Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Geovycházky 2

V jednom článku na Měsíčním deníku jsem jednou dostal doporučenou knížku Geologické vycházky Českou republikou. Knížku jsem si půjčil ve Vědecké knihovně v Ostravě a některé vycházky pomalu realizuji. Tady je jedna z nich.

V létě jsem byl opět v Beskydech na chatě a měl jsem asi 20 km na kole Bašku, kde začínala vycházka číslo 192 – Do údolí řeky Ostravice a do Bašky. Vycházka neměla být dlouhá ani náročná, začínala u železniční stanice v Bašce, poté se pokračovalo přes blízký most přes řeku Ostravici, kde měl být k vidění skalní výchoz tvořený paleogenními pískovci strážského typu. Těšil jsem se kdo ví jaké skály to neuvidím a tak přijdu na most, stojím, hledím, koukám, nic nevidím, rozhlížím se všude možně… aha ony to budou asi ty šutry pod vodou.. :-( Tak to trochu nevyšlo, a pokračoval jsem k další zastávce pár set metrů po proudu. Po cestě jsem si udělal ještě jednu odbočku k řece abych s malinko osvěžil a prozkoumal nějaké ty šutry, a protože na dalších zastávkách proti proudu byly slíbeny kdo ví jaké minerály, včetně 5 cm velkých pyritů, takže proč by je voda nemohla vzít, že? Našel jsem akorát čtyři modré křemeny a pokračoval jsem dál. Po pár set metrech jsem došel k dalšímu menšímu skalnímu výchozu, tentokráte už aspoň zčásti nad vodou. Měl být tvořen těšínitovými vyvřelinami zelené až černé barvy. Bohužel na něm seděly jakesik robky, tak sem nerobil trapas a moc sem ho ani nezkoumal… šak co, jakysik dvoumetrovy šutrak, no ni?

Pokračoval jsem k poslednímu, třetímu skalnímu výchozu. Výchoz má délku 110m nad hladinu opět nevystupuje v celé délce. Tvoří i menší peřeje, které místní blázni sjížděli „po vlastní ose“.

Ilustrační foto...

Údajně má být tvořen vyvřelinami těšinitové asociace. Z minerálu má být k nalezení analcim, nefelín, plagioklasy a pyroxeny, přičemž v některých částech výchozu mají být k nalezení až 5 mm velké krystaly augitu. V jílovcích, které tvoří koryto řeky, mají být k nalezení krystaly pyrytu až 5 cm velké.

Ilustrační foto...
Analcim

Ilustrační foto...
Analcim

Ilustrační foto...
Nefelín a Plagioklas

Tentokráte na skálách už žádné robky neseděly (jen blázni sjíždějící peřeje) a tak jsem je detailněji prozkoumal. Chvíli jsem opět chodil s pocitem jako na začátku vycházky, že jsem se vlekl podívat na nějaký balvan trčící z vody, za chvíli jsem už ale našel krásné krystaly pyritu, zarostlé ve skále. Pokračoval jsem v prohledávání a postupně jsem nacházel více či méně zajímavé minerály, mimo jiné téměř všudypřítomné oxidy železa. 5 cm velký pyrit jsem tedy nenašel, ale i tak jsem odjížděl po nahnutém začátku spokojen.

Ilustrační foto...
Nefelin

Cestou jsem se zastavil ještě nad Frýdlantem, protože si pamatuji, že se tam taky nacházely zajímavé skalní výchozy a některé minerály, ale tam už voda byla tak studená, že jsem to po opravdu minimální prohlídce vzdal. Potom jsem si ještě vzpomněl na modrý křemen, který jsme jako malí dost nacházeli korytě Čeládenky a tak jem se zastavil ještě tam a několik kousků jsem si vzal s sebou. V Čeládence vypadal zajímavěji než ten z Ostravice a hlavně bylo jich tam mnohem víc, takže až někdo pojedete na golf, určitě stojí hupsnout do řeky a jeden, dva si najít.

Ilustrační foto...
Křemen

Názvy minerálů u obrázků berte prosím orientačně, neboť byly určovány až podle fotografií.

Pokud vás tento článek zaujal, určitě se můžete časem těšit na pokračování, ba co víc pokud taky máte podobné zážitky, rádi je zveřejníme. Posílat mužete na "známou adresu" kondziolkajan(zavináč)seznam.cz

Minulé díly Geovycházek

Jan Kondziolka a Martin Popek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 44
Ilustrační foto...
Protoplanetární disk za galaktickými humny
Ilustrační foto...
Voda na Marsu?
Ilustrační foto...
Teď už definitivně naposledy
Ilustrační foto...
Rozsáhlé změny, které nás čekají...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691