Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXVI

...aneb ohlédnutí za říjnem v kosmonautice: NASA prodlouží život HST * Posádka ISS přeletěla v Sojuzu * Progress u ISS * Discovery se připravuje ke startu * Messenger prolétl kolem Venuše * Spirit oslavil jubileum * Další kosmické sondy? * SOLAR-B (Hinode) pořídila první snímky Slunce * Družice STEREO ve vesmíru * Mars Express a voda na Marsu

NASA prodlouží život HST

Bezpochyby největší událost měsíce v kosmonautice – NASA povolila pátou a poslední servisní misi k Hubblově kosmickému dalekohledu (HST). Pokud by se servisní mise neuskutečnila, dalekohled by skončil provoz kolem roku 2008 nebo 2009. Naopak údržba prodlouží „akceschopnost“ Hubblova dalekohledu možná až do roku 2013. Let raketoplánu k HST má proběhnout počátkem roku 2008. Podrobnosti v samostatném článku.

Ilustrační foto...

Kresba: raketoplán u Hubblova kosmického dalekohledu. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Posádka ISS přeletěla v Sojuzu

Posádka ISS přeletěla 10.října v Sojuzu TMA-9 od modulu Zvezda k modulu Zarja. Důvodem bylo uvolnění spojovacího uzlu pro nákladní loď Progress M-58. Zdroj: NASA TV

Ilustrační foto...

Posádka ISS přelétává v Sojuzu TMA-9

Ilustrační foto...

Posádka ISS přelétává v Sojuzu TMA-9

Progress u ISS

Dne 23.října odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská nákladní kosmická loď Progress M-58 se zásobami k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Po několika denním letu se Progress M-58 připojil k zadnímu stykovacímu uzlu modulu Zvezda. K plánovanému zaklopení antény stykovacího radiolokátoru ovšem už nedošlo. Z tohoto důvodu nemohlo dojít k přitažení přírub a vytvoření hermetického spojení mezi Progressem a Mezinárodní kosmickou stanicí. Řídící středisko Progress kousíček odsunulo a manévr zopakovalo. Druhý pokus proběhl úspěšně, ale zámky zataženy ihned nebyly. Řídící středisko chtělo počkat, až bude komplex znovu nad Ruským územím. O den později bylo jíž vše v pořádku a posádka mohla otevřít průlez. Progress M-58 dovezl na ISS zásoby pohonných hmot, potravin, kyslík, osobní balíčky pro posádku, náhradní díly apod. Celková hmotnost nákladu činní 2 433 kg. Zdroj: NASA

Discovery se připravuje ke startu

Americký raketoplán Discovery se připravuje na misi STS-116. V první listopadový den byl raketoplán přesunut do montážní haly VAB, kde je nyní připojován k vnější palivové nádrži a motorům SRB. Celá soustava opustí VAB 9.prosince a pomocí speciálního pásového dopravníku bude přepravena na startovací rampu. Ke startu raketoplánu Discovery v rámci mise STS-116 má dojít 8.prosince. Zdroj: NASA a KSC

Ilustrační foto...

Připojování raketoplánu Discovery ke vnější palivové nádrži a motorům SRB v hale VAB

Messenger prolétl kolem Venuše

Americká sonda Messenger prolétla 24.října kolem Venuše ve vzdálenosti 2 990 kilometrů. Cílem průletu je gravitační manévr pro let k Merkuru. Bohužel je nyní Venuše v době horní sluneční konjunkce. To v praxi znamená, že se Messenger nachází na opačné straně od Slunce a spojení se Zemí je velmi komplikované. Z tohoto důvodu zůstaly všechny vědecké přístroje při průletu vypnuty. K průzkumu Venuše by ale mohlo dojít při druhém průletu v červnu příštího roku. Hlavním cílem sondy je ale nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur. Kolem něj sonda proletí třikrát v roce 2008 a 2009. V roce 2011 pak bude Messenger naveden na definitivní oběžnou dráhu kolem planety a pomůže nám zaplnit bílá místa v našich znalostech o Merkuru a lépe zmapovat jeho povrch. Zdroj: messenger.jhuapl.edu

Spirit oslavil jubileum

Rover Spirit oslavil kulaté jubileum. Na povrchu Marsu pracuje už 1000 solů (dnů na Marsu). Podrobnosti v samostatném článku.

Další kosmické sondy?

NASA zveřejnila nové plány do budoucna v oblasti automatických kosmických sond. Studie se týká programu Discovery. Tento program nemá nic společného se stejnojmenným raketoplánem, ale týká se realizace automatických kosmických sond pro výzkum těles sluneční soustavy. NASA schválila následující tři nové projekty, které budou dále studovány:

 • Vesper – sonda k Venuši má zkoumat složení a dynamiku atmosféry planety.
 • GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) – sonda pro výzkum Měsíce, určená k detailnímu mapování gravitačního pole a vnitřní skladby.
 • OSIRIS (Origins Spectral Interpretation, Resource Identification and Security) - sonda k asteroidu, která by dopravila zpět na Zemi vzorky povrchového materiálu.

