Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velká bouře na jižním pólu Saturnu

Sonda Cassini zaznamenala v jižních oblastech Saturnu bouři, která se vymyká dosavadním představám o bouřích v atmosférách obřích plynných planet.

Kosmická sonda Cassini zaznamenala doposud největší bouří v Saturnově atmosféře. Větry mohutného víru v jižních oblastech planety dosahují rychlosti až 550 km/h. Rozpětí tmavé vichřice je asi 8000 kilometrů, neboli zhruba 2/3 průměru Země. „Vypadá to jako vichřice, ale nechová se to jako vichřice“, říká Dr. Andrew Ingersoll z týmu sondy Cassini. Ohromná bouře se otáčí ve směru hodinových ručiček. Mraky obklopující bouři sahají do výšky 30 až 75 kilometrů nad centrem bouře. To je asi dvakrát až pětkrát více, než dosahují mraky při bouřích na Zemi!

Ilustrační foto...

Fotografie zachycuje velkou a záhadnou bouři v atmosféře Saturnu. Kliknutím na obrázek stáhnete animaci (mpg, 0,6 MB)

Pokud bychom hledali nějaké přirovnání k podobným bouřím v atmosférách jiných planet, pak největší podobnost je s bouřemi na naší planetě. Saturnova bouře i pozemské cyklóny mají stejné charakteristické znaky, především oko uprostřed. Například legendární velká rudá skvrna v atmosféře Jupiteru, která je také bouří, žádné oko nemá. Jupiter je přitom Saturnu mnohem podobnější.

Ilustrační foto...

Pohled na jižní oblasti Saturnu dvěmi přístroji sondy Cassini. Snímky byly pořízeny v různých vlnových délkách. Horní řada ve vlnové délce 460, 752 a 728 nm a spodní řada ve vlnové délce 890, 2800 a 5000 nm. Modré a červené snímky ve spodní řadě byly pořízeny spektrometrem pro viditelné a infračervené záření. Zbytek snímků pořídil kamerový systém.

Již dřívější pozorování z desetimetrového havajského dalekohledu Keck I ukázala, že jižní oblasti Saturnu jsou teplejší. Spektrometr na palubě sondy Cassini zmapoval celý Saturn v infračervené oblasti spektra a měření z Havaje potvrdil. Na základě pozorování byla rovněž vytvořena teplotní mapa. Spektrometr naměřil vyšší teploty v horní troposféře a stratosféře, tedy v oblastech, které jsou výše než velká bouře. „Vítr slábne s výškou, ponořováním se do atmosféry se stlačuje a oblast jižního pólu ohřívá“, říká Richard Achterberg, který pracoval se spektrometrem sondy Cassini. Vědci chtějí pomocí sondy Cassini útvar dále zkoumat a zjistit jeho původ.


Zdroj: JPL

Petr Kubala

| Zdroj: JPL, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O ničem aneb vakuum současnosti
Ilustrační foto...
Až vás zmůže odpolední dřímota…
Ilustrační foto...
Mrťanská webcam je fakt fár away
Ilustrační foto...
Nezávislá komise radí privatizovat NASA
Ilustrační foto...
NASA propustil kosmonautku, která napadla sokyni
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691