Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Merkur přejde přes Slunce

Nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur přejde ve středu 8. listopadu přes sluneční kotouč. Bohužel tento úkaz nebude z našeho území pozorovatelný a na podobnou podívanou si musíme počkat až do roku 2016. Vše budeme moci sledovat „jen“ na internetu.

Dvě planety sluneční soustavy obíhají kolem Slunce v kratší vzdálenosti než naše Země. Těmito planetami jsou Merkur a Venuše. Díky tomu se občas stane, že některá z nich přejde přes disk Slunce. Ačkoliv to okem není patrné, dojde při tomto úkazu k poklesu jasnosti Slunce. Stejného principu se využívá při hledání exoplanet.

Ilustrační foto...

Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003. Foto: Martin Myslivec

Přechod Merkuru přes sluneční disk je poměrně vzácným úkazem. Délka výstupného a sestupného uzlu Merkuru je 48°, resp. 228°. Tytobody určují místo na oběžné dráze, kde planeta vystupuje a sestupuje nad rovinu ekliptiky. Přechod Merkuru může nastat pouze tehdy, jsou li Slunce, Merkur a Země v jedné přímce. K tomu dochází v květnu a v listopadu. Přechody Merkuru přes sluneční disk se mohou opakovat v intervalech 7,13,33 a 46.let.

Letošní přechod Merkuru nebude z našeho území pozorovatelný. Alespoň malou náplastí vám může být online přenos na internetu. Například Kitt Peak National Observatory v USA připravuje přenos na stránkách: www.exploratorium.edu/transit . Vše bude sledováno 16 palcovým dalekohledem. Připraven má být i živý komentář na konci každé hodiny. Přechod Merkuru můžou ve středu pozorovat při západu Slunce obyvatelé vetší části Ameriky a při východu Slunce obyvatelé Austrálie. Černý Petr padl tentokrát na celou Evropu, Afriku a větší část Asie, kde úkaz nebude pozorovatelný vůbec. Nejideálnější podmínky budou mít lidé na západě USA a Mexika, kde naopak půjde vidět úkaz v celém svém průběhu.

Ilustrační foto...

Schéma přechodu Merkuru přes Slunce 8.listopadu 2006 (nahoře) a mapa viditelnosti (dole). All transit visible = viditelnost úkazu v celém průběhu; Transit at Sunset = viditelnost při západu Slunce; Transit at Sunrise = viditelnost úkazu při východu Slunce; No transit visible = úkaz nepozorovatelný. Pro zvětšení klikněte na obrázek!

Zatím poslední přechod Merkuru nastal v roce 2003 a dalšího se dočkáme až 9.května 2016 a bude pozorovatelný také z území Česka. V roce 2004 podobně přes sluneční kotouč přecházela Venuše. Úkaz pozorovaly miliony lidí i v Evropě a vše vyvrcholilo mezinárodní pozorovací kampaní Venus Transit 2004. Další přechod Venuše proběhne v roce 2012.

Ilustrační foto...

Kliknutím na obrázek spustíte animaci přechodu Merkuru přes Slunce 8.listopadu 2006.

Přechod Merkuru live

Přechod Merkuru přes Slunce 8.listopadu 2006 (údaje jsou ve středoevropském čase):

  • Začátek úkazu: 20:12
  • Střed úkazu: 22:41
  • Konec úkazu: 1:10 (již 9.listopadu)

Zde vám nabízíme seznam kamer, které nabízí přechod Merkuru v přímém přenosu na internetu:

Záběry družice SOHO

Mexiko

Kitt Peak National Observatory v USA

Japonsko

Havaj

NASA - Kitt Peak, Havaj, družice SOHO a TRACE (live snímky)
Další informace:

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
(Ne)tajemné záblesky gama
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší letecké snímky
Ilustrační foto...
Vepice - Čestmír Suška (astronomie a umění)
Ilustrační foto...
Smrt na dosah ruky
Ilustrační foto...
Fotografické sledování bolidů -- dokončení
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691