Uvedené projekty dostanou na studii po 1,2 milionů USD. Pokud budou nakonec projekty schváleny, nesmí celkové náklady překročit částku 425 milionů USD. Jak už to v NASA chodí, mohou být nakonec tyto plány zrušeny. Neboť v USA je jedno kolik to stojí, důležitější je kolik se na tom ušetří. Zatím bude probíhat pouze studie technických a finančních aspektů misí. NASA dále rozhodla o studiu tří projektů, u kterých se předpokládá využití nynějších dvou sond:

 • DIXI (Deep Impact eXtended Investigation of Comet) - orbitální část mise Deep Impact by mohla prolétnout v blízkosti druhé komety a prozkoumat ji. Pochopitelně další impactor, který by do komety narazil už sonda nenese.
 • EPOCh (Extrasolar Planet Observation and Characterization) – zvažuje se využití kamery sondy Deep Impact k detekci nějaké blízké exoplanety.
 • Stardust NexT - sonda Stardust by mohla prolétnout okolo komety Tempel 1 a pozorovat změny po dopadu Impactoru mise Deep Impact v roce 2005.

V případě těchto projektů je na další studii vyčleněno 250 000 USD na každou misi a v případě realizace pak maximálně 35 milionů dolarů. Zdroj: http://discovery.nasa.gov

SOLAR-B (Hinode) pořídila první snímky Slunce

Japonská kosmická sonda Hinode, která při startu nesla označení SOLAR-B pořídila první fotografie Slunce. Družice byla do vesmíru vypuštěna 22.září. Podrobnosti o sondě, jejím vědeckém vybavení a cíli mise jsme vám již přinesli v minulém díle Stručně z kosmonautiky. Družice nyní prochází sérii testů zařízení a vědeckých přístrojů. Přesto již pořídila i první snímky. Zdroj: science.nasa.gov

Ilustrační foto...

Snímek získaný Optickým dalekohledem (SOT) sondy Hinode ukazuje naší nejbližší hvězdu Slunce dne 23.října. Tmavé tečky na detailnějším snímku jsou masy horkých plynů. Každá z teček je srovnatelná s velikostí pozemského kontinentu.

Ilustrační foto...

Snímek Slunce pořízený rentgenovým dalekohledem sondy Hinode.

Družice STEREO ve vesmíru

NASA vyslala 26.října do vesmíru dvojici družic pro výzkum Slunce STEREO. Ty mají přinést první fotografie Slunce ve 3D. Podrobnosti v samostatném článku.

Další výsledky Venus Express

V dalším výzkumu atmosféry planety Venuše pokračuje sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Venus Express. Podrobnosti v samostatném článku.

Další snímky ze sondy MRO

V pondělí 16.října byly zveřejněny další fotografie ze sondy Mars Reconisance Orbiter (MRO). NASA zároveň ohlásila, že se jedná o poslední snímky do oficiálního zahájení výzkumu sondou MRO, které začne v listopadu. Asi dva týdny bude sonda v nepříznivé pozici vzhledem k Zemi. Slunce bude rušit veškerý příjem dat a tak vědci s ostrým zahájením provozu počkají. Podrobnosti v samostatném článku.

Družice MetOp-A odstartovala

Evropská meteorologická družice MetOp-A odstartovala ve čtvrtek 19.října v 18:28 našeho času z kosmodromu Bajkonur. Podrobnosti v samostatném článku.

Mars Express a voda na Marsu

Již řadu desetiletí astronomové přemýšlejí nad otázkou vody na Marsu. Velká část spekulací se postupem času nahrazuje fakty a to mimo jiné i zásluhou první evropské sondy pro výzkum Marsu, která odstartovala 2.června 2003. Podrobnosti v samostatném článku.


Chronologický přehled

 • 10.října – posádka ISS přeletěla v Sojuzu TMA-9 od modulu Zvezda k modulu Zarja.
 • 13.října – z kosmodromu Kourou odstartovala raketa Ariane 5 s komunikačními satelity DirecTV-95, Optus D1 a anténou LDREX-2.
 • 19.října - start rakety Sojuz-2.1/Fregat s evropskou meteorologickou družici MetOp-A z kosmodromu Bajkonur.
 • 23.října - start rakety Sojuz-U s nákladní lodí Progress M-58 k ISS.
 • 23.října – start čínské nosné rakety CZ-4B s družicemi SJ-6A a SJ-6B z kosmodromu Taiyuan.
 • 26.října - start rakety Delta 2 se dvěmi družicemi STEREO z Mysu Canaveral.
 • 28.října – start čínské nosné rakety CZ-3B s geostacionární družicí SinoSat-2 z kosmodromu Xichang.
 • 30.října – start rakety Zenit-3SL s geostacionární družicí XM-4 ze základny Sea Launch.
 • 31.října – NASA rozhodla o servisní misi k Hubblově kosmickému dalekohledu počátkem roku 2008.

Výhled na listopad

 • 7.listopadu (1996) – start sondy Mars Global Surveyor (MGS) k Marsu.
 • 7.listopadu – raketoplán Discovery má být přepraven na startovací rampu.
 • 8.listopadu – předpokládaný start rakety Proton-M s geostacionární družicí ARABSAT 4B z kosmodromu Bajkonur.
 • 14.listopadu – předpokládaný start Delta-2 s navigačním satelitem Navstar GPS 2R-M3.

U některých dalších startů a událostí zatím nebyl stanoven přesný termín. Zdroj: Loty kosmiczne


Stručně z kosmonautiky v roce 2006

Adresy starších dílů (2004 - 2006) naleznete zde.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Doba pionýrů skončila, zapomeňte (2. část)
Ilustrační foto...
Z Večernice Jitřenka
Ilustrační foto...
Pozorujeme a fotografujeme
Ilustrační foto...
Astronomové objevili nic
Ilustrační foto...
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691