Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ze Země na Mars

Znáte stránky www.youtube.com? Myslím, že většina lidí asi ano. Server nabízí především obrovské množství videa, která sem vkládají především samí uživatelé. My jsme pro vás v nepřeberném množství klipů našli jeden, který v 9 minutách mapuje cestu amerických roverů Spiritu a Opportunity na rudou planetu.

Zde najdete velmi zajímavý videoklip mapující cestu roverů Spirit a Opportunity na Mars. (Pokud se vám sám nezobrazí pod tímto odstavcem.)

Obě vozítka již 1000 dní brázdí povrch Marsu. Videoklip je také mimořádně dobře ozvučen, takže si nezapomeňte pustit bedýnky či sluchátka na vašem PC!

Ilustrační foto...

Fotografie z animace: roztočení třetího stupně nosné rakety

A co na počítačové animaci uvidíte? Nejdříve se ocitneme na Mysu Canaveral na startovacím komplexu nosné rakety Delta 7925 krátce před startem. Po chvíli odpočítávání se motory nosné rakety zažehnou a rover vyráží k Marsu. Je přitom úplně jedno zda se jedná o start Spiritu nebo Opportunity, protože jsou starty, průběhy letů k Marsu a konec konců i samotná vozítka téměř shodné.

Krátce po startu (animace je zrychlená!) dochází postupně k odhození tří trojic přídavných motorů GEM. Poté dojde k oddělení prvního stupně nosné rakety a zážehu motorů druhého stupně. Krátce na to je odhozen aerodynamický kryt a na malý okamžik vypnuty motory. Ty se po chvíli opět zažehnou, aby se nakonec definitivně odpojily. Následně velmi pěkně vidíme roztočení třetího stupně na přibližně 70 otáček za minutu. Poté dojde k odhození druhého stupně a zážehu třetího stupně.

Ilustrační foto...

Fotografie z animace: průlet atmosférou Marsu

Ilustrační foto...

Fotografie z animace: nafouknutí airbagů při přistávání

Po oddělení třetího stupně se velmi rychle přesuneme v čase o sedm měsíců dál. Rover přilétá k Marsu a vstupuje do jeho atmosféry. Krátce na to dojde k rozžhavení tepelného štítu. Atmosféra rudé planety kosmickou loď zbrzdí. O další zpomalení se postarají padáky a brzdicí motorky. Nakonec se nafouknou airbagy a modul začne po povrchu poskakovat. Až se zastaví, airbagy se zatáhnou, modul se otevře a vozítko vyjede na povrch čtvrté planety sluneční soustavy. Na dalších záběrech vidíme jak rovery na Marsu pracují. Pěkně je zde vytvořená animace práce vědeckých přístrojů.

Přeletový modul ve tvaru disku má průměr 2,65 metrů a váží 183 kg. Kosmická loď se dále skládala z landeru, ve kterém byl uložen rover (vozítko). Po přistání sloužil lander jako plošina, po níž rover sjel na povrch planety. Samotný rover má rozměry 1,5 x 2,3 x 1,6 metru a hmotnost 174 kg.

Ilustrační foto...

Fotografie z animace: rover se připravuje na průzkum povrchu Marsu

Ilustrační foto...

Fotografie z animace: zkoumání hornin na Marsu

Nakonec tady máme ještě dvě videa: 1 a 2. Ty jsou sice mnohem kratší, ale zato se u nich jistě pořádně zasmějete.


Ilustrační foto...

Ještě pár cenných rad pro ty, kteří youtube.com neznají. Video by se mělo rozjet samo, nutné je mít ovšem nainstalovánu Javu. Pokud chcete větší rozlišení klikněte na ikonku v pravém rohu (na fotografii výše je označena 1). Pro ještě větší rozlišení klikněte na ikonku ještě více vpravo (na obrázku označeno 2).

Petr Kubala

| Zdroj: youtube.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stále v dobré kondici
Ilustrační foto...
Přechod Venuše a extrasolární planetární sys
Ilustrační foto...
Dopis, který potěší...
Ilustrační foto...
Výsledky vyšetřování havárie Columbie
Ilustrační foto...
Velký ale chudý bílý trpaslík
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691