Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kometa C/2006 M4 SWAN výrazně zjasnila

24.10. se objevily zprávy, že kometa výrazně zjasnila a je vidět pouhým okem. Den na to, ve středu 25. října večer, se vyjasnilo, a tak jsem zabalil nádobíčko a vydal se pozorovat a fotografovat.

Hned po příjezdu na kopec Chlum severně od Hradce Králové jsem kometu bez problémů viděl pouhým okem přímým pohledem jako malou mlhavou skvrnku. Triedr ukázal i ohon kolem 2 stupňů dlouhý. Po sestavení Newtona 210/1000 se ve 30mm 2" okuláru Vixen LV ukázal fantastický pohled - kometa s ohonem skoro přes dvě zorná pole, s CLS filtrem i s náznaky detailů v iontovém ohonu.

Když jsem se vynadíval, začal jsem fotografovat pomocí malého refraktoru Borg 77ED a modifikované DSLR Canon EOS 300D. Po pořízení prvního snímku expozicí 3 minuty jsem fascinovaně zíral na výsledek - kometa s nádherným ohonem plným detailů skoro přes celé zorné pole. Pokračoval jsem tedy ve fotografování a z celkem dvaceti expozic po třech minutách vznikl tento záběr (větší verze na kliknutí):

Ilustrační foto...

Po úspěšném fotografování malým refraktorem jsem ještě zkusil detailnější snímek pomocí newtonova dalekohledu o průměru 210mm a ohnisku jeden metr. Focení komplikoval dost silný vítr, nasouvající se vysoká oblačnost a malá výška nad obzorem, která v té době byla již jen kolem deseti stupňů. Celkem se mi podařilo nafotit ještě deset dalších snímků, a pak vše zhatila nasouvající se oblačnost. Detailnější záběr komety poskládaný z deseti expozic je zde:

Ilustrační foto...

Kometa je opravdu pěkná i vizuálně, tak vezměte triedr nebo dalekohled a podívejte se večer na severozápad, do souhvězdí Herkula. Z večera je vysoko na obloze, a nedá se přehlédnout. Teď již nezbývá než jen popřát alespoň trochu štěstí na počasí, se kterým to bohužel nevypadá na následující dny moc růžově. Uvidíme, jak rychle bude kometa slábnout.

Martin Myslivec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Zmrtvýchvstání raketoplánu
Ilustrační foto...
Vesmír vybledl
Ilustrační foto...
Jak jsem snad viděl polární záři
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 37
Ilustrační foto...
Žeň objevů 1999 - díl první
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691