Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Váš průvodce vesmírem

V těchto dnech se na adrese http://vademecum.hvezdarna.cz objevil astronomický kurz Váš průvodce vesmírem, určený všem zájemcům o základní astronomické vzdělávání. K dispozici jsou nejen výukové texty, návody k pozorování, praktika, jednoduché otázky i úlohy složitější, ale také metodická pomoc v podobě konzultací s kvalifikovanými odborníky. Zájemce může své studium zakončit atestační zkouškou, která mu v řadě případů zajistí kariérní postup. Je to projekt ojedinělý, a proto jsme se od autora Zdeňka Pokorného pokusili získat informace ze zákulisí - ty základní si můžete přečíst na výše uvedené internetové stránce.

Projekt působí na první pohled docela mohutným dojmem - výukové texty tvoří několik stovek souborů. Kdyby vyšel v klasické podobě tiskem, asi by to byla hodně tlustá kniha... Jak dlouho jste jej připravoval? A je vůbec možné takový příděl informací zvládnout za rozumnou dobu?

Tento projekt vznikal opravdu dlouho, možná dvacet let, některé jeho části jsou snad ještě z dřívější doby. Tehdy se nikomu nesnilo o Internetu v dnešní podobě. S příchodem prvních stolních počítačů mi ale bylo jasné, že teď už nepůjde o klasický kurz, výpočetní technika se tu musí používat! Jenže to byla doba pětipalcových disket a 32kilobajtových pamětí... Dobře si pamatuji na jedno ze svých tehdejších "strategických" rozhodnutí: nestarej se o médium - tedy výpočetní techniku - ale o to, co chceš sdělit, tedy o astronomický obsah. Technika tě beztak mnohokrát zaskočí svým prudkým vývojem. Zaplať pánbůh za tuto myšlenku! Části kurzu se v minulosti zjevovaly v různých podobách - v 90. letech je uveřejňoval časopis Říše hvězd, na kompaktních discích vyšly dvě varianty v rámci projektu ASTRO 2001. Ale teprve teď je kurz kompletní - tak jsem si ho pořád představoval. Nu a ke druhému dotazu: ano, kurz opravdu není zábavou pro jediný víkend, ani na jediný měsíc. Cizí řeč se také nenaučíte do měsíce, dobře hrát tenis jakbysmet. Odhaduji však, že každý, koho astronomie doopravdy vzala u srdce, do roka vše zvládne. A ti přičinliví určitě dřív.

Ilustrační foto...

Přestože jde o rozsáhlý kurz, zdá se, že tu a tam ještě něco chybí. Je kurz kompletní?

Správný postřeh - kurz je hotov z 90 procent, ale chybí opravdu jen málo. Každý, kdo vytvářel něco rozsáhlého, mi teď určitě dá za pravdu: pokud si nestanovíte pevné datum pro uvedení do provozu, pořád tu dobu odkládáte, stále je co zlepšovat a doplňovat. V případě tohoto projektu onou uzávěrkou byl letošní Týden vědy a techniky, který v prvním listopadovém týdnu pořádá Akademie věd ČR spolu s dalšími institucemi. K tomuto termínu je kurz v podstatě hotov, schopen užívání, a dodělávat a opravovat se bude průběžně ještě nějakou dobu. V této souvislosti připomenu moudrost starých Číňanů - jedno jejich přísloví údajně z 13. století zní: "Kdybych chtěl, aby mé dílo bylo perfektní, asi by nikdy nebylo dokončené…".

Jak známo, o peníze jde vždy "až v první řadě". Bavme se chvíli o nich: je kurz na naše poměry levný nebo drahý?

Předně: kurz není zadarmo. Žádné vzdělávání není zadarmo. Za co nemusíme nic zaplatit, obvykle nemá ani žádnou hodnotu - tak už to v našem světě chodí. V projektu Váš průvodce vesmírem se přímo neplatí za používání studijních materiálů, které jsou uveřejněny na Internetu, ty jsou skutečně volně každému k dispozici. Platí se však za konzultace s odborníky a případnou atestační zkoušku. Zda se platí hodně, málo nebo přiměřeně, si musí každý posoudit sám. Za půlroční kurzy pro mládež (2 hodiny týdně) ve výtvarných či rukodělných oborech činí kurzovné běžně přes 1000,- Kč (my za půlroční konzultace - může jich být teoreticky až stovka - chceme 600,- Kč), za jazykovou zkoušku s garantovanou úrovní zaplatíte několik tisíc korun (naše první zkouška, taktéž s garantovanou úrovní, přijde na 100,- Kč). Tyto ceny znám, proto je říkám, neznám ceny třeba ve sportovních oddílech, ale pochybuji, že by tam byly nižší (leda že by je uváděli v eurech).

V doprovodných textech kurzu na několika místech zdůrazňujete, že možnost konzultací s kvalifikovanými odborníky - byť se děje většinou na dálku prostřednictvím Internetu - je v tomto projektu dost důležitým faktorem. Opravdu je tomu tak? Kdo jsou oni odborníci?

