Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Čeští astronomové mají na dosah ESO evropské astronomie

od našeho jihoamerického dopisovatele na Cerro Paranal, Chile...

V minulém týdnu navštívila delegace Akademie věd ČR v čele s předsedou prof. Václavem Pačesem nejvýznamnější pracoviště Evropské jižní observatoře (ESO) na Cerro Paranal v Chile, kde byly na přelomu století (1998-2002) zbudovány čtyři obří dalekohledy (VLT) s průměrem monolitických zrcadel 8,2 m. Během návštěvy se naši odborníci mohli seznámit i s dalším vývojem na tomto jedinečném zařízení, kde byl v posledních letech uveden do provozu obří optický interferometr VLTI s nastavitelnou délkou základny až 200 metrů a dokončují se další přístroje, především výkonný přehlídkový čtyřmetr VISTA. V ohniscích hlavních dalekohledů pracují většinou přístroje druhé generace, tj. velmi výkonné kamery, vybavené adaptivní optikou, dále mnohovláknové spektrografy, umožňující pořídit naráz až 160 spekter různých objektů (galaxií, kvasarů, apod.), fotometry a polarimetry.

Ilustrační foto...

Observatoř se nachází na vrcholu hory Paranal v nadmořské výšce 2635 m (jako Lomnický štít). Všechny technické provozy včetně ubytovny pro pozorovatele jsou rozmístěny asi kilometr od vrcholu o 180 m níže, aby neovlivňovaly vynikající pozorovací podmínky na observatoři, kde je prakticky stále jasno a kvalita obrazu (seeing) se pohybuje kolem 0,6" - nezřídka však stoupá až na 0,3". Během naší návštěvy se prakticky neustále vyskytovala o pár set metrů níže rovnoměrná oblačná přikrývka ve směru k Pacifiku, která přispívala k mimořádnému klidu ovzduší nad VLT.

Ilustrační foto...

Pozorování u dalekohledů a inteferometru vykonávají převážně vysoce kvalifikovaní pozorovatelé, vybíraní mezinárodním konkursem. Tímto přísným sítem prošel před dvěma lety Dr. Stanislav Štefl z Astronomického ústavu AV ČR, který má na VLT půl úvazku jako pozorovatel a půl úvazku jako samostatný vědecký pracovník. Pro naši delegaci byl přirozeně jedinečným a zasvěceným průvodcem.

Díky servisnímu systému pozorování dosahuje VLT rekordní účinnosti, když prostoje nepřesahují 10 % teoreticky možného pozorovacího času. Je to mimořádně dobrý výsledek, daný ovšem i skutečností, že 1 sekunda pozorovacího času u každého osmimetru stojí přibližně 1 euro. Přesto však observatoř navštěvují často i ti astronomové, kteří dostali ve výběrovém řízení přidělen pozorovací čas, neboť vedení observatoře si přeje, aby měli dobrou představu o tom, jak je jejich záměr naplňován.

Ilustrační foto...

S ohledem na počasí, svit Měsíce a sílu větru jsou pro každou noc a každý přístroj připraveny souběžně tři typy programů - pro vynikající, průměrné a podprůměrné podmínky. Je na každém pozorovateli, aby operativně rozhodoval o tom, která z variant se v danou chvíli nakonec uskuteční. Pozorovatel může též operativně program změnit v případě nenadálých příležitostí, jimiž jsou v současné době zejména pozorování optických protějšků nebo dosvitů zábleskových zdrojů záření gama, kde je třeba rozhodnout o změně programu do půl minuty.

Pozorovatelé mají během pobytu na Paranalu zabezpečen klidný odpočinek v jednoduše ale účelně zařízených pokojích hotelového typu, mohou si v jídelně vybrat z několika jídel a mohou odpočívat v tropickém skleníku nebo v zátiší pod palmami či zaplavat si v malém bazénu. Toto pohodlí uprostřed pouště Atacama je nutné pro to, aby mohli podávat dokonalý výkon během náročné služby.

Ilustrační foto...

Observatoř ESO se sídlem v Garchingu u Mnichova vznikla z iniciativy významných astronomů Waltera Baadeho a Jana Oorta v r. 1964 a její první dalekohledy v Chile byly uvedeny do chodu v r. 1969 na hoře La Silla asi 600 km na sever od Santiaga (zde se nachází chilská základna ESO). Na této observatoři dosud pracuje řada astronomických přístrojů s průměry zrcadel až 3,6 m. Získané zkušenosti pak ESO využila při uskutečnění smělého záměru vybudovat soustavu VLT na Paranalu v letech 1998-2002. ESO vznikla na základě smlouvy šesti západoevropských zemí, ale postupně se přidávaly další státy, kterých je v současné době plný tucet. Jednotlivé státy přispívají na výstavbu i provoz observatoře úměrně svému hrubému domácímu produktu, což však dává možnost průmyslovým a vývojovým firmám v členských zemích účastnit se konkursů na dodávku špičkové techniky nebo jiných produktů včetně výpočetní techniky a potřebného softwaru. V blízké budoucnosti tak vznikne v Chile na náhorní planině v poušti Atacama v nadmořské výšce přes 5000 m největší anténní soustava pro pozorování v mikrovlnném oboru spektra (ALMA). Bude tvořena asi 50 parabolami o průměrech 12 m, které budou pro interferometrické účely přemisťovány speciálními transportéry. Výhledově se pak v Chile má vybudovat obří segmentový dalekohled (ELT) o průměru hlavního zrcadla kolem 40 metrů.

Ilustrační foto...

Nedávný kongres Mezinárodní astronomické unie v Praze v srpnu 2006 přinesl českým astronomům dobrou vyhlídku, že se Česko stane v příštím roce v pořadí již třináctou členskou zemí ESO, když současná generální ředitelka ESO prof. Catherine Cesarská byla v Praze zvolena prezidentkou Mezinárodní astronomické unie a v závěru kongresu nešetřila chválou a uznáním práce českých astronomů. Pokud se tak opravdu stane, splní se tím sen několika generací českých astronomů, kteří úrovní svých výzkumů dokázali, že si vstupenku do světové astronomické extraligy zaslouží. Zejména pro začínající české vědecké pracovníky se tak otvírá jedinečná příležitost dosáhnout v daleké horské poušti na jižní polokouli doslova ke hvězdám.

Jiří Grygar

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Geovycházky 11
Ilustrační foto...
Pohled do galaktického víru
Ilustrační foto...
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? II.
Ilustrační foto...
Fotografické sledování bolidů -- dokončení
Ilustrační foto...
Dvě stě vzdálených balvanů aneb dvě stě tr
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691