Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pošlete jméno na Mars!

Nedávno jsem vás v IAN informovali o možnosti poslání vašeho jména na palubě sondy Dawn k planetkám hlavního pásu. Pokud jste registraci zmeškali (skončila v neděli), nebo chcete pro jistotu poslat své jméno do všech končin sluneční soustavy, máte další možnost. Planetární společnost nyní organizuje podobnou kampaň pro sondu Phoenix.

Sonda Phoenix je prvním přistávacím modulem, který prozkoumá polární oblasti rudé planety. Přistát má 70° severně od rovníku Marsu v květnu 2008. Start je přitom naplánován na srpen příštího roku. Úkolem sondy bude hledat stopy vodního ledu a zkoumat okolí přistání. Na palubě bude také disk DVD vyrobený s křemenných skel a určen k tomu, aby zde na stovky a možná tisíce let zanechal zprávu o existenci lidí ze sousední planety Země. Na DVD budou nahrané vzkazy takových osobnosti jako byl astronom Carl Sagan, který zemřel v roce 1996, slavný spisovatel scifi Arthur Clarke a ředitel Planetární společnosti Louis Friedman. Disk bude obsahovat také dílo Percivala Lowella o kanálech na Marsu, Válku světů od H.G. Wellse, hudbu s tématikou Marsu a mnoho dalšího. Na DVD může být rovněž vaše jméno! Máte tak unikátní možnost, jak se zadarmo a s minimem námahy alespoň symbolicky zapojit do této mise. Jak na to?

1) Otevřete stránku planetary.org/special/fromearth/phoenix.

2) Dole naleznete formulář. Do kolonky „Full Name“ napište své celé jméno. Doporučujeme bez diakritiky, především české háčky nemusí server NASA znát.

3) Do další kolonky „Email address“ napište svůj email. Planetární společnost je solidní organizací, takže se zneužití svého emailu bát nemusíte.

4) Do třetí kolonky „Country“ můžete napsat stát, ze kterého pocházíte. Vyplnění tohoto údaje není povinné. Česká republika je anglicky Czech Republic.

5) Klikněte na „Fly Your Name to Mars!“

6) Gratulujeme vaše jméno bylo zařazeno na DVD!

7) Systém vygeneruje novou stránku. Na ní je číslo certifikátu s vaším jménem. Kliknutím na své jméno otevřete certifikát (formát pdf), který potvrzuje, že vaše jméno bylo zařazeno na DVD. Pokud vám nejde certifikát otevřít, a nebo neobsahuje vaše jméno, klikněte na Click Here - otevřete prázdný certifikát a své jméno do něj napište. K otevření certifikátu je třeba mít nainstalován program Adobe Acrobat Reader (možno zdarma stáhnout zde).

Ilustrační foto...

Formulář k registraci jména

Certifikát si můžete následně vytisknout a pochlubit se přátelům. Pokud ho nedopatřením smažete, nebo ztratíte, nemusíte zoufat. Stačí opět otevřít stránku planetary.org/special/fromearth/phoenix a pod formulářem k registraci naleznete políčko „Search for your full name“. Do něj napište své jméno a klikněte na „Search“. Systém najde váš certifikát v databázi. Jeho otevření je shodné s postupem popsaným výše.

Na registraci svého jména máte čas do 1.února 2007.


Ilustrační foto...

Kresba: sonda Phoenix při průletu atmosférou Marsu

Ilustrační foto...

Kresba: sonda Phoenix přistává na povrchu Marsu. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Podrobnější informace o DVD na sondě Phoenix: planetary.org/programs/projects/messages/phoenix_dvd.html

Podrobnosti o sondě samotné: http://phoenix.lpl.arizona.edu

Petr Kubala

| Zdroj: planetary.org IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rosetta u Marsu – fotografie online
Ilustrační foto...
Magazín Apophis
Ilustrační foto...
Obloha v květnu
Ilustrační foto...
Opět vedle
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXI
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691