Myslím, že možnost konzultací je jedním z nejdůležitějších prvků, který tento projekt odlišuje od jiných, spočívajících pouze v tom, že na Internet "pověsíme" nějaké soubory s informacemi. K zajištění konzultací je však třeba mít ony odborníky k dispozici. V našem případě to jsou odborní pracovníci Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Nejde sice o autory kurzu, ale vesměs jsou to pracovníci s vysokoškolskou kvalifikací v oboru. V anglosaské literatuře se nazývají "tutors" (nikoli "teachers"), což bychom mohli volně přeložit jako lektoři. V této souvislosti musím poznamenat, že konzultace budou mít nepochybně velký význam nejen pro studenty, ale také pro naše lektory. Však to znáte: nějaké věci nejlépe porozumíte až poté, když ji vysvětlíte druhému, a nebo když o ní napíšete článek.

O atestační zkoušce prohlašujete, že může zajistit kariérní postup. Co si pod tím máme představit?

Atestační zkouška je typickou vnitropodnikovou normou (tedy - závazně platí jen ve vztahu k brněnské Hvězdárně). Funkce ředitele mi dává pravomoc stanovit, kdo z pracovníků a spolupracovníků brněnské Hvězdárny musí mít tuto kvalifikační zkoušku - to není rozmar momentálního manažera, ale systémový krok, který každý rozumný člověk schválí. Takže atestaci budou muset mít všichni naši demonstrátoři a další astronomové-amatéři, s nimiž máme uzavřeny smlouvy obdobné jako v pracovním poměru, a samozřejmě i naši odborní astronomičtí pracovníci - současní i budoucí. U zájemců o studium astronomie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity to bude prakticky pozvání ke studiu. Věřím, že atestace z tohoto kurzu brzy bude uznávána i na mnoha jiných hvězdárnách, neboť je to jasně definovaný stupeň základního astronomického vzdělání. V době, kdy žádná základní či střední škola takový atest neposkytuje (z nesporného důvodu - astronomii se ve škole věnuje jen marginální pozornost), považuji možnost získat tuto kvalifikaci jako opravdu cennou.

Kacířská otázka: není možné tento způsob astronomického vzdělávání jednotlivců zajistit i bez Internetu, třeba právě na hvězdárnách, pro které je to jeden z jejich hlavních úkolů?

Odpověď je jednoduchá: lze, ale za jakou cenu! Hromadu písku taky postupně převezete do sousední vesnice na malém vozíku, ale převoz náklaďákem bude výhodnější! Uvažte komplikace, které klasický systém kroužků, klubů či kurzů provázejí: termíny schůzek nikdy nevyhovují všem zájemcům. Jsou-li dohromady různě staří adepti, vznikají učiteli či lektorovi nebetyčné obtíže (k tomu by hodně mohli říct učitelé z jednotřídek). Někdo chápe rychleji, někdo pomaleji. Budeme-li jen trochu brát ohled na hospodárnost výuky, brzy zjistíme, že účinnost klasických kurzů je buď velmi nízká, má-li se vyhovět všem, a nebo půjde o hodně drahou záležitost. A co když adept astronomie má nejbližší hvězdárnu 50 kilometrů daleko? Za velice závažný handicap klasického vzdělávání na hvězdárnách považuji také skutečnost, že se zde prakticky nikdy "naostro" neověřuje, zda zájemce vysvětlovaný problém chápe. Zde je jednoduše nezkouší, snad aby to hned nepřipomínalo školu. A tak se spíš volně debatuje o problémech, poslouchá, fakta a souvislosti se pasivně konzumují. Zájemci docházejí do klubu, ale neškolí se. Abych někoho nepopudil, musím hned dodat, že i toto považuji za smysluplné prožití volného času, rozhodně lepší než bezcílné bloumání ulicemi s jointem za uchem, ale o vzdělávání v pravém slova smyslu se nejedná. Náš internetový kurz není náhradou různých kroužků či klubů pro zájemce astronomie na jednotlivých hvězdárnách - ti, kterým to vyhovuje, se v nich budou scházet dál, budou mít svůj program, a možná se občas promění na neformální konzultační středisko našeho kurzu.

Poslední dotaz: máte ve svém oboru nějakou konkurenci? Nebojíte se, že se vynoří plagiáty vašeho projektu?

To víte, že jsem pátral leckde, zda tento projekt nemá konkurenci. Tedy - hledal jsem kurz + konzultace + atestace pro každého od 13 do 99 let, jak zní náš slogan. Nic jsem nenašel, takže (s vědomím, že negativní důkaz nikdy nelze podat) tvrdím, že přinejmenším v Česku a na Slovensku nic podobného neexistuje, a pravděpodobně ani jinde ve světě. Kdysi jsem se hodně strachoval o to, aby mě někdo nepředstihl. To byla zbytečná obava, jak dnes vím - takový projekt se připravuje dlouho a autor nepracuje v režimu plného utajení, vždyť nejde o žádné pravé tajemství. A možnost plagiátů? Těm, co by to snad chtěli nějak okopírovat a pak zpeněžit, bych vzkázal: kurz Váš průvodce vesmírem není jediný možný. Vymyslete a připravte další, třeba pro zájemce s jinou motivací, promýšlejte formu i obsah. Nač slepě kopírovat, když se mohu nechat inspirovat a pak už jen tvořím podle svého?

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Cydonia – tvář na Marsu
Ilustrační foto...
Odyssey u cíle!
Ilustrační foto...
FITS snímky kométy McNaught voľne prístupné
Ilustrační foto...
Astronomický víkend v Ostravě
Ilustrační foto...
Dawn je na cestě do hlavního pásu planetek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691