Nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur přejde ve středu 8. listopadu přes sluneční kotouč. Bohužel tento úkaz nebude z našeho území pozorovatelný a na podobnou podívanou si musíme počkat až do roku 2016. Vše budeme moci sledovat „jen“ na internetu.
Dvě planety sluneční soustavy obíhají kolem Slunce v kratší vzdálenosti než naše Země. Těmito planetami jsou Merkur a Venuše. Díky tomu se občas stane, že některá z nich přejde přes disk Slunce. Ačkoliv to okem není patrné, dojde při tomto úkazu k poklesu jasnosti Slunce. Stejného principu se využívá při hledání exoplanet.
Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003. Foto: Martin Myslivec Přechod Merkuru přes sluneční disk je poměrně vzácným úkazem. Délka výstupného a sestupného uzlu Merkuru je 48°, resp. 228°. Tytobody určují místo na oběžné dráze, kde planeta vystupuje a sestupuje nad rovinu ekliptiky. Přechod Merkuru může nastat pouze tehdy, jsou li Slunce, Merkur a Země v jedné přímce. K tomu dochází v květnu a v listopadu. Přechody Merkuru přes sluneční disk se mohou opakovat v intervalech 7,13,33 a 46.let.
Letošní přechod Merkuru nebude z našeho území pozorovatelný. Alespoň malou náplastí vám může být online přenos na internetu. Například Kitt Peak National Observatory v USA připravuje přenos na stránkách: www.exploratorium.edu/transit . Vše bude sledováno 16 palcovým dalekohledem. Připraven má být i živý komentář na konci každé hodiny. Přechod Merkuru můžou ve středu pozorovat při západu Slunce obyvatelé vetší části Ameriky a při východu Slunce obyvatelé Austrálie. Černý Petr padl tentokrát na celou Evropu, Afriku a větší část Asie, kde úkaz nebude pozorovatelný vůbec. Nejideálnější podmínky budou mít lidé na západě USA a Mexika, kde naopak půjde vidět úkaz v celém svém průběhu.
Schéma přechodu Merkuru přes Slunce 8.listopadu 2006 (nahoře) a mapa viditelnosti (dole). All transit visible = viditelnost úkazu v celém průběhu; Transit at Sunset = viditelnost při západu Slunce; Transit at Sunrise = viditelnost úkazu při východu Slunce; No transit visible = úkaz nepozorovatelný. Pro zvětšení klikněte na obrázek!Zatím poslední přechod Merkuru nastal v roce 2003 a dalšího se dočkáme až 9.května 2016 a bude pozorovatelný také z území Česka. V roce 2004 podobně přes sluneční kotouč přecházela Venuše. Úkaz pozorovaly miliony lidí i v Evropě a vše vyvrcholilo mezinárodní pozorovací kampaní Venus Transit 2004. Další přechod Venuše proběhne v roce 2012.
Kliknutím na obrázek spustíte animaci přechodu Merkuru přes Slunce 8.listopadu 2006.Přechod Merkuru přes Slunce 8.listopadu 2006 (údaje jsou ve středoevropském čase):
- Začátek úkazu: 20:12
- Střed úkazu: 22:41
- Konec úkazu: 1:10 (již 9.listopadu)
Zde vám nabízíme seznam kamer, které nabízí přechod Merkuru v přímém přenosu na internetu:
Záběry družice SOHO
Mexiko
Kitt Peak National Observatory v USA
Japonsko
Havaj
NASA - Kitt Peak, Havaj, družice SOHO a TRACE (live snímky)
Další informace: