Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Evropa začne hledat exoplanety z vesmíru

Již letos v prosinci má odstartovat do vesmíru kosmický dalekohled COROT. Už to samo o sobě by bylo velmi zajímavé, tento dalekohled se ovšem výrazně liší od svých kolegů. Jak? Jako první v historii bude určen k hledání nových světů – vzdálených planet.

Všechny přípravy k vyslání teleskopu COROT (COnvection, ROtation & planetary Transits) pokračují dobře a nic tak nebrání tomu, aby již v prosinci letošního roku začala jedna z nejambicióznějších misí v dějinách evropské kosmonautiky. Od roku 1995 bylo objeveno více než 200 planet mimo sluneční soustavu. Drtivá většina exoplanet byla nalezena pozemskými dalekohledy. Jen několik planet bylo objeveno z kosmu. Nedávno byl například ohlášen objev několika planet Hubblovým kosmickým dalekohledem. COROT bude ale první kosmický dalekohled, určený pouze k detekci exoplanet.

Ilustrační foto...

Kresba: dalekohled COROT ve vesmíru

Ilustrační foto...

Kresba: dalekohled COROT ve vesmíru

COROT bude měřit pokles jasnosti u tisíců hvězd. Pokud přes hvězdu přejde z našeho pohledu planeta, projeví se to poklesem jasnosti hvězdy. Předpokládá se, že většina nalezených planet bude ze skupiny „horkých Jupiterů“ – tedy obřích plynných planet o hmotnosti Jupiteru, které obíhají velmi blízko svých hvězd. Určité procento objevených exoplanet by mohlo být i menších a tedy kamenných, možná dokonce o velikosti Země. Jak velké bude ono procento nedokáže nikdo odhadnout. Případné skalnaté planety budou ovšem obíhat kolem svých hvězd také velmi blízko s dobou oběhu 50 dní a méně. Pro srovnání: Merkur oběhne Slunce za 88 dní. Takové planety tak budou ve většině případů horké a pro život naprosto nevhodné. ESA sice na svých stránkách tvrdí, že pokud podobnou exoplanetu nalezneme u chladného červeného trpaslíka, je taková vzdálenost přímo ideální a na povrchu případné kamenné planety se může nalézat voda v kapalném stavu. Jenomže.... nedávná zpráva naopak spíše popírá výskyt kamenných planet v menší vzdálenosti od červeného trpaslíka, neboť tam jednoduše není materiál k vytvoření takové planety! Více v článku zde. Kde je pravda? COROT by mohl objevit kamennou planetu u červeného trpaslíka zřejmě jen ve větší vzdálenosti od hvězdy, jenomže takové objekty už nejspíše nebudou v jeho dosahu. Pochopitelně může být výše zmíněná teorie špatná, nebo nedokonalá a výskyt kamenných planet u červených trpaslíku s kapalnou vodou na povrchu bude potvrzen. Uvidíme....možná už příští rok. Nicméně i tak COROT objeví velké množství jiných nových exoplanet.

Ilustrační foto...

Primární zrcadlo kosmického dalekohledu COROT

COROT vede Francouzská národní agentura pro vesmír (CNES). Na projektu se dále podílí i další státy: Španělsko, Rakousko, Německo, Belgie a Brazílie. Klíčovou roli hraje v projektu Evropská kosmická agentura (ESA).Samotný dalekohled obsahuje primární zrcadlo o velikosti 30 cm v průměru. Na palubě pak budou 4 CCD kamery. Přístroje teleskopu bodu schopny zkoumat nejen pokles jasnosti hvězdy, ale také hvězdnou seismologii. Délka mise je naplánována na dva a půl roku.

Podle polského serveru astro.zeto.czest.pl má start proběhnout 21.prosince pomocí nosné rakety Sojuz 2-1b/Fregat z kosmodromu Bajkonur.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 9
Ilustrační foto...
O svícení 51: osvícená pozorovatelna...
Ilustrační foto...
Kosmický výtah
Ilustrační foto...
Katastrofa Challengeru
Ilustrační foto...
O sviceni 48
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691