Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NASA opraví Hubblův dalekohled!

Dlouhodobé spekulace o možnosti páté a poslední servisní mise k Hubblově kosmickému dalekohledu (HST) snad skončily. NASA přehodnotila stanovisko dřívějšího vedení úřadu a dala zelenou opravářské misi k teleskopu!

Po tragické nehodě raketoplánu Columbia v roce 2003 NASA rozhodla o zrušení servisní mise k nejslavnějšímu a nejdražšímu astronomickému přístroji v dějinách – Hubblově kosmickém dalekohledu (HST). Servisní mise jsou přitom pro HST životně důležité. Během dosavadních čtyř misí raketoplánu došlo nejen k modernizaci dalekohledu, ale především se vždy vyměnily gyroskopy. Tyto setrvačníky pomáhají udržovat polohu teleskopu v kosmickém prostoru a časem se kazí. Bez nich je dalekohled v podstatě nepoužitelný a tak bez servisní mise by už dlouho nevydržel. Předpokládá se, že bez další opravy by HST vydržel do roku 2008 nebo 2009.

Ilustrační foto...

NASA zrušila servisní misi k HST po nehodě Columbie v roce 2003 z bezpečnostních důvodů. Dalekohled se pohybuje v jiné výšce nad zemským povrchem a s dosti odlišným sklonem vůči rovníku než Mezinárodní kosmická stanice (ISS). V případě poškození tepelného štítu během startu by se tak posádka nemohla uchýlit na ISS, kde by počkala na záchranou misi jiného raketoplánu. Později, především po nástupu současného ředitele NASA Michaela Griffina, došlo k přehodnocení stanoviska a v úterý 31.října 2006 NASA pátou a servisní misi povolila. Doufejme, že toto rozhodnutí je konečné. Během posledních misí raketoplánu byla vyzkoušena řada technologií potřebných k případné opravě tepelného štítu raketoplánu na oběžné dráze bez nutnosti letu k ISS.

Ilustrační foto...

Úkolem servisní mise bude instalace nové kamery (Wide Field Camera-3) pro infračervené, viditelné a ultrafialové záření a instalace nového spektrografu COS (Cosmic Origins Spectrograph). Dále proběhne výměna baterií, části tepelné izolace a generální oprava šesti gyroskopů (nyní fungují dva, dva jsou záložní a dva už nefungují). Na programu mise bude také částečná oprava spektrografu. Díky opravě by měl HST vydržet do roku 2013. Přesný termín servisní mise k HST doposud nebyl stanoven, ale předběžně se předpokládá s počátkem roku 2008.

NASA již také jmenovala posádku servisní mise. Půjde o zkušené astronauty i astronauty, kteří se do kosmu vydají poprvé. Velitelem bude Scott D. Altman a pilotem Gregory C. Johnson. Specialisty budou John M. Grunsfeld a Michael J. Massimino a poprvé se do vesmíru vydají Andrew J. Feustel, Michael T. Good a K. Megan McArthur. Do volného kosmu vystoupí čtyři astronauti celkem pětkrát!

Hubblův kosmický dalekohled je společným projektem NASA a ESA a byl vypuštěn v roce 1990. Za 16 let fungování přinesl obrovský počet objevů a krásných snímků. Podrobnosti se dočtete například v článku zde.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Křemíkové prokletí české astronomie
Ilustrační foto...
Kdy se opalovat?
Ilustrační foto...
AIM bude zkoumat mezosféru
Ilustrační foto...
Znovuzrozený robot Opportunity uhání ke Kachní
Ilustrační foto...
Digitální astrofoto jinak
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691