří. Světelnou stopu, kterou přitom pozorujeme nazýváme meteor. Velmi jasný meteor bývá označen jako bolid. Pokud je těleso dostatečně velké, může dopadnout na zemský povrch. Takovému objektu pak říkáme meteorit. Takže věty typu: „padají meteority“, nebo „v muzeu mají hodně meteorů“, jsou naprosto chybná.

7. O tom, kolik procent z původního meteoroidu dopadne na povrch Země, rozhoduje právě rychlost tělesa. Malá tělesa shoří v atmosféře úplně.

Ilustrační foto...

Leonidy v USA v roce 2001

8. Meteory za sebou zanechávají stopu ionizovaného plynu. Někdy se stane, že se vzdálený signál FM rozhlasové stanice nebo TV stanice odrazí od této stopy. Pokud máte štěstí a víte jak nato, můžete díky tomu na pár sekund až minut naladit signál velmi vzdálené stanice (v Česku například až z Ruska apod.). Více se o tom dočtete zde.

9. Některé Leonidy a meteoroidy vůbec mohou dopadnou na měsíční povrch. Narozdíl od Země nemá Měsíc atmosféru a tak tyto tělesa nemá co zbrzdit a zastavit. Částečky pak v plné rychlosti dopadají na povrch Měsíce. Některé takovéto impakty již byly pozorovány i ze Země.

Ilustrační foto...

Animace: Pedro Valdés Sada z mexického Monterrey zaznamenal 18.listopadu 1999 dopad jedné z Leonid na měsíční povrch (záblesk na animaci).

10. Maximum roje Leonid trvá několik málo minut. Obvykle můžete na obloze vidět okolo 100 meteorů za hodinu. Jednou za 33 let bývá teto počet několikrát větší. To je způsobeno právě oběžnou dráhou mateřské komety. Rekord zřejmě drží pozorování z roku 1833. Podle záznamů bylo vidět během hodiny několik tisíc meteorů. Někteří lidé se dokonce domnívali, že nastal konec světa. Takovému úkazu už neříkáme meteorický roj, ale rovnou meteorický déšť.

Další fotografie Leonid najdete v galerii NASA.

Petr Kubala

| Zdroj: space.com; comets.amsmeteors.org; leonids.hq.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 32
Ilustrační foto...
Rosetta na skok doma
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Tajemné gama záblesky
Ilustrační foto...
Obloha v únoru
Ilustrační foto...
NASA propustil kosmonautku, která napadla sokyni
